Skocz do zawartości

Kalki s-pro 3506 a pojazdy 10 BKPanc.-wątpliwości


Pan_Cerny

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi za mną polski renault R-35 z Francji.

Ostatnio będąc w Jadarze oglądałem kalki p. Jońcy dedykowane właśnie renówkom i hotchkissom.

Jest tam oznakowanie czołgu, który mnie nęci najbardziej:

S-PRO_3506b.jpg

 

Podobną sylwetkę boczną znalazłem w militariach i 1 DP.

maczek5.jpg

 

Niestety kojarzę tylko jedno zdjęcie oryginału, i to jeszcze jego prawej strony.

maczek1.jpg

Zdjęcie z Magnuskiego.

Na prawym zasobniku bieleje jakaś plama.

Tak wygląda w powiększeniu.

maczek1a.jpg

 

Na maczka mi to nie wygląda.

Może to byś symbol wojsk rozpoznawczych (podobno) - płonący granat z czarną jedynką wewnątrz. Na kalkach s-pro są takie, ale przewidziane do innych wozów. Ale ta plama zdaje się nie mieć ciemniejszego wnętrza.

S-PRO_3506c.jpg

Na zdjęciu innego czołgu 10 BK znalazłem coś zbliżonego kształtem.

maczek2.jpg

(Tez Magnuski)

A w powiększeniu:

maczek2a.jpg

Tu ewidentnie zamiast czarnej jedynki jest coś namazane wewnątrz. Albo na jedynkę nakłada się cień gałązek maskujący?

Czy ktoś ma zdjęcia które ewidentnie wskazują takiego maczka?

maczek3.jpg

(Magnuski)

Tu na obrazku, czołg ma raczej namalowany granat. Kolorowy maczek nie został na nim umieszczony.

maczek4.jpg

(Militaria)

W militariach już ma maczka

 

Najbardziej mi zależy na jakimś innym zdjęciu R-35 z początku wątku. Chyba istnieje, skoro na kalkach jest pełen numer czołgu a na zdjęciu widać tylko dwie ostatnie cyfry. No i może wyjaśniłoby kwestie tych oznakowań na burtach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

1.Po raz pierwszy czołg z treflami i maczkiem narysował Steven Zaloga, tak ze ćwierć wieku temu. Nie wiem jakim materiałem wsparł się p. Zaloga. Wszystkie następne są klonami tamtego rysunku, jak sądzę łącznie z najnowszym, firmowanym przez Pascala Danjou w jego "Trackstory ...R35/R40". Mój rysunek i kalkomania jest powtórzeniem tego, co u Pascala, bo przekonany jestem, że on wie o francuskich czołgach znacznie więcej ode mnie.

2.Też znam tylko to jedno zdjęcie z treflami. Białej plamy z prawej strony wozu nie umiem objaśnić. Zdarzały się czołgi na których klasę wagową , czyli ten granat z "1" w przypadku Renaultów (to nie jest symbol "wojsk rozpoznawczych" tylko francuski odpowiednik angielskiego znaku mostowego) malowano z prawej, ale to nie to. Znalazłem jeszcze jedno zdjęcie z R-35 z takim czymś z prawej - pod innym kątem, wyglądające podobnie i nie będące granatem...

3. Uzupełniłem rysunek numerem czołgu - przy założeniu, że to co na zdjęciu z końcówką ...71 to nasz czołg z treflem i maczkiem. Jeśli tak jest, to ten numer nie może być inny. No, tak na 99,99%, bo zdjęcia, czyli dowodu ostatecznego nie mam, a jak wiadomo są na ziemi i niebie rzeczy, o których się filozofom nie śniło...Ale gdyby miał jednak być inny, to bym się serdecznie zdziwił i domagał dowodów.

4. Nie dam się przekonać, że ten niebieski trefl na trójkącie to znaczek z 10 BK. Przekonany jestem, że to ślad poprzedniego przydziału. Zasadnicze wyposażenie batalionu u Maczka to czołgi R40 (wzięte wprost ze składnicy uzbrojenia, o czym świadczyć może też to, że numeracja czołgów R40 jest niemal ciągła), dopełnione do stanu czołgami R35 modife 39, a nawet czołgiem lub czołgami R35 (tymi z krótką lufą), które mogły pochodzić z któregoś francuskiego pułku lub zasobu poremontowego. Na 14 obfotografowanych czołgach w lesie Grand Jailly nie ma żadnych znaków kompanijno-plutonowych, i na paru innych zdjęciach też nie ma...

Pewnie jeszcze na jakąś kwestię nie odpowiedziałem, ale czas mi się na razie skończył...

ps. Na zdjęciach z Grand Jailly i z niemieckiej składnicy zdobyczy nie ma tez maczków..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.