Skocz do zawartości

F-104 Revell 1:32


Marak

Rekomendowane odpowiedzi

Mając chwilową przerwę w klejeniu ciężarówki postanowiłem sobie skleić rekreacyjnie model F-104, który kiedyś kupiłem za grosze na Alle.ro.

 

F-104Starfighter.jpg.

Model skleiłem w parę dni, bez żadnych dodatków. Mimo, że jest to klasyczny staroć z pożółkłą kalkomanią, wszystko pasowało bez problemów. Zero szpachli, żadnych skurczy plastiku. Bez problemy usunąłem nieliczne ślady po wypychaczach. Okazuje się, że Revell kiedyś potrafił robić dobre modele.

 

mF-104_03.jpg

mF-104_01.jpg

 

Moje dylematy zaczęły się w momencie, gdy zacząłem przymierzać się do malowania. Okazuje się, że ten pomarańczowy motyw z kotem jest tylko na lewym boku. Prawa strona w oryginale jest w zielono-szarym kamuflażu, który już dawno mi się znudził.

Otworzyłem więc google i wielkie zdziwienie. F-104 to chyba samolot który ma najładniejsze malowania na świecie. I tu zaczął się mój dylemat, które wybrać?

Wstępnie wybrałem 8 i liczę na pomoc kolegów, że wskażą mi to najładniejsze.

 

m_zestaw1.jpg

m_zestaw2.jpg

 

Oczekuję propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Po bardzo dugiej przerwie wracam do F-104. Wybrałem malowanie tygrysie.

Kalki narysowałem na podstawie zdjęć oryginału. Wydrukowałem (na drukarce laserowej) i pierwszy efekt widoczny na zdjęciach poniżej.

Niestety, kalka na brzegach bardzo się strzępi, dlatego musiałem dorobic dość grube czarne obwódki. Potem spróbuję podretuszować je srebrnym.

 

m_F-104_2012-11-26_01.jpg

m_F-104_2012-11-26_02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

W sumie nie ma do czego się przyczepić, ale nie było by łatwiej przykleić rurki pipota przed malowaniem?Inne oznaczenie oczywiście znajdą się na modelu?

+ za jakość metalizera choć szkoda, że bez shedingu.

Czarne kontury rzeczywiście dają po oczach, ale może uda Ci się coś z tym zrobić??

Będziesz go washował??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale nie było by łatwiej przykleić rurki pitota przed malowaniem?...

Pewnikiem tak, tylko jak przykleję wcześniej to zawsze uda mi się je urwać przed ukończeniem modelu. Dlatego teraz postanowiłem wszystkie małe i wystające elementy kleić na końcu

....choć szkoda, że bez shedingu...

To moja wpadka i do dziś nie wiem co było jej powodem. Zrobiłem preshading. Trysnąłem leciutko metalizerem (zużywając 1/3 słoika farby). Na drugi dzień zacząłem nakładać drugą warstwę i aero zaczął mi pluć na wszystkie strony, zalewając wszystko. Każda regulacja pogarszała efekt. Gdy zmniejszyłem ciśnienie na minimum to z aero powoli wylatywały duże płatki farby - tak jakby padał śnieg. W połowie modelu skończyła mi się farba i preshading zniknął. Po tygodniu dokupiłem farby i już było wszystko OK. Maluję MM 1401 który jest gotowy do użycia bez rozcieńczania.

...Będziesz go washował??

Postaram się. Na razie 2 tygodnie przerwy bo przed świętami zawsze mam nasiadówki w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po świątecznej przerwie udało mi się prawie skończyć mojego F-104. Piszę "prawie" bo kalki na lewej burcie pod kabiną to S-F. Nie udało mi się zdobyć zdjęcia na którym byłyby widoczne szczegóły tego fragmentu samolotu. Jeśli ktoś mi udostępni to poprawię.

W końcówce miały miejsce 2 przykre zdarzenia:

1. Gdy model stał na biurku, kot mojej żony, doszedł do wniosku, że to po nim najlepiej wskoczyć na szafę. W wyniku tego działania F-104 odbył próbę startu z biurka i lądowania na podłodze.

2. Gdy chciałem wkleić rurkę pitota na dziobie, okazało się, że producent zapomniał o otworze. Bez namysłu przewierciłem i... fest duży wiór wleciał do kabiny i przykleił się od wewnątrz do owiewki w najbardziej widocznym miejscu.

Podsumowując próba z własnymi kalkami, niezbyt mi się udała. Kalki są bardzo nietrwałe, strzepią się na brzegach i wyłazi biały podkład, a nawet jak się nie strzepią widać białe krawędzie podkładu.

Za to mam model, jedyny w swoim rodzaju, bo w tej skali nie było (chyba) zestawu w takim malowaniu.

S_F-104_32_01.jpg

S_F-104_32_02.jpg

S_F-104_32_03.jpg

S_F-104_32_04.jpg

S_F-104_32_05.jpg

S_F-104_32_06.jpg

Póki co model otrzymuje awans do rangi półkownika.

S_F-104_32_07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na Spitfire-a też trzeba uważać.

Wiele moich modeli odczuło trudy zmiany mieszkania. Mimo solidnego zapakowania w pudła i obłożenia sianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to, że na ostatnim zdjęciu Spitfire lekko spada z półki.

Myślałem, że zauważyłeś iż nie ma kółka ogonowego.

A na półkach ciasno, ale postanowiłem, że więcej półek nie robię, tylko będę wyrzucał co gorsze modele (z pierwszych dwóćh lat produkcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.