Skocz do zawartości

Honda CB750F - Tamiya - 1:12


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Niedawno skończyłem rekreacyjno-wakacyjnie sklejanie motorka i cóż... znów mnie naszła ochota na motorek

Jakoś ciągnie mnie do nich. Ponieważ mam w "magazynie" jeszcze dwa modele więc tym razem padło znów na cywilną Hondę.

 

cb750_1.jpg

 

Model będzie znów robiony PZP i ma to być kolejny motorek na półkę - nic poza tym. Już na początku da się zauważyć, że jakość wykonania jest dużo lepsza niż ostatnio robionego CX500 Turbo. Jak wyjdzie w efekcie końcowym.... zobaczymy.

Warsztat będę prowadził tak jak poprzednie jednak nie będę się rozdrabniał na poszczególne elementy które będą powstawały, a będę wstawiał gotowe moduły. Oczywiście wszelkie uwagi i pomysły mile widziane.

 

ETAP 1

i1_zpscac306bb.jpg

 

hcb750_1_zpsd4ef393f.jpg

 

Świece malowałem na biało, co ma imitować powierzchnię porcelanową i jako "jakieś tam" oznaczenie dałem pasek w kolorze metaliczny brąz.... Całość troszkę przybrudziłem pokazując silnik eksploatowany, a nie salonowy .

hcb750_2_zps47950cc6.jpg

 

ETAP 2

i2_zpsc6b0fd8e.jpg

 

hcb750_3_zps519e98e9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarze i cieszę się, że ktoś śledzi moje wypociny i do tego jeszcze się to podoba

 

Dzisiaj mało zrobione ale etap do przodu...

 

ETAP 3

i3_zpsb2c298a5.jpg

 

Montaż ramy oraz osadzenie silnika przebiega w tym modelu troszkę odmiennie niż we wszystkich innych. Silnik trzeba osadzić w ramie przed sklejeniem jej połówek. Powoduje to więcej pracy przy wykończeniu ramy w miejscu sklejenia... Na szczęście wszystko idealnie pasuje i efekt końcowy jest bardzo dobry.

 

hcb750_4_zpsd3cbedf9.jpg

 

hcb750_5_zps75de3883.jpg

 

Przygotowałem też koła zębate wraz z łańcuchem. Producent przewidywał malowanie łańcucha w kolorze aluminium. Postanowiłem jednak go troszkę "uszlachetnić" i zrobić łańcuch w kolorze gold titanium

 

hcb750_6_zpsc7f5b069.jpg

 

Na koniec nie mogłem się oprzeć i zrobiłem sobie tylne koło. Byłem bardzo ciekaw jak wyjdzie malowanie. Wyszło

 

hcb750_7_zpse173c073.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega maciol pytał wcześniej o kolor brązu, przepraszam, zapomniałem wcześniej odpowiedzieć - to jest Tamiya X-34 metalic braun.

 

To co dzisiaj

 

ETAP 4

i4_zps745e9eba.jpg

dokończyłem składanie i malowanie tylnego koła oraz zespołu napędowego i odrazu przeszedłem do kolejnego etapu.

 

ETAP 5

i5_zpsdfb18a56.jpg

wykonanie paru "drobiazgów" i stało się możliwe zmontowanie tylnego zawieszenia

 

hcb750_8_zps89a7e01e.jpg

 

hcb750_9_zps9091035c.jpg

 

Pojawiła się również chłodnica wraz z przewodami.

hcb750_10_zpse3825962.jpg

 

W chwili obecnej takie elementy jak amortyzatory, podpórki dla pasażera z ich oprzyrządowaniem oraz chłodnica wymagają jeszcze "brudzenia" - postarzenia.

Poprawiłem, dopieściłem za to ramę - łby śrub oraz domalowałem śruby w silniku - widoczne na pierwszym zdjęciu, mocowanie obudowy sprzęgła ?

Po weekendzie ciąg dalszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja. Na Facebooko forumowym ktoś pisał, że fotki Twoich modeli mogłyby trafić do katalogów firmowych. Coś w tym jest

 

Miłe słowa, dziękuję ale... wiem, że są o niebo lepsi ode mnie i to co wyczyniają i tu pokazują to czyni mnie przy nich malutkim...

 

Ja jednak powoli robię swoje...

 

ETAP 6

i6_zpsbc74403c.jpg

Wydech oraz podnóżek. W pudełku znajduje się dużo części w dwóch wersjach (jednak troszkę odmiennych), które między innymi różnią się malowaniem (czarny plastik lub chromowany). Podejrzewam, że producent przygotował niektóre elementy w taki sposób aby łatwo można było zbudować model w innej wersji. Jest kilka elementów osprzętu silnika w chromie oraz końcówki wydechu. Przeglądając modele w sklepie znalazłem ten model w skali 1:6 w wersji POLICE i właśnie bogaty w chromy. No ale do rzeczy - ja swój wyposażyłem w wydech czarny, zgodnie z instrukcją.

 

hcb750_11.jpg

 

hcb750_12.jpg

 

hcb750_13.jpg

Planuję jeszcze przetrzeć "kolektory" zestawem Tamiyi do watheringu - niebieskim chcąc uzyskać efekt przepaleń, delikatnie. Pierwszym odruchem było pryśnięcie z aero niebieskim transparentnym ale myślę, że efekt nie byłby taki jakiego oczekuje... Zobaczymy.

 

ETAP 7 i 8

i7_zpsc8066512.jpg

 

i8_zps0ad727a6.jpg

 

Przygotowanie kilku elementów - koło, lampa, błotnik, widelce - i na koniec montaż wszystkiego w całość.

hcb750_14.jpg

 

hcb750_15.jpg

 

hcb750_16.jpg

 

hcb750_17.jpg

 

Teleskopy nie są malowane chromem, są oklejone folią aluminiową - samoprzylepną. Praktykowałem to już kilkakrotnie i nie boję się, że folia może się odkleić w miejscu łączenia. Folia jest bardzo cienka a zarazem nie jest elastyczna, wyprofilowana trzyma nadany kształt i nie ma tendencji do odkształcania się, nie występują więc siły które powodują odklejanie się końcówek.

 

hcb750_18.jpg

 

Całość wymaga jeszcze kilku poprawek, np. gumy przy teleskopach - będą malowane czarnym matem, dojdzie jeszcze okablowanie, przewody hamulcowe itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nastąpiła dłuższa przerwa ale tylko w wystawianiu moich dokonań w warsztacie. Produkcja modelu szła całą parą i oto efekty - ostatnia relacja z budowy Hondy....

 

ETAP 9

i9_zps0f5cbbe5.jpg

 

Gotowe zegary trafiły n a swoje miejsce. "Szkiełka" zegarów robiłem z lakieru beznarwnego - olejnego ModelMaster.

 

hcb750_19.jpg

 

hcb750_20.jpg

 

ETAP 10

i10_zpsfbdef363.jpg

 

Tylni błotnik został uzbrojony w tablice rejestracyjną (tutaj z nazwą modelu), światło stopu oraz kierunkowskazy. Z przodu, kierownica zyskała rączki

hcb750_21.jpg

 

ETAP 11

i11_zpsee52a810.jpg

 

W tym momencie zająłem się produkcją owiewek - luźno pojętych . A więc bak oraz boczne osłony (wykonane jako jeden odlew) i...

hcb750_22.jpg

 

hcb750_23.jpg

 

hcb750_24.jpg

 

zadupek.

hcb750_25.jpg

 

Tylnią kalkę z napisem niestety spotkało małe nieszczęście. Nie udąło mi się już tego wyprostować - bałem się żeby całkiem nie zniszczyć kalki...

hcb750_26.jpg

 

ETAP 12

i12_zps50a40a61.jpg

 

Siedzisko oraz lusterka wsteczne i kilka dodatkowych "dupereli" typu podnóżki, stopka itp...

hcb750_27.jpg

 

hcb750_28.jpg

 

Na koniec przedsmak galerii...

 

hcb750_29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.