Jump to content

Dysza 0,2


serek.m
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Ostatnio udało mi się zakupić dwa modele straży 1:24 italeri Iveco i Medium. Chcę coś zrobić tylko mam aero H&S ULTRA z dyszą 0,2, planowałem zakupić jeszcze 0,4 lecz fundusze się skończyły. Cena ok 150 zł za kpl. Czy posiadaną dyszą uda mi się je przyzwoicie pomalować?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Najpierw pytanie: Co to jest Italeri Medium?

A w temacie. Kolega Kamil Feliks Sz. pisał, że nie widzi różnicy między dyszą 0,2 i 0,3 więc pewnie można, ale... Ja dzisiaj malowałem też strażaka (patrz wątek American) który ma bardzo duże gładkie powierzchnie. Malowałem dyszą 0,3. Kolor czerwony robiłem olejnym humbrolem - nie było problemów.

Biały dach robiłem gunze C - i tu przydałaby się trochę większa wydajność. Farba za szybko mi zasychała i było widać ślad następnego przejścia aero. Po przetarciu ślady znikły.

Link to comment
Share on other sites

Najpierw pytanie: Co to jest Italeri Medium?

Przepraszam za chaotyczną informację już poprawiam.

Italeri Medium 3 ton. Firetruck - nr 3778 czyli Opel

Do malowania nie wybrałem jeszcze farbek ale myślałem o akrylach.

Aerograf ten ma dwie dysze i kapturki jedna jest oryginalna z ultry druga była dokupiona przez poprzedniego użytkownika też 0,2 razem z air cap do INFINITY fine line.

Planowałem zacząć od Opla, lecz nie chcę zepsuć najważniejszego etapu czyli malowania

Pozdrawiam

Sebastian

Link to comment
Share on other sites

Opla malowałem bez problemu ModelMasterem akrylowym.

Mam pseudoiwatę z dyszą 0,3 mm.

Mając małą dyszę, moim zdaniem, łatwiej malować farbami olejnymi, ale jak do akryla dasz opóźniacza, to też nie powinieneś mieć większych problemów.

Link to comment
Share on other sites

Mam retarder Talensa nada się?

Powiem iż myślałem nad Vallejo podobno dobre do malowania pancerki, ale nie wiem jak do cywili, może faktycznie MM.

Na to Ci nie odpowiem, bo nie wiem. Nie lubię Vallejo i Life Colorów bo się na nich przejechałem. Ale to jest moje bardzo subiektywne odczucie, bo przecież Vallejo maluje bardzo dużo osób. Ja lubię MM i Gunze, a i tak najlepiej maluje mi się olejami - nawet humbrolem.

Moja rada, jeśli zdecydujesz się na akryle, to przy tak dużych powierzchniach używaj dedykowanych rozcieńczalników. Rozszerzając wypowiedź Kamila Feliksa: woda najlepsza jest do mycia, a wódka do picia.

Właśnie na Oplu przekonałem się jaka jest różnica między używaniem wody a Color Thinnera z Gunze.

Link to comment
Share on other sites

To jest ten do farb olejnych, surfacera i szpachli?

Ja je rozróżniam po kolorze etykiety. Do akryli daję ten z błękitną etykietą. Ten o którym piszesz ma granatową etykietę i według mnie jest do farb celulozowych (również metalizery i szpachla), ale nie do olejnych. Niektórzy uważają inaczej.

Ja dawałem gunze do MM, bo po prostu taki miałem. Jesli będziesz kupował farby MM, to lepiej kup i rozcieńczalnik MM.

Druga ważna sprawa. Farba czerwona jest dziwna, jedną niechcianą kroplę widać z dwóch metrów, ale krycie ma bardzo słabe, obojętnie z jakiej fimy. Na modelu nie może być więc żadnych plamek np. z ciemnej szpachli, czy z białego plastiku. Kładąc ceglastą czerwień na podkład szary otrzymasz kolor wiśniowy. Weź to pod uwagę.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo cenna rada, czyli zastosować trzyba odcień jaśniejszy?

I jeszcze jedno ponieważ nie można mieć wszystkiego postanowiłem zrezygnować z pancerki zostanę przy samochodach, wpadłem na taki pomysł że do detali i innych elementów malowanych pędzelkiem zastosuję farby akrylowe MM plus dedykowany rozcieńczalnik, do kast malowanych aero farby akrylowe Gunze lub Tamiya z dedykowanymi rozcieńczalnikami. Czy to dobry pomysł?

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie farb. Według mnie wszystkie są dobre, tylko po co Ci tyle rodzai farb. Do pędzla MM spokojnie rozcieńczysz wodą, pisząc o dedykowanym rozcieńczalniku myślałem o aero. Jeśli smród Ci nie przeszkadza to polecałbym Gunze celulozowe czyli serii C. Fajnie się nimi maluje, są bardzo wydajne, nie robią skórki pomarańczy a mają znacznie lepszą przyczepność do podłoża niż akrylowe, spokojnie więc możesz taśmę maskującą przyklejać.

A do pierdółek możesz spokojnie kupować Pactrę. Cena 3 razy niższa, różnica w jakości na pierdółkach prawie żadna.

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi mi o to żeby mieć tyle różnych, raczej zastanę przy 2 rodzajach, podstawą do wszystkich prac pędzel i aero będzie MM wiemże jest troszkę droższy niż Pactra ale mam nadzieję iż jest też przyjemniejszy w pracy i lepszy jakościowo - może się mylę. Kasty chciałem malować Gunze ( bardzo chwalona seria c ), tylko nie wiem czy jedna buteleczka 10ml starczy na model?

Link to comment
Share on other sites

tylko nie wiem czy jedna buteleczka 10ml starczy na model?

Na osobówkę spokojnie. Czerwoną na Opla czy drabinę - powinno wystarczyć, ale dla spokoju kup dwie, najwyżej będziesz miał na oba modele.

To jeszcze zależy co dasz na podkład. Jeśli szary Surfacer, to trzeba więcej farby. Jesli biały podkład to mniej farby Ci wyjdzie, ale więcej podkładu.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy tak można więc zapytam,

czy zamiast białego podkładu można na szary surfacer trysnąć biały mm, a potem jako baza właściwy kolor z gunze?

Wczoraj jeszcze bym Ci napisał, że tak, ale dzisiaj jestem bogatszy o kolejne negatywne doświadczenie i raczej bedę starał się unikać mieszania rodzaju farb. Surfacer jest celulozowy, na wierzch chcesz dać Gunze celulozowy, więc raczej tryśnij białym też celulozowym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.