Skocz do zawartości

ISU-152 Pierwsza wersja a długość lufy w zestawach 1:35


tu_es

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zagwostkę. Wariant podstawowy ISU-152 był skonstruowany w 1943 roku i został uzbrojony w haubicę ML-20S kalibru 152,4 mm. Lufa tej haubicy ok. 4,2 metra, czyli wynika z tego, że w skali 1:35 jej długość powinna wynosić 120 mm.

 

W zestawie Zvezdy lufa ma długość trochę powyżej 8 cm ("z tym koszykiem" na końcu - nie wiem jak to fachowo się nazywa ).

 

Kolega Twitch z tutejszego forum na moją prośbę zmierzył zakupioną przez siebie lufę RB Model do swojego ISU-152 http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=39582 i podał jej długość - to 8,3 cm, tak samo jak ta z jego zestawu Tamiyi.

 

Czy dobrze myślę, że lufa jednak powinna mieć długość ok. 120 mm w tej skali (1:35) razem "z tym koszykiem" ?

 

Pytam, bo chcę być na 100 % pewny zanim zacznę sklejać model

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość lufy to nie tylko to, co wystaje z jarzma... Trzeba doliczyć odcinek znajdujący się w kadłubie, nie licząc części zamkowej.

No i masz te 12 cm...

A "koszyk" to hamulec wylotowy służący zmniejszeniu prędkości wylotowej pocisku, by zachować własności balistyczne armaty lub haubicy...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , ciekawych rzeczy się można dowiedzieć , zawsze myślałem że "koszyk" czyli hamulec wylotowy służy do zmniejszania ruchu wstecznego lufy po strzale , i raczej prędkości wylotowej pocisku się nie hamuje bo im większa tym lepsza skuteczność pocisku itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienia dotyczące końcówki lufy.

 

Czy mówiąc o całości lufy mówimy o tym, co mam na poniższym zdjęciu (nie klejone, tylko złożone na sucho) ?

 

4dad49f14d3ff5b3med.jpg

 

Jeżeli tak, to ten element ma 96 mm długości.

 

Proszę o wyrozumiałość, ale wolę być w 100 % pewny, że mam dobre elementy. Tym bardziej, że czytam co rusz na forach, że producenci często wypuszczają te modele z błędnymi odwzorowaniami.

 

Trochę ciemne zdjęcie, ale przedstawia element taki jak po sklejeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

Właściwości "balistyczne haubicy " no to dopiero skrót myślowy...

A dokładnie poszukaj jakiś planów i zweryfikuj długość lufy od jarzma do końca hamulca (jarzmo to "to" z czego lufa wystaje w modelu ). Lufa RB powinna być ok.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.