Skocz do zawartości

Niby klasyk, bo Spitfire VB, jednak...


mariuch

Rekomendowane odpowiedzi

Przywitałem się jak należy w odpowiednim dziale, a teraz temat

Bawiłem się sklejaniem modeli samolotów gdy miałem lat 15, czyli niemal 35 lat temu. No, to już mamy jasność

Oczywiście przez cały czas tego nieróbstwa nie dawało mi to spokoju, ale okazało się, że potrzebny mi był impuls, kop, który to właśnie się pojawił.

Dowiedziałem się, że dziadek, brat dziadka (czy jakoś takoś) mojego serdecznego kumpla, latał w Anglii Nigdy o tym nie rozmawialiśmy, bo jakoś nie było okazji. W końcu temat się pojawił i oczywiście nie daje mi już spokoju.

 

A teraz do rzeczy.

Ten Pan nazywał się kpt. Gustaw Radwański. Latał w składzie 151, 56, 607, od grudnia 1941 w 302, a potem w 316. Nie zasłynął specjalnie niczym, oprócz tego że był obwiniany za spowodowanie 13 lutego 1942 zderzenia z drugim samolotem, w efekcie czego poniósł śmierć pilot tego drugiego - sierż. Jan Musiał. Radwańskiemu udało się wylądować i przeżył.

Jego samolotem wtedy był Spitfire Vb AB825 SZ-T

I chcę go zrobić. Chcę zrobić model samolotu dziadka mojego kumpla

Oczywiście interesują mnie wszystkie informacje dotyczące tego samolotu. Próbuję przebrnąć przez niezliczone ilości materiałów dot. Spitfirea, ale nie znalazłem nic, co by wskazywało że jest chociaż fragmentem SZ-T...

No bo tak myślę sobie, że zrobić, postarać się fajnie zrobić po prostu VB z napisami SZ-T, to mało coś, że chciałbym umieścić na nim coś charakterystycznego dla tego egzemplarza, tego konkretnego samolotu...

Dodam że skalą będzie 1:48, więc poszukiwane nawet najdrobniejsze szczegóły wyróżniające ten egzemplarz.

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam serdecznie

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Spitfire Site:

AB825 Vb CBAF M45 45MU 22-8-41 308S 9-9-41 316S 13-12-41 Collided with W3513 and abandoned nr Maidstone Kent 13-2-42 SOC 25-2-42 Sgt J W Musial killed

 

Nic więcej nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22-8-41 przydzielony do 45 Maintenance Unit (warsztaty przygotowujące samoloty do służby z których były rozprowadzane do dywizjonów), 9-9-41 przydzielony do Dywizjonu 308, a 13-12-41 do Dywizjonu 316. Reszta jak pisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie wiem już chyba wszystko na temat tego czym latał

W temacie dotyczącym tego konkretnego egzemplarza, plaża... Ani kawałka zdjęcia, czegokolwiek Już wiem, dlaczego wszyscy kleją Zumbacha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal na pewno miejsce wypadku zostało sfotografowane przez służby (policja, oddział RAF badający wypadki).

Nie wiem jednak jak można do takich zasobów dotrzeć. Chociaż z drugiej strony widok szczątków maszyny niewiele pewnie by powiedział o wyglądzie samolotu.

 

Pozostanie Ci studiowanie zdjęć maszyn z tej samej serii, o ile takie znajdziesz i pogodzenie się z tym, że rekonstrukcja będzie tylko mocno prawdopodobna, a nie doskonała.

Rozkład plam kamuflażu jest w zasadzie stały. Pozostanie Ci do rozwiązania kwestia szachownicy, jak duża i gdzie umieszczona i godła dywizjonu, o ile występowało.

Google mówi, że na tym samolocie latali i zwyciężali F.Surma i M.Pisarek. Mógł mieć namalowane oznaczenia zwycięstw.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe źródło może być, rzeczywiście...

On wylądował. Wprawdzie awaryjnie, ale przeżył i zdaje się że nawet specjalnie mocno się nie poobijał, bo wg papierów latał jeszcze później na VC. Może samolot jednak nie był jakoś mocno zniszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe źródło może być, rzeczywiście...

On wylądował. Wprawdzie awaryjnie, ale przeżył i zdaje się że nawet specjalnie mocno się nie poobijał, bo są wzmianki, że jeszcze latał później na VC. Może samolot jednak nie był jakoś mocno zniszczony.

 

Google mówi, że opuścił samolot ze spadochronem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, generalnie malowanie z tego okresu na VB w 316 jest jakby dostępne, w 1:48 VB Tamiya ma kalki dla tego dywizionu Tak więc odtworzenie klasycznego dla momentu i dywizjonu spita nie powinno być problemem.

No tak, oczywiście masz rację, tak uważnie czytam... To nie wróży dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.