Jump to content

letalin

Members
 • Content Count

  2,002
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

letalin last won the day on June 3 2020

letalin had the most liked content!

Community Reputation

44 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Czesi już w polowie lat siedemdziesiątych sprowadzili formy z upadłego Artiplasta, który posiadał zresztą spadek po Mericie i Aurorze. To też mogło wynikać z tego, że Czesi mieli towar na barter. Ile można było wepchnąć Łosi i Jaków, czy RWD na zachodni rynek, a ile modeli z KP, czy tych już wtedy vintydżowych Auror ze Smeru? O handlu za dewizy nie było mowy.
 2. Smer i przepaki Hellera to jeszcze komuna. Miałem/mam kolegę w CSSR i przysłał mi CS-92 i D-520 w początkach 1987. Wkrótce później były Jak-3, I-153, Bloch 152 i paru innych Francuzów.
 3. W instrukcji jest, w ostatnim zdaniu:"...pręt stanowiący łamacz fali dźwiękowej." Ciekawe skąd ta terminologia?
 4. Data produkcji styczeń 1964. Bitelsi zaczynali dopiero swoją karierę.
 5. W Bydgoszczy były w zabawkarskim. Przed 1980.
 6. Mam to cudo z nowszej edycji, w niebieskim pudełku. To zdjęcie ze scalemates moje:) https://www.scalemates.com/kits/pokoj-1-mig-19--952953
 7. Możesz to sprawdzić: Jeśli pancerka ESCI była w takich białych opakowaniach jak na obrazku, to nie mogło to być w latach siedemdzisiątych. Ten typ pudełek pojawił się w końcu lat osiemdziesiątych i takie kupowałem w DTC w 1990:)
 8. Na prowincji posucha była dłuższa. Zachodnie modele zniknęły jesienią 1975. W Bydgoszczy były trzy CSH w centrum i pilnowałem. Po 1984 , aż do zwycięstwa kontrrewolucji, były tylko Matchboxy w państwowym handlu.
 9. To "nieco później", to 17 lat. ESCI w DTC to 1990 rok.
 10. W jakich latach miałeś tę zabawkę? Moje scieżki nigdy się z nim nie skrzyżowały. W połowie lat siedemdziesiątych raz tylko go widziałem w rękach obcego dziecka. Poznałem, że Mustang
 11. Tem Mustang był do składania z kilku części bez kleju. Rzadko pojawia się na aukcjach, bardzo rzadko, nie widziałem nigdy kompletnego. Zabawka, a nie model do sklejania.
 12. I dobrze, że nie widziałeś. Czysto formalnie nie jest to Vintage, bo po 1990, ale pokrewienstwo z Lindbergiem daje mu warunkową przynależność;) I niepowtarzalny detal.
 13. Top Model Probud. Kopia Lindberga z lat sześćdziesiątych. https://www.scalemates.com/kits/top-model-probud-mustang--641274
 14. Pytałem konserwatora o specyfik do kartonu i polecił B72. Taki używa sam w swojej pracy. Jak rozumiem, to taki wodnorozpuszczalny może deformować karton. Rozpuszczony w acetonie nie ma takich działań ubocznych.
 15. Umieszczenie wszystkiego na jednej ramce głównej+ przezroczysta ma swoje ekonomiczne uzasadnienie: Koszty pracy tego, który obsługuje wtryskarkę. W tym samym czasie zrobią 50% więcej zestawów, niż przy dwóch ramkach+szkiełko:) Proste? Przy tysiącach zestawów zaczyna to ważyć. Akurat przy P.11c było to możliwe. Przy Hurricane Mk.IIc 1/72 też. Nie wiem, czy są to oszczędności warte późniejszych komplikacji, gdy chce się zrobić następną wersję? Ja bym to zrobił inaczej, AH zrobiła po swojemu. Może i dobrze. Nie tylko oszczędność w czasie produkcji, ale też element marketingu. Zestaw krzyczy: J
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.