Skocz do zawartości

Ju 52/3m 1/72 - mini relacja z budowy.


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Zapraszam do mojej mini relacji z budowy wyzej wymienionego modelu firmy Heller. Dlaczego mini relacja? Dlatego, ze nie mam zdjec z calego przebiegu budowy. Dlaczego Heller? Dlatego, ze to prezent. Sam model pozostawia troche do zyczenia, ale jak na Hellera - milo mnie zaskoczyl (tak jak ten prezent niespodzianka ).

 

Bardzo ucieszylem sie z tego prezentu, dlatego postanowilem wycisnac z niego co sie da. Pare elementow zmienilem, pare dodalem, zmienilem malowanie - wszystko na zdjeciach:

 

th_DSC00247.jpg th_DSC00248.jpg th_DSC00352-1.jpg th_DSC00351-1.jpg

 

Na razie tyle. Wiecej jutro.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że Heller pozostawia wiele do życzenia... Ale lepsze to niż nic . To samo przecież jest Marudek z moim Letovem... Będę przyglądał się Twojej relacji

Powodzenia w budowie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w 1:48 macie pięknego Revell'a/Promodeller'a ja nie narzekam, ale poczekacie sobie troszku na moją relację z jego budowy

 

Póki co będę bacznie obserwował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Dzieki za wsparcie! Tak jak obiecalem dzis podam wiecej szczegolow. Moze zaczne od tego co pomoglo mi wzbobacic ten model: ksiazka Luftwaffe Transport Units. Dodam tylko, ze model przedstawia samolot, ktory sluzyl w KGzbV 1 w Grecji w Maju 1941.

 

A oto dalsze zdjecia z budowy (na pierwszym widac jak musialem szpachlowac braki w odlewach goleni glownego podwozia, na drugim proba wykonania kopyta do tloczenia kabiny i "obciazone" kola):

 

th_DSC00413.jpg th_DSC00418.jpg th_DSC00424.jpg th_DSC00425.jpg

 

Postanowilem tez zmienic popychacze z ordynarnych plastikowych - na zrobione z cienkiego drutu.

 

th_DSC00426.jpg th_DSC00428.jpg th_DSC00429.jpg

 

Teraz ciekawa sprawa - kalki. Uzylem krzyzy i swastyk Techmodu, czarne litery to kalki suchokladzione, zolte sa malowane. Ku milemu zaskoczeniu nawet suche kalki dalo sie potraktowac Micro Solem. Efekt calkiem zadowalajacy. Na pierwszym zdjeciu mocowanie suchej kalki, na kolejnym - maskowanie przed malowaniem litery.

 

th_DSC00266-1.jpg th_DSC00268.jpg

 

A teraz pare zdjec juz prawie ukonczonego modelu (w luku ladunkowym stoi Zundapp KS 750, kturego relacja z budowy jest tutaj:

 

th_DSC00277.jpg th_DSC00276.jpg th_DSC00279.jpg th_DSC00281.jpg

 

Dopiero na zdjeciu zobaczylem wytarty ciemno zielony kolor wkolo czarnej litery po lewej stronie luku. Czyzby Micro Sol wzial sie za farbe? Do calkowitego ukonczenia modelu pozostalo tylko namalowac "nose art" - czyli emblemat dywizjonu:

 

th_untitled.jpg

 

A do tego potrzebuje nowego pedzla (kalkomanie ktore sam wydrukowalem okazaly sie za male ) Jak tylko to zalatwie wstawie troche wiecej zdjec. Moze czarno-biale w plenerze? Pomyslalem, ze fugowka w piaskowym kolorze moze imitowac piasek w skali 1/72

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pocieszenie. Nie powinienem w ogole marudzic - przeciez darowanemu koniowi... Nie mam porownania z innymi markami. To pierwszy model Ju52/3m jaki zrobilem z plastiku (wczesniej byl GPM). Po prostu nigdy sam nie kupowalem Hellerow. Kiedy w hipermarketach ukradkiem otwieralem pudelka nie bylo tam nic ciekawego.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobają mi się namalowane krzyże i litery. Ten samolot tego po prostu wymaga.

Co do efektu.Z bliska wygląda na plastik pomalowany matem i pojechany błotnistym washem.wygląda jak model.Pierścienie silników mają podejrzanie równą barwę. krawędzie natarcia też trochę dziewicze.

Powinieneś jeszcze coś pomysleć, żeby uzyskać bardziej naturalny efekt.

Ale i tak bardzo mi siępodoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Spiton!

 

Przeczytaj uwaznie, a zobaczysz, ze krzyze, swastyki i litery (oprocz zoltych) to kalki. Na dodatek kalki z czarnymi literami to kalki suchokladzione DECAdry. Osobiscie uwazam, ze polozenie takich kalek na karbowanej fakturze Ju52 to nie lada wyczyn. Piszesz, ze podobaja Ci sie namalowane krzyze i litery - Twoja pomylka to dla mnie komplement, bo to sa kalki. Nie widac zeby sie swiecily, leza tak jak "natura chciala", a krawedzie idealnie wtopily sie w model.

 

Jak tylko namaluje "nose art" to zrobie lepsze zdjecia, na ktorych wyraznie bedzie widac, ze robilem tylko czarny wash. To co nazwales "blotnistym washem" to Tamiya sand stick i puder Loreal True Match - wszystko na sucho.

 

O jakie pierscienie silnikow Ci chodzi? Moglbys to troche sprecyzowac? A z krawedziami natarcia to jeszcze pomysle.

 

Pozdr,

Marudek

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki !!! No to jesteś niezły. Mam ten model(jeszcze w pudełku) ale nawet nie myślałem, że nałożenie kalek jest możliwe. Czy kalki, których użyłeś ,były "rozciągnięte w pionie"??? Italerka robi normalne, tak że po nałożeniu byłyby nieproporcjonalne.

2.Miałem na myśli te żółte pierścienie(obudowy) silników

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Na swastyki i krzyze uzylem kalek techmodu. Byly normalne - znaczy nie byly wydrukowane jako "rozciagniete". Kalka zmiekcza sie i rozciaga pod naciskiem po uzyciu Micro Solu.

 

Grubym, miekkim pedzlem posmarowalem warstwe Micro Sol w miejscu gdzie przypada kalka. Potem zajalem sie kalka. Po nalozeniu kalki na model, nanioslem druga warstwe MicroSolu na kalke i tym samym pedzlem lekko dociskalem trzymajac pedzel w poziomie (a wiec rownolegle do karbow). Po wyschnieciu w niektorych miejscach kalka kurczyla sie i osiadala na wierzchu karbow. Wtedy powtarzalem zabieg z MicroSolem i tak do skutku. Polozenie jednej kalki zajmowalo mi ok pol godziny.

 

A oslon silnikow juz bardziej brudzic nie bede (sa juz washniete ). Na zdjeciach wygladaja czysciej niz na moim modelu.

 

th_DSC00468.jpg th_DSC00469.jpg

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.