Jump to content

Ił-2M Szturmovik, Eduard 1/48


Recommended Posts

No i Szturmovik doczekał się galerii

 

21ef68ba32279652.jpg

 

Model sklejało się przyjemnie, pasowanie części całkiem dobre, leżenia w planach nie sprawdzałem

Model niemal w 100% prosto z pudła, co oznacza również użycie blaszek fototrawionych dodanych do zestawu.

Podstawowa przeróbka w modelu to zaszpachlowanie linii podziału blach na skrzydłach - ta wersja samolotu miała skrzydła drewniane. Również malowanie jest modyfikacją tego co podaje instrukcja. Malowanie "pudełkowe" według Monografii Lotniczych nr 22 było używane dopiero w 1944 roku, a model przedstawia samolot z '43 r.

 

Przy wykonywaniu modelu popełniłem niestety kilka drobnych błędów o których wiem, ale których nie dało się już naprawić. Przede wszystkim część elementów w kokpicie ma zły kolor, zamiast Gray Green jest kolor szaroniebieskiy, którego użył Eduard do malowania blaszek fototrawionych. Niestety wyszlifowałem oryginalne plastikowe elementy, do których miały być klejone blaszki, zanim miałem szanse porównać kolor blaszek z właściwą farbą.

Drugi błąd to instalacja hamulcowa w przednich kołach poprowadzona nie po tej goleni co trzeba. Jak zwykle sprawdzałem kilka razy w dokumentacji, a potem i tak przykleiłem odwrotnie...

 

Mam świadomość że przetarcia lakieru do gołego metalu wyszły trochę przesadnie i nie do końca tak jak powinny. Trochę eksperymentowałem ale to jeszcze nie to co chciałem osiągnąć.

 

7228432765658827.jpg

1b6fb7e36def1346.jpg

34425aa5e0bea3cc.jpg

7fd3b43ad97164fe.jpg

1811014ec7fc0db5.jpg

207502a391888134.jpg

bb61f0aa2ce4b4d6.jpg

3d1202a93ad9f79d.jpg

 

Model będzie można zobaczyć na żywo już od dzisiaj na II Lubelskich Spotkaniach Modelarskich. Czeka już sobie w pudełku i za pół godziny ruszamy

 

A teraz pokornie przyjmę krytykę i uwagi

Link to post
Share on other sites

1.generalnie model zrobiony na bardzo wysokim poziomie

2.jesli mógłbym sie do czegoś przyczepić, to tylko do tego, że przetarcia na skrzydle wskazują, że samolot nie został spuszczony w pierwszej misji. a stan lakieru, sugeruje,że to nówka.Nie biorę pod uwagę odprysków.

Ale generalnie śliczny model, i bardzo estetyczne wykonanie.Pozdrawiam

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites

Fajny ten Twój Szturmowik. Ciekawy samolot i ciekawy model ciekawie pomalowany choć jak dla mnie zbyt mało podstarzony. Widać to szczególnie moim zdaniem na śmigłach gdzie znajdują się takie czyste napisy eksploatacyjne... Ale nie przejmuj się, że popełniłeś kilka błędów bo człowiek uczy się właśnie na błędach i potem jest bardziej doświadczony. A model sam w sobie jest na prawdę fajny.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za uwagi

Najwięcej uwag na temat modelu dotyczyło właśnie tej czystości napisów i "nowości" górnych powierzchni przy jednocześnie tak zasyfionym spodzie i zdartym lakierze. Z tymi uwagami się całkowicie zgadzam i następnym razem ostro nad tym popracuję!

 

Czy przypadkiem za rakietami nie powinno być bardziej osmolone?

No właśnie, powinny. Jak je robiłem, to wydawało mi się że tak jest ok, teraz już mi się tak nie wydaje ;)

 

Generalnie od razu po skończeniu modelu czułem, że mogło być lepiej i mam nadzieję że następnym razem będzie ;) A Szturmovik dał mi wiele radości głównie dlatego, że miałem do niego wielki sentyment od czasu gdy dawno temu skleiłem sobie Szturmovika w 1/72 z zestawu Plastyka ;)

Link to post
Share on other sites

Z przetarciami lakieru rzeczywiście dałeś czadu. Wyglądają trochę tak jakby ktoś zpolerował farbę ze skrzydła

 

Poza tym jednak twój IŁ bardzo mi się podoba. Szczególnie ślady eksploatacji na spodzie modelu, gładko położona farba i wykonanie bomb.

 

Gratuluję

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.