Skocz do zawartości

Problem z washem


Seraph

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, słowem wstępu chciałbym się przywitać jako nowy na tym forum i od razu nieco pozawracać głowę osobom bardziej ogarniętym niż ja. Wróciłem do modelarstwa po latach przerwy, bo parę złotówek pozostaje wolnych w kieszeni, to czemu nie wrócić do starej pasji, która dawała dużo radochy. Wcześniej popełniłem wiele typowych „koszmarków” i mam nadzieje, że z wiekiem i nieco podniosę swoje techniki i rozwinę je, tak by w końcu modele zaczęły wyglądać chociaż przyzwoicie .

Lecz już na samym początku powrotu do hobby z Miragem 2000C od Tamiya natrafiłem na problem, problem, uwaga – z washem. Oto co się dzieje: wash spływa z modelu razem z właściwą farbą i podkładem. Na model nałożyłem po kolei:

-Podkład, farba w sprayu akrylowa Kobra,

-Farby olejne Tamiya (rozcieńczane Wamodowskim rozcieńczalnikiem, bo z aero kładzione),

-Sidolux Expert do drewna,

-Kalki

-Sidolux

Całość po takim zabiegu schła około 3-4 dni, sądziłem, że to wystarczy by sido na tyle wyschło, że będę mógł spokojnie zwashować model. Lecz nic z tych rzeczy, wash przeżera się do gołego plastiku . Wash robię z farby olejnej Renesans i benzyny do zapalniczek bądź rozcieńczalnika Wamodu – efekt ten sam – wszystko spływa przy próbie starcia nadmiaru washa.

Gdzie tkwi mój błąd? Źle dobrana chemia? Zbyt mało czasu na wyschnięcie sido? Zbyt szybko próbuje usunąć nadmiar washa (po około cigaretpauzie, czyli 5-10 minut)? Model był odtłuszczany przed nakładaniem podkładu, chociaż moje podejrzenia idą w jego stronę, że ta Kobra akryl to szajs i w dziwny sposób rujnuje wszystko. Będę wdzięczny za porady i wytknięcie mi co schrzaniłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że problem tkwi w tym, że wash olejny powinieneneś kłaść na farbę akrylową, zabezpieczoną ewentualnie sidoluxem, ale nie do drewna tylko do PCV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam zastanawiać się nad zakupem takiego gotowego washa, lecz nie będę ukrywać, że chciałem poznać techniki robienia washa "od podstaw", domowymi metodami. Naczytałem się, że jest to łatwa technika i pewny swego machnąłem takim washem zezłomowany model... i szok, spartoliłem coś. Hm, sądzicie, że sido do PCV jest trwalsze, niż to do drewna i wytrzyma washowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na model malowany farbami olejnymi powinieneś kłaść washa akrylowego. Zasada jest podobna z farbami akrylowymi- wtedy kładziemy washa akrylowego. Żeby wash się nie wżerał,mieszał i łatwo było go potem zmyć.

 

Co do Sido to sie nie wypowiem bo sam używam lakierów akrylowych (Vallejo i Italeri)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.