Jump to content

Aerograf do dużych powierzchni


PorfiryP
 Share

Recommended Posts

Witam modelarską brać!

 

Po kilkunastoletniej przerwie powoli powracam do hobby z młodości. Obecny poziom modelarstwa, dostępność materiałów i informacji oraz mnogość technik przyprawiają o zawrót głowy, ale wszystko to sprawia, że przyjemnie jest wracać i poznawać na nowo.

 

Po pomalowaniu pierwszego po latach modelu (KV-1 - dziennik budowy pod linkiem) podkładem (Surfacer 1500) doszedłem do wniosku, że tradycyjny "chińczyk" - Adler-7790, choć wyposażyłem go w dyszę 0,5mm, nieszczególnie nadaje się do tego zadania. Farba osiadała prawie wyschnięta, a mała powierzchnia krycia, przełożyła się na stosunkowo długi czas malowania. Być może mógłbym uzyskać lepszy efekt, gdybym więcej poćwiczył (inne ustawienia ciśnienia, proporcje farby i rozpuszczalnika, rozpuszczalnik z retarderem), ale film który obejrzałem na YT skłania mnie do nabycia do kompletu niewielkiego pistoletu malarskiego.

 

http://www.youtube.com/watch?v=u6gI9ljJsdo

https://www.youtube.com/watch?v=M_-v7-Wp6no

 

Autor filmu sugeruje, aby do dużych powierzchni i gładkiego efektu końcowego stosować pistolety lakiernicze o dyszy z przedziału 1,0mm - 1,6mm. O ile chętnie przygarnąłbym któryś z modeli zaprezentowanych w filmie, to w naszych realiach finansowych rozważam jedynie zakup taniego odpowiednika (podobnie jak w przypadku podstawowego aerografu).

 

http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-air-gunsa-iwata-az3-hte2-0-zl-i5261099556.html

 

I tutaj dochodzimy do sedna zagadnienia. Prosiłbym Was o podzielenie się doświadczeniami z użytkowania tanich (100 - 150 zł) pistoletów lakierniczych dostępnych na Allegro w zastosowaniach modelarskich. Przykłady poniżej:

 

http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-auarita-dysza-1-3-lvlp-mp-500-i4934205915.html

http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-auarita-mp-500-1-2mm-lvlp-i5229509085.html

http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy-sico-hvlp-1-3-mm-hit-kurier-i5211445891.html

 

Będę się zajmował głównie pancerką w skali 1/35 i samolotami w skali 1/48 (Mig-21bis od Eduarda już czeka w pudełku).

 

Pozdrawiam!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Do pancerki w 1/35 i lotnictwa 1/48 zwykły aerograf powinien wystarczyć. Aero z dużą dyszą raczej przydaje się w cywilach skala 1/24 i 1/16. Zainspirowany tym filmem sam kupiłem aero Paasche Millenium set z dyszą 0.7. Kładłem nim lakier na mojego Forda z 1931 i zachowywał się tak jak opisane jest w filmie.

 

PS. To co ten gościu pokazuje na swoich filmikach naprawdę jest niesamowite. Polecam ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=iqLXyWqkBoQ

Link to comment
Share on other sites

To nie wina aero a raczej braku treningu... Kładąc surfacera należy go najpierw porządnie rozcieńczyć. Ja na dwie części surfa daję trzy rozcieńczalnika. No i potyem maluję z bardzo, bardzo niskim ciśnieniem. I wylatujący surfacer pięknie się natryskuje. Jak dasz za duże ciśnienie i słabo rozcieńczony surfacer to po prostu mieszanka zasycha w locie... Dosłownie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.