Skocz do zawartości

PZL P-7, jak to bylo z jego km'mi?


erkamo

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

co Wam wiadomo o PZL P-7, z wyraznymi, widocznymi wnekami na boczne km'y. Z rysunkow, ktore posiadam wynika, ze standardowo P-7 posiadal km'y ukryte w kadlubie. Wnek, takich jak przy P-11, nie posiadal. Jedynie cos w rodzaju "wywietrznikow" (to moja interpretacja rysunku,. ewentualne poprawki i wyjasnienia mile widziane).

Na zdjeciach online (P-7 niemiecki, lub polski z numerem 999) widoczne sa jednyk wyrazne, czarne "elementy" na boku kodluba. Cos jakby wneki!

 

Jak to bylo z tym P-7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P-7 posiadał standardowo 2 k.m 7,9 mm zabudowane w kadłubie strzelające przez śmigło. Istniał również egzemplarz (nie wiem czy seryjny) z wnękami na k.m , ma on wysoko umieszczoną dyszę Venturiego (rysunek znajduje sie w Monografiach Lotniczych nr.72 i 73 dotyczących P-7).

Pozdrawiam

Krystek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Temat dość ciekawy. Wydawało mi się, że P-7 miała właśnie tylko takie "wywietrzniki" ale przejrzałem monografie, o których mówi KRYSTEK i faktycznie na niektórych zdjęciach widać wyraźnie wnęki w stylu P-11. I to nie tylko na zdobytej przez niemców maszynie. Jest zdjęcie P-7 ze 162 Eskadry gdzie również widać takie wnęki.

 

Jednak zdecydowana większość maszyn miała "wywietrzniki". Na każdej tablicy barwnej jest to właśnie tak przedstawione. To samo tyczy się rysunków (poza wyjątkiem, o którym mówił KRYSTEK). Ze zdjęć można również wywnioskować, że nieraz zdejmowano te osłony z wywietrznikami/żaluzjami pewnie w celu lepszego chłodzenia.

 

Myślę, że najbezpieczniej byłoby zrobić żaluzje bo taki wariant wydaje się najpopularniejszy, niemniej zrobienie wnęk czy zdjętych osłon nie będzie błędem. Ja w swojej P-7 zrobiłem żaluzje. Pamiętam, że też się nad tym zastanawiałem ale to było już jakiś czas temu

 

Mam nadzieję że pomogłem

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Ipkinss,

 

brakuje mi wlasnie takiego jednoznacznego zdjecia. Zdjecia w necie, o ktorych pisalem pozostawiaja pewien cien watpliwosci (tak na 95% stwierdzalem, ze to sa wneki). Skoro jednak potwierdzasz, tak jak KRYSTEK, istnienie rysunkow oraz zdjecia P-7 z wnekami, na to tak musi byc. Prawde mowiac, to nie widzialem jeszcze dobrej fotki P-7 z wywietrznikami! Moja wiedza na ich temat opiera sie calkowicie na rysunkach z pisma "Aero Technika Lotnicza" 9/91. Monografii AJ-Press niestety nie mam.

Przypuszczam jednak, ze jakosc opracowania rysunkow w Aero nie jest wiele gorsza od tej z Monografii. Rysunki do Aero opracowywal W. Szewczyk a kreslil Krzysztof M. Zurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Też mam ten numer Aero i rysunki są jak najbardziej OK

 

A tutaj dwa zdjęcia mojej leciwej P-7 z "wywietrznikami" sorry za ten mały OT

 

5d9dcfbcfcf91181.jpg

 

c17b4c3349e6c4be.jpg

 

Jakbyś robił kiedyś "siódemkę" to chętnie podzielę się uwagami

 

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.