Jump to content

PZL P-7, jak to bylo z jego km'mi?


erkamo
 Share

Recommended Posts

Koledzy,

co Wam wiadomo o PZL P-7, z wyraznymi, widocznymi wnekami na boczne km'y. Z rysunkow, ktore posiadam wynika, ze standardowo P-7 posiadal km'y ukryte w kadlubie. Wnek, takich jak przy P-11, nie posiadal. Jedynie cos w rodzaju "wywietrznikow" (to moja interpretacja rysunku,. ewentualne poprawki i wyjasnienia mile widziane).

Na zdjeciach online (P-7 niemiecki, lub polski z numerem 999) widoczne sa jednyk wyrazne, czarne "elementy" na boku kodluba. Cos jakby wneki!

 

Jak to bylo z tym P-7?

Link to comment
Share on other sites

P-7 posiadał standardowo 2 k.m 7,9 mm zabudowane w kadłubie strzelające przez śmigło. Istniał również egzemplarz (nie wiem czy seryjny) z wnękami na k.m , ma on wysoko umieszczoną dyszę Venturiego (rysunek znajduje sie w Monografiach Lotniczych nr.72 i 73 dotyczących P-7).

Pozdrawiam

Krystek

Link to comment
Share on other sites

Hej!

 

Temat dość ciekawy. Wydawało mi się, że P-7 miała właśnie tylko takie "wywietrzniki" ale przejrzałem monografie, o których mówi KRYSTEK i faktycznie na niektórych zdjęciach widać wyraźnie wnęki w stylu P-11. I to nie tylko na zdobytej przez niemców maszynie. Jest zdjęcie P-7 ze 162 Eskadry gdzie również widać takie wnęki.

 

Jednak zdecydowana większość maszyn miała "wywietrzniki". Na każdej tablicy barwnej jest to właśnie tak przedstawione. To samo tyczy się rysunków (poza wyjątkiem, o którym mówił KRYSTEK). Ze zdjęć można również wywnioskować, że nieraz zdejmowano te osłony z wywietrznikami/żaluzjami pewnie w celu lepszego chłodzenia.

 

Myślę, że najbezpieczniej byłoby zrobić żaluzje bo taki wariant wydaje się najpopularniejszy, niemniej zrobienie wnęk czy zdjętych osłon nie będzie błędem. Ja w swojej P-7 zrobiłem żaluzje. Pamiętam, że też się nad tym zastanawiałem ale to było już jakiś czas temu

 

Mam nadzieję że pomogłem

 

Pozdrawiam Ipkinss

Link to comment
Share on other sites

Dzieki Ipkinss,

 

brakuje mi wlasnie takiego jednoznacznego zdjecia. Zdjecia w necie, o ktorych pisalem pozostawiaja pewien cien watpliwosci (tak na 95% stwierdzalem, ze to sa wneki). Skoro jednak potwierdzasz, tak jak KRYSTEK, istnienie rysunkow oraz zdjecia P-7 z wnekami, na to tak musi byc. Prawde mowiac, to nie widzialem jeszcze dobrej fotki P-7 z wywietrznikami! Moja wiedza na ich temat opiera sie calkowicie na rysunkach z pisma "Aero Technika Lotnicza" 9/91. Monografii AJ-Press niestety nie mam.

Przypuszczam jednak, ze jakosc opracowania rysunkow w Aero nie jest wiele gorsza od tej z Monografii. Rysunki do Aero opracowywal W. Szewczyk a kreslil Krzysztof M. Zurek.

Link to comment
Share on other sites

Hej!

 

Też mam ten numer Aero i rysunki są jak najbardziej OK

 

A tutaj dwa zdjęcia mojej leciwej P-7 z "wywietrznikami" sorry za ten mały OT

 

5d9dcfbcfcf91181.jpg

 

c17b4c3349e6c4be.jpg

 

Jakbyś robił kiedyś "siódemkę" to chętnie podzielę się uwagami

 

 

Pozdrawiam Ipkinss

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.