Skocz do zawartości

[In-Box] Aichi E13A1 "JAKE" 1:50


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Rys historyczny (tlumaczenie z Wikipedii)

 

Aichi E13A1 (w szyfrach Aliantow nazywany “Jake”) byl rozpoznawczym wodnosamolotem dalekiego zasiegu uzywanym prze Imperjalna Japonska Marynarke Wojenna od 1941 do 1945. Pod wzgledem liczebnosci byl najwazniejszym hydroplanem IJM. Mogl uniesc trzy osoby zalogi oraz ladunek bomb o lacznej wadze 250 kg. Japonska Marynarka nazwala go Samolotem Rozpoznawczym Typ Zero.

 

Podczas dzialan wojennych w Chinach operowal z lotniskowcow i krazownikow. Pozniej przed atakiem na Pearl Harbour uzyty zostal do zwiadu; walczyl z samolotami US Navy podczas bitew o Coral Sea i Midway. Sluzyl na wszystkich arenach konfliktu w patrolach wybrzeza, transporcie oficerow, jako samolot lacznikowy, ratowniczy i wielu innych misjach, lacznie z misjami Kamikadze w ostatnich dniach wojny.

 

Ogolna charakterystyka

 

Zaloga: 3 osoby

Dlugosc: 14.50 m (37 ft 1 in)

Rozpietosc skrzydel: 14.50 m (47 ft 7 in)

Wysokosc: 4.70 m (15 ft 5 in)

Pwierzchnia skrzydla: 36.0 m² (387 ft²)

Waga bez obciazenia: 2,642 kg (5,825 lb)

Waga z obciazeniem: 3,640 kg (8,025 lb)

Naped: silnik gwiazdowy Mitsubishi Kinsei 43; 810 kW (1,080 hp)

 

Predkosc maksymalna: 375 km/h (234 mph)

Zasieg: 2,100 km (1,300 miles)

Pulap: 8,700 m (28,500 ft)

Predkosc wznoszenia: 8.2 m/s (1,610 ft/m)

 

Uzbrojenie

 

Jeden ruchomy KM 7.7mm Typ 92 (strzelajacy w kierunku przeciwnym do lotu)

Bomby: 250 kg (550 lb)

 

O modelu.

 

Nie wiele udalo mi sie dowiedziec na temat firmy UPC (Universal Powermaster Corporation). Z netu wiem, ze firma ta dzialala w latach 60-tych i 70-tych w Stanach w NY. Ponoc firma ta wymieniala formy z Airfixem. Z pudelka wiadomo tylko tyle, ze wypraski powstaly w Japonii.

 

Sam model prezentuje sie niezle. Niestety moj zestaw jest calkowicie wyciety z ramek (choc na pierwszy rzut oka nic nie brakuje). Dlatego zdjecia z czesciami sciagnalem z netu. Na calym modelu swietnie oddano wzor nitow. Poza tym wszystkie lotki i klapy, a takze ster kierunku sa ruchome. Te bajery, a takze skladane skrzydla daja wrazenie bardziej zabawki niz modelu redukcyjnego. Potwierdza to symboliczne wrecz wnetrze kabiny, oraz mechanizm skladania skrzydel, ktory nie przypomina stosowanych owczesnie. Jako jedyny z hydroplanow jakie dotad kupilem ma plywaki skladajace sie z trzech czesci. Oddzielny czubek I dwie polowki kadluba.

 

Zalety:

Skladane skrzydla (koniecznosc podrasowania scratch build’em)

Swietnie odzorowane nity

Rzadki model ciekawej konstrukcji

 

Wady:

Minimalne wnetrze kabiny.

Zabawkowy mechanizm skladania skrzydel.

Niewielkie jamy skurczowe na plywakach I kadlubie.

(W moim zestawie) pognieciony arkusz z kalkami. Zastapie je kalkami Techmodu.

 

Ocena: 6/10

 

DSC01532.jpg

DSC01533.jpg

DSC01534.jpg

parts11.jpg

parts21.jpg

DSC01597.jpg

 

Ponizej link do opisu budowy modelu firmy NICHIMO. Czesci sa identyczne z tymi z firmy UPC. Podejrzewam, ze to przepak. Dokladne wskazanie bledow i zalet modelu, a takze pokazanie co da sie wycisnac w efekcie koncowym z tytulowego zestawu - sklonilo mnie do podania tego linku.

 

Kliknij tutaj

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrek Prosiłem o tego in box'a, bo byłem ciekaw co zawiera pudełko tej firmy. Idę zaparzyć kawę i zabieram się za przeglądanie podanego przez Ciebie linka

 

ps. gdybyś potrzebował jakiś materiałów to daj znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Tak Maciej, to skala 1:50 - juz poprawilem w tytule.

 

Dzieki Lukasz! Jestes specem od Japonczykow i mialem nadzieje, ze zechcesz mi pomoc. Jak na razie do Jake'a mam tylko dwa proste rysunki. Jeden z nich pokazuje tablice przyrzadow pilota i z tego jestem zadowolony. Autor artykulu, ktory podlinkowalem sugeruje, ze skoro producentem byla firma Aichi, to wnetrze Jake'a powinno byc bardzo podobne do wnetrze Val'a (ale ten chyba byl dwumiejscowy - prawda?). Jesli wnetrze okaze sie kompatybilne, to Hannants ma w swojej ofercie zywiczny upgrade od Czech Master Kits za jedyne GBP 13.60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Val był samolotem dwumiejscowym. Już to zapewne znacznie różni wygląd wnętrza kabiny obu samolotów. Do tego D3A był bombowcem nurkującym, a Jake był samolotem rozpoznawczym. W związku z tym pojawią się zapewne duże różnice w choćby wyposażeniu radiowym czy nawigacyjnym. Zresztą zerknij chociażby na porównanie obu tablic przyrządów:

D3A:

1dcc46e52081db7bm.jpg

E13A:

5fddd7d2e1802b86m.jpg

Czy paneli z kabin obserwatorów:

D3A:

d1b48284a0888607m.jpg

E13A:

6bf2f0f97f4f5896m.jpg

 

Lepiej więc chyba będzie wziąść kawałek drutu, trochę polistyrenu i samemu coś podłubać.

 

ps. podeślij mi swojego maila, myślę, że mam coś co Cię ucieszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.