Jump to content

HUD w myśliwcu - folie polaryzacyjne


Solo
 Share

Recommended Posts

Kilka razy byłem na forum pytany w temacie folii polaryzacyjnych (nie wiem czy to najlepsza nazwa, ale co mi tam...) służących do robienia realistycznie wyglądających wyświetlaczy HUD w myśliwcach - z charakterystyczną zieloną poświatą.

O, takich:

 

TaoJzGE.jpg

 

Wpadły mi ostatnio w ręce trzy różne folie dające taki efekt i poniżej małe porównanie - może komuś się to przyda (folie omawiam patrząc od lewej na zdjęciu).

 

1. Bardzo cienka (na oko kilka setnych milimetra grubości) folia kupiona na eBaju.

Z tych wszystkich folii ta najmocniej opalizuje, ma najmocniejszy zielony odblask, ale też - jak widać - jest najmniej jednorodna, zielona powierzchnia nie jest gładka, choć na malutkim HUDzie w 48 czy 72 nie jest to zbyt mocno widoczne. Jej znaczącą wadą jest to że jest taka cienka i bardzo się elektryzuje. Nie jest łatwo wyciąć z niej kształt szybki wyświetlacza o wymiarach kilku milimetrów a potem go przykleić do przezroczystej folii czy plastiku. No niestety przykleić trzeba, jest zbyt cienka i wiotka żeby robiła za szybę samodzielnie.

 

2. PC Panel od AFV Club.

Dość drogi, bo malutki, kawałeczek folii, zdecydowanie najsłabiej oddającej efekt zielonej poświaty, co w efekcie może dać szybkę wyświetlacza na której nie za bardzo będzie widać efekt opalizacji.

Folia jest za to dość gruba i może bardzo dobrze samodzielnie robić za szybkę, nie trzeba jej na niczym naklejać.

 

 

3. Polarize Finish Green-Magenta Hasegawy.

Chyba najfajniejsza ze wszystkich trzech. Folia jest dość cienka, ale powinna nadać się na samodzielną szybkę, ewentualnie da się ją bez problemu nakleić na grubszą, bezbarwną. Jest dość sztywna i bardzo błyszcząca, a co najważniejsze - efekt opalizacji jest na niej niemal tak samo mocny jak na pierwszej folii. Jest też jak widać bardzo gładka, idealnie wręcz jednorodna i zielona.

Jest dość droga, ale za to dostajemy spory kawał folii, który powinien starczyć na dobre kilkadziesiąt modeli jak nie więcej.

 

Tak więc jeśli ktoś chce zrobić HUD nieco fajniejszy niż tylko pomazany zielonym clearem albo markerem, to polecam takie właśnie rozwiązanie.

 

NBsoMSf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.