Skocz do zawartości

Czołg pływający PT - 76


fidel

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałem powiedzieć, że pojazd, który chcę Wam przedstawić należy do model "obowiązkowych", które mam zamiar zbudować. PT 76 podobał mi się zawsze ale długo nie było modelu na rynku w skali 1/35.

Dlatego też jak tylko się dowiedziałem, że firma Armo z Krakowa go wyprodukowała zaraz go kupiłem. I cóż model posiada bardzo ładne detale i wykonany jest wg mnie bardzo dobrze ale jest to model żywiczny wymagający specjalnego "traktowania" aby można było w pełni cieszyć się bogactwem detali jakie oferuje technologia żywiczna. Dodatkowo fakt, że jest to czołg używany przez Wojsko Polskie jeszcze bardziej powoduję, że chcę go mieć w swojej kolekcji.

 

81.jpg

 

 

Figurka_027.jpg

 

Figurka_028.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No budowa modelu się posuwa na przód . Obrobiłem wieżę i dokleiłem lufę, wykonałem też uchwyty desantowe i mocowania do brezentu. A wymyśliłem sobie jeszcze, że model będzie miał otwarte osłony pędników wodnych i dlatego też odciąłem ich osłony piłką z żyletki i teraz usiłuję wyprowadzić powierzchnię szpachlówką mam nadzieję, że wyjdzie dobrze niedługo to pokażę. Very Happy

 

Figurka_029.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak ciąg dalszy budowy. Namęczyłem się nad zrobieniem otwartych pędników wodnych, wyszły całkiem całkiem. Te śmieszne cylindryczne "fiku miku" to mój pomysł na wypełnienie otworów w kadłubie, żeby nie świeciły pustką. Zrobiłem więc z grubej foli aluminiowej takie tulejki zaklejone z jednej strony i wstawię je teraz w te otwory w kadłubie powinno wyglądać OK. A dodam, że ta biała farba to taki nowy wynalazek Tamiyi w sprayu -podkład bardzo dobrze się nakłada i pozwala wykryć wszelkie niedokładności za w czasu przed właściwym malowaniem-bardzo pomocne. Nad otworami widać takie półkrązki z drutu i cieńki pasek foli aluminiowej, natomiast imitacja płaskownika powstała z cienkiego plastiku no i to chyba wszystko na razie.

 

7.jpg

 

8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz troche podwozia, piłuję to już 3h i powoli zbliżam się do końca. Aha drobna uwaga jeśli ktoś chce budować model żywiczny bardzo dobrze się obrabia elementy po wcześniejszym zamoczeniu w ciepłej (niegorącej wodzie , łatwo wtedy mozna opiłować detale i co najważniejsze nie pękają tak bardzo.

 

Figurka_032.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa modelu toczy się dalej. Po wyszpachlowaniu kadłuba mogłem wreszcie zacząć wyposażać model w różne detale i to jest ten etap pracy, który daje mi największą satysfakcję

 

21.jpg

 

20.jpg

 

18.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jeszcze zanim rozpocznę malowanie modelu chcę powiedzieć parę słów o oznaczeniach na modelu. Z góry założyłem wraz z Okonkiem, że PT 76 będzie miał oznaczenia z Jednostki Obrony Wybrzeża czyli kotwicę w niebieskim okręgu otoczona kłosami. Znalazłem takie malowanie w TBiU dotyczących PT 76 wszystko byłoby pięknie i wspaniale ale niestety producent nie zamieścił żadnych kalek do modelu. Stanąłem więc przed wyzwaniem wykonania ich samodzielnie, użyłem do tego celu czystego arkusza kalkomanii firmy Techmod. Namalowałem więc aerografem niebieskie tło a gdy wyschło wybiłem wybijakiem nr 8-em okrąg na którym ręcznie namalowałem kotwicę i kłosy wyszło jak wyszło ale przynajmniej pojazd będzie posiadał ciekawe oznakowanie, powiem jeszcze że męczę się z odznaką "służby socjalistycznej" miejmy nadzieję że uda się to zrobić w miarę dobrze

 

 

28.jpg

 

PT_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wprawdzie obiecałem pokazać jak wyszły mi kalki ale najpierw tak wygląda PT po pomalowaniu ciemnozielonym podkładem. Użyłem farby akrylowej Gunze Sangyo na zdjęciach widoczne są miejsca gdzie musiałem szlifować nierówności jaki się ujawniły po pierwszym malowaniu, zrobiłem to papierem sciernym wodnym 800-tką. Na tak przygotowaną powierzchnię nałożę teraz H 155+10% H33 ale to w następnym odcinku

 

 

29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. pomalowałem kadłub i wieżę PT 76 kolorem H 155 + H 33.

 

39.jpg

 

43.jpg

 

Teraz gdy model jest pomalowany tym podkładem mogę nanieść sam H 155 i trysnąć model błyszczący lakierem bezbarwnym, aby przygotować zarówno podkład pod kalki, a także żeby model nabrał trochę połysku, ponieważ w LWP zabezpieczano pojazdy przed korozją rapowaniem więc się świeciły a ja chce na swoim PT 76 osiągnąć ten lekki połysk poprzez zastosowanie kombinacji matu i połysku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały model pomalowałem lakierem błyszczącym, aby wyrównać powierzchnię bo humbrol zawsze wychodzi mi lekko chropowaty, a teraz model jest gładki. Pomalowałem liny holownicze, dorobiłem bosaki, malowałem też koła i tu się narobiłem bo na fotkach widać że kołnierz wokół bandaża jest wytarty przez grzebień gąsienicy i tak też musiałem to zrobić w swoim modelu robiłem to przecierając stalowym kolorem, a gdy wyschło pomalowałem bandaż. No na razie to wszystko nie wygląda za specjalnie ale może coś z tego będzie.

 

47.jpg

 

48.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto rezultat nakłdania kalkomanii zastosowałem numery, które pochodzą z pozostałości po innych modelach starałem się dobrać odpowiedni krój cyfr i udało się dość średnio ale nic lepszego nie znalazłem, kalki nakładałem przy pomocy płynu zmiękczającego firmy Gunze Mark Setter super działa i jest niezbędny bo inaczej by się nie udało nałożyć kalek w takim skomplikowanym miejscu wyszło tak...

 

67.jpg

 

69.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem w końcu gąsiennice nie było to proste zadanie bo bardzo kiepsko pasowały (muszę porozmawiać z projektantem modelu...). Niemniej wyszły powiedzmy przyzwoicie

 

57.jpg

 

58.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zabrałem się za podstawkę. Sama podstawa to fajna deseczka otrzymana od pewnego Warszawiaka-modelarza pozdrawiam cię Artur Wink Zamodelowałem więc na niej teren za pomocą gliny artystycznej firmy DASS jest to bardzo dobry materiał do takich rzeczy nietrzeba go utwrdzać wysoką temperaturą, ponieważ utwardzanie materiału następuje samoistnie w temp. pokojowej. Do wymodelowanego podłoża za pomocą kleju Wikol przykleiłem drobny piasek i trawę, którą wykonałem z czegoś co nosi nazwę znamię kukurydzy (do kupienia w aptece), a dłuższa trawa jak to mam w zwyczaju powstała ze sznurka sizalowego odpowiednio przyciętego, a i ten gładki fragment z tyłu przygotowany jest na "mokrą robotę"

 

59.jpg

 

61.jpg

 

62.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam budowa modelu dobiegła końca. Zainstalowałem brakujący osprzęt saperski: oskard, szpadel, bosaki, liny holownicze. Model posiada także oznaczenia na kadłubie wykonane tym razem na domowej drukarce moim zdaniem lepiej się prezentują niż poprzednie. Widoczne są też ubrudzenia na podwoziu zrobiłem je pigmentami CMK-a A i peryskopy są zrobione mam nadzieję, że Ci się podobają Na zakończenie chciałem podziękować za pomoc osobom takim jak, Okonek, Gulus bo naprawdę ich rady były dla mnie bardzo pomocne dzięki

Zapraszam do oglądania

 

73.jpg

 

77.jpg

 

78.jpg

 

79.jpg

 

75.jpg

 

74.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
widizalem taki w sklepie za 120 zl troszke duzo wolalbym tygryska albo bmp jakiegos z plastiku

 

Hmmm, spodziwałem się ceny powyżej 200 zł za PT. Za te 120 zł to prawdopodobnie bym się na niego skusił. Chociaż, z drugiej strony, jak pomyślę o obróbce żywicy, to mnie skręca (a miałem do tej pory nie wiele z nią do czynienia, jakieś fotele i kabina w Su-22).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.