Jump to content

Słupy energetyczne w skali 1/35


Ell
 Share

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Robię dioramę, na której chciałabym zrobić kilka słupów energetycznych z czasów 2 wojny światowej, niestety nie mogę znaleźć odpowiednich informacji na temat ich wyglądu z czego były budowane, jak były wysokie i szerokie. Może wy wiecie coś więcej w tym temacie?

Link to comment
Share on other sites

To się musisz Przyjacielu określić, gdzie te słupy mają być czy miasto czy wieś, jaki rejon geograficzny, jest dużo zmiennych.Zasadniczo wygląda to tak że na wsi słupy energetyczne wykonane były z  nasączonego drewna (jak podkłady kolejowe)-okrągły słup z zamontowanymi na górze izolatorami , a w miastach ( zwłaszcza tych większych) były wykonywane ze stali w  rodzaju tych tutaj:

https://www.mojehobby.pl/products/RAILROAD-LAMPS-POWER-POLES.html

Były też konstrukcje mniejsze wykonane z dwóch ceowników z nitowanymi do nich żebrami ( coś jak połowa tych o przekroju kwadratowym). Na terenach Niemiec, były jeszcze słupy wykonane jako odlewy ze zbrojonego betonu, także z zamontowaną trakcją trmwajową i latarniami , tutaj kształty były różne zazwyczaj sześciokątne, chociaż też i okrągłe lub czworokątne, radziłby Ci pooglądać kroniki wojenne z z tamtego rejonu wtedy ,będziesz wiedział dokładnie jak te słupy wyglądały. Pozdr. A.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.