Jump to content

Oznaczenia Bundeswehra 70/80


Recommended Posts

Czy ktoś z kolegów posiada może jakieś materiały dotyczące oznaczeń czołgów niemieckich z lat 70-ch i 80-ch? Chodzi mi o kwestie związane z symbolami umieszczanymi na wozach, ewentualnie godłami jednostek, które wtedy funkcjonowały.

Link to post
Share on other sites

,, Czy ktoś z kolegów posiada może jakieś materiały dotyczące oznaczeń czołgów niemieckich z lat 70-ch i 80-ch? .... ,,

Fahr moglbys bardziej uscislic to pytanie? Masz na mysli jakis wybrany typ czolgu czy tez ogolnie pytasz o wszystkie czolgi uzwane przez Bundeswehr ?

Link to post
Share on other sites

Bulik, pytam tak ogólnie. Psuje aktualnie  MBT-70 i chciałbym go zrobić w malowaniu "what if" w barwach Bundeswehry i dać mu oznaczenia takie, które trzymałyby się jakichś realiów, rozumiesz. Numer rejestracyjny, krzyże, numer taktyczny i co jeszcze tam się powinno znaleźć?

Link to post
Share on other sites

FAHR

. Numer rejestracyjny, krzyże, numer taktyczny i co jeszcze......

Znam 2 pojazdy Kpz 70 Bundeswehry:

1. to normalny czolg pokazywany w czasie prob poligonowych , z oznaczen posiada tylko 2 krzyze ,z lewej strony naniesiony jest w miejscu gdzie znajduje sie baszta (nie centralnie, lecz minimalnie cofniety do tylu) z dzialkiem 20mm Rh-202 , z prawej strony krzyz umieszczono centralnie pomiedzy 4 uchwytami (nie znam ich zastosowania)

2. to jest typowy Schulpanzer (czolg szkolny) bez jakichkolwiek oznaczen

w Niemczech sa(byly?) przechowywane dwa czolgi Kpz 70

1.w WTS Koblenz, posiada podobnie jak pierwszy tylko dwa krzyze , ten z lewej namalowany jest za baszta z Rh-202, z prawej strony.... nie wiem

moze sie myle ale w tym pojezdzie zamocowano maske armaty rozniaca sie od drugiego zachwanego egzemplarza

2.w Panzertrupenschule 2 w Munster (znane wielu osobom museum ) , pojazd ten ma wymalowany na przedniej plycie z lewej strony czarny numer 48 na zoltym kole, oprocz niego jest 

namalowana rejestracja zaczynajaca sie duza litera Y za nim umieszczony jest okragly znaczek podobny do tego jakie sa na rejestracjach samochodowych i nastepnie jest...... puste pole

ja znam ten pojazd w takim oznaczeniu, ale widzialem zdjecia tego czolu gdzie tej rejestracji nie byl namalowanej w ogole. Krzyzy ten pojazd nie posiada. Oba czolgi sa malowane typowa farba uzywane przez BW w tym okresie

Co do amerykanskich wersji to znam pojazd z wymalowanym numerem O, lub 1132

mam nadzieje ze rozjasnilem ci troche temat Kpz 70 BW.

Link to post
Share on other sites

Bulik no napisałeś wszystko...co wiem;) Dokumentacja jest obszerna na temat tych czołgów. Mi chodzi bardziej o to, jakie standardowe oznaczenia miałby ten wóz, gdyby wszedł do służby liniowej, opierając się na zasadach  stosowanych w Bundeswerze w tym okresie. Mój ma być właśnie w rodzaju takiego "what if" czyli wóz seryjny w normalnej służbie. 

Link to post
Share on other sites

Tomek Mroczkowski

Myślę, że najlepszym wzorem będą Leopardy 1.......

mysle podobnie, malowanie olive green nato, na przedniej plycie po lewej strony, podobnie do pojazdu z Munster czarna 50 w zoltym kole (choc na wskazanym eksponacie nie wiem czemu jest cyfra 48, a przecierz Kpz 70 wazyl ponad 50 ton) z prawej strony znak rozpoznawczy Panzerlehrbataillon 93 ( wystarczy wpisac ta nazwe w komputer a wujek Google pokaze reszte) Czemu te oznaczenie - wszystkie nowe pojazdy pancerne BW jako pierwsze sa dostarczane do  „Kampftruppenschule 2,, w Munster np. w 1963 jako pierwsza jednostka BW otrzymala czolgi Leopard 1, ponizej nr rejestracyjny czyli na bialym tle pierwsza jest malutka flaga niemiecka , potem duze Y i nastepnie 6 cyfr, na blotniku przednim mozna umiescic bialy Romb z umieszczona obok mala literka L (Lehr), co do kamuflazu to "what if"

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.