Jump to content

Farby Tamiya-akryle czy nie akryle?


Recommended Posts

Po przeczytaniu tego: http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=2006 zacząłem się zastanawiać czy akryle Tamiya to rzeczywiście akryle. Według tego co jest tam napisane to nie są, tylko się tak nazywają.

Ale

Tamiya Acrylic Paints are made from water-soluble acrylic resins and are excellent for either brush or spray painting. These paints can be used on styrol resins, styrofoam, wood, plus all of the common model plastics. The paint covers well, flows smoothly with no blushing or fading, and can be blended easily. Each bottle of the Tamiya Acrylic Paint Series contains 23ml of paint.

Dodam, że rozcieńczalin Wamodu reaguje z akrylami tej firmy, nie rozcieńcza ich super, ale dają się zmyć. Taksamo rozcieńczalnikiem "Acrylic Thinner" można zmyć olejne farby artystyczne oraz emalie np. Model Master czy Humbrol. Ponadto świetnie reagują (mieszają się) z farbami innych typów (np. oleje artystyczne).

Dodam jeszcze, że Tamiya produkuje także "emalie", które mają inny dedykowany rozcieńczalnik, ale importer ich nie imporuje. Na tamtej stronie napisano, że akryle od Tamiya można rozcieńczać także tamty "drugim" rozcieńczalnikiem.

Dlatego prosiłbym kogoś, kto zna się na tym lepiej ode mnie o udzielenie mi odoowiedzi. Dodam, że farb tych używam od około 10 lat, a odpowiedzi i tak nie znam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.