Skocz do zawartości

Problem z doborem farb - pytania laika


mike01

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post więc na wstępie witam wszystkich forumowiczów.  Na forum trafiłem za sprawą 9 letniego syna, który zainteresował się modelarstwem, a ja z nieskrywaną przyjemnością trochę mu pomagam odkrywać tajniki tego hobby. Prawdę mówiąc rzeczywistość trochę przerosła moje wyobrażenia, a ilość dostępnych materiałów, technik itp sprawia że można się w tym trochę pogubić (przynajmniej na początku). Modelem który poszedł na "pierwszy ogień" był zestaw który zawierał już potrzebne farby i pędzelki, więc pod tym względem problemu nie było. Po wstępnym rozeznaniu dokupiłem podkład, lepszy klej .... i jakoś poszło. 

Przy kolejnym modelu wybór padł na samochód Volkswagen Beetle 1966 w skali 1:24 Tamiya.  W instrukcji podana jest cała paleta kolorów wg kodyfikacji tamiya i tu pojawiły się pewne wątpliwości: 

1. Według instrukcji potrzebne są  3 wersje koloru czarnego (X-1, X-18, XF-1) - czyli połysk, półmat i mat. Czy konieczne jest kupowanie wszystkich trzech, czy może jest możliwość nadania połysku  farbie matowej - np warstwą lakieru bezbarwnego ?  Ponieważ warsztat jest dopiero w trakcie kompletowania, nie chciałbym kupować wszystkiego na wyrost.

2.  Niektóre kolory wymagają połączenia 2 lub więcej farb w odpowiednich proporcjach  -  czy w takich sytuacjach możliwe jest dobranie "gotowca" innego producenta  ?

3.  Jakiego koloru użyć aby uzyskać kolor tapicerki jak na zdjęciu ?  Czy można uzyskać go na bazie koloru białego z domieszką innej farby, aby uzyskać lekki odcień beżu ?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

 

 

garb.jpg.d0d44318accb7086f04465209a1c61e0.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat, połysk i półmat jako wersje zasadniczego koloru da się uzyskać, stosując jako domieszki bezbarwny matowy i bezbarwny błyszczący. Które i tak warto kupić do innych zastosowań.

Półmat i połysk robisz z matowej farby przez dodatek bezbarwnego błyszczącego. Półmat i mat z błyszczącej farby uzyskasz dodając matowy bezbarwny.  Proporcje - po prostu trzeba próbować.  Można też (tak jak piszesz) położyć warstwę matu lub błyszczącego bezbarwnego.

Farby innych producentów oczywiście można próbować dobrać - tylko kwestia czy nie pogryzą się z wcześniej położoną Tamiyą. Tamiyą nie maluję, nie mam doświadczeń. Ale np. akryle Pactra, Model Master, Vallejo, Hataka nie gryzą się między sobą.

Co do koloru tapicerki nie pomogę - ja tam pancerniak jestem, w moich pojazdach taki kolor nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal_G dziękuję za wyjaśnienie. Czarną farbę mam, więc popróbuję na jakimś kawałku plastiku uzyskać połysk/ półmat. 

Modele będą malowane głównie pędzlem. Z tego co wyczytałem na forum wynika że farby  Tamiya  nie są najlepsze pod pędzel, więc będę szukał odpowiedników np Hataka blue lub Vallejo.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mike01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.