Jump to content

Problem z doborem farb - pytania laika


mike01
 Share

Recommended Posts

Jest to mój pierwszy post więc na wstępie witam wszystkich forumowiczów.  Na forum trafiłem za sprawą 9 letniego syna, który zainteresował się modelarstwem, a ja z nieskrywaną przyjemnością trochę mu pomagam odkrywać tajniki tego hobby. Prawdę mówiąc rzeczywistość trochę przerosła moje wyobrażenia, a ilość dostępnych materiałów, technik itp sprawia że można się w tym trochę pogubić (przynajmniej na początku). Modelem który poszedł na "pierwszy ogień" był zestaw który zawierał już potrzebne farby i pędzelki, więc pod tym względem problemu nie było. Po wstępnym rozeznaniu dokupiłem podkład, lepszy klej .... i jakoś poszło. 

Przy kolejnym modelu wybór padł na samochód Volkswagen Beetle 1966 w skali 1:24 Tamiya.  W instrukcji podana jest cała paleta kolorów wg kodyfikacji tamiya i tu pojawiły się pewne wątpliwości: 

1. Według instrukcji potrzebne są  3 wersje koloru czarnego (X-1, X-18, XF-1) - czyli połysk, półmat i mat. Czy konieczne jest kupowanie wszystkich trzech, czy może jest możliwość nadania połysku  farbie matowej - np warstwą lakieru bezbarwnego ?  Ponieważ warsztat jest dopiero w trakcie kompletowania, nie chciałbym kupować wszystkiego na wyrost.

2.  Niektóre kolory wymagają połączenia 2 lub więcej farb w odpowiednich proporcjach  -  czy w takich sytuacjach możliwe jest dobranie "gotowca" innego producenta  ?

3.  Jakiego koloru użyć aby uzyskać kolor tapicerki jak na zdjęciu ?  Czy można uzyskać go na bazie koloru białego z domieszką innej farby, aby uzyskać lekki odcień beżu ?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

 

 

garb.jpg.d0d44318accb7086f04465209a1c61e0.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mat, połysk i półmat jako wersje zasadniczego koloru da się uzyskać, stosując jako domieszki bezbarwny matowy i bezbarwny błyszczący. Które i tak warto kupić do innych zastosowań.

Półmat i połysk robisz z matowej farby przez dodatek bezbarwnego błyszczącego. Półmat i mat z błyszczącej farby uzyskasz dodając matowy bezbarwny.  Proporcje - po prostu trzeba próbować.  Można też (tak jak piszesz) położyć warstwę matu lub błyszczącego bezbarwnego.

Farby innych producentów oczywiście można próbować dobrać - tylko kwestia czy nie pogryzą się z wcześniej położoną Tamiyą. Tamiyą nie maluję, nie mam doświadczeń. Ale np. akryle Pactra, Model Master, Vallejo, Hataka nie gryzą się między sobą.

Co do koloru tapicerki nie pomogę - ja tam pancerniak jestem, w moich pojazdach taki kolor nie występuje.

Link to comment
Share on other sites

Michal_G dziękuję za wyjaśnienie. Czarną farbę mam, więc popróbuję na jakimś kawałku plastiku uzyskać połysk/ półmat. 

Modele będą malowane głównie pędzlem. Z tego co wyczytałem na forum wynika że farby  Tamiya  nie są najlepsze pod pędzel, więc będę szukał odpowiedników np Hataka blue lub Vallejo.

 

Pozdrawiam

Edited by mike01
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.