Jump to content

Michal_G

Members
 • Posts

  1,138
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Michal_G

 1. Jeżdżenie na ZU-23-2 było (przynajmniej w 6-ej) wręcz powszechne, zdjęć dokumentujących taką praktykę jest od metra i jeszcze trochę - choćby i w tym wątku. Chodzi o możliwość błyskawicznego otwarcia ognia po zatrzymaniu, bez odczepiania działa. Karabinek na lufie to rozwiązanie stosowane celem oszczędności amunicji przy szkolnym strzelaniu na skrócone odległości.
 2. Super robota! Gen. January Komański ("Komancz", ówczesny dowódca 6-ej) patrzy na to z góry z krainy zawsze otwierających się spadochronów najpewniej z zadowoleniem. Drobne klimaty desantowe typu US-y, orzeszki, emblemat prawidłowo na 1987 rok na prawym ramieniu itp. robią efekt. Rambo - to są zasobniki jak najbardziej, nie kostki. Tylko coś ich mało - 7 żołnierzy a 4 zasobniki (chyba że mnie oczy zawiodły i nie dopatrzyłem). AKMS-ów też się nie doliczyłem ale na fotkach mogły się gdzieś schować. Mimo wszystko każdy przeciwlotnik był też "rezerwowym" szturmanem. seven up - nie wiem jak z ogniem w czasie jazdy ale z postoju bez odczepiania jak najbardziej się dało, np. w przypadku zaskoczenia kolumny przez nalot. Drugie zdjęcie od góry z epoki - UAZ w 6-ej bez emblematu? Nawet w Stanie Wojennym były wymalowane, tylko wtedy cała dywizja bordowe miała (zamiast kolorów batalionowych). Wiesz coś więcej o tym zdjęciu?
 3. Warto zauważyć że pokazane tu BTR-y różnią się nie tylko dachem przedziału desantowego. Pierwszy nie ma systemu pompowania kół, drugi (375) ma późny system pompowania, trzeci (ze Skarżyska) ma wczesny.
 4. Figurkowcem nie jestem więc tylko jedno powiem - podoba mi się i to bardzo!
 5. Czy dobrze widzę że egzemplarz w wersji "niszczyciel czołgów" ma zamontowane działo bezodrzutowe? Jeżeli tak to jakie - B-10, SPG-9?
 6. Bardzo ładnie! Te płyty betonowe to coś gotowego czy produkcja własna?
 7. Jest w dużo lepszym stanie niż był w 2008 gdy ostatni raz byłem w Skarżysku. Zainteresowanych tematyka 35 das-u polecam książkę "Elitarni błękitnych przestworzy" Krzysztofa Witulskiego. Zbiór wywiadów z weteranami "starego desantu", w tym 35 das.
 8. Jeżeli 1:72 to może coś z T-34 i pochodnych od Unimodels? Dobrze spasowane, jeżeli tylko nie boisz się ogniwkowych gąsienic to nic tylko sklejać.
 9. Bardzo ładne! Jeden mały drobiazg "taktyczny" - żołnierz po prawej stronie wchodzi rkmiście (prawidłowo ubezpieczającemu kolegów!) pod lufę. Tego żaden w miarę wyszkolony piechur nie zrobi.
 10. Co do zarostu - raczej bez. Myślę że Książę Pepi nawet do Elstery wskoczył gładko ogolony. Mógł być brudny (jak to na polu walki), okopcony dymem bitewnym, ale ogolony.
 11. Bardzo fajnie wyszedł. Lina może trochę za jasna (powinna chyba być czymś konserwowana) ale to drobiazg i moje wrażenie może też być mylne - kwestia fotek.
 12. Michal_G

  Polskie Abramsy

  Koszmar logistyczny będzie, jak już Koledzy sygnalizowali. Dojdzie jeszcze koszmar mostowy - Abrams to bodajże 74 tony, sporo więcej niż Leopard. Spora część mostów przez które Leopardy przejdą nie utrzyma Abramsa. A rzek "w poprzek" potencjalnego kierunku ruchu na "autostradzie czołgowej Berlin - Moskwa" na której siedzimy okrakiem mamy sporo... W temacie modernizacji T-72 - nasz 72-ki i Twarde nadal mają amunicję podkalibrową z rdzeniami stalowymi. Najsensowniej i najtaniej było by zakupić / opracować amunicję z rdzeniami co najmniej wolframowymi (o uranowych to chyba pomarzyć możemy). Co jak co ale balistykę to gładkolufa 125-ka ma super, więc zastosowanie porządnej amunicji wydatnie podniosło by wartość bojową naszych czołgów.
 13. No no, Książę Pepi! Rozsiadam się i kibicuję. W końcu przez lata mieszkałem blisko koszar 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego (obecnie stacjonuje w nich 6 bdow 6 BPD) więc czuję się zobowiązany do obserwacji tematu.
 14. U mnie przy pancerce w 1:72, akryle: Pactra Model Master Hataka Vallejo. Z MiG-ami jakoś się nie polubiłem, raz spróbowałem i po 5 warstwach dalej jakiegokolwiek krycia nie uzyskałem więc odpuściłam dalsze próby.
 15. Szyłka Szyłeczka Szyłunia! Trzeba PLN odkładać...
 16. 1) Po co chcesz wiercić? Tego w ogóle nie będzie widać. 2) Całą długość to będzie duży problem - strasznie smukłe wiertło było by potrzebne 3) Jak tylko trochę chcesz nawiercić przy wylocie to dowolna mała wiertarka elektryczna (Dremel, Proxxon, Parkside np.), wiertło do metalu i jedziesz. 4) Średnica będzie trochę większa, 88 mm/35=2.5 mm
 17. Do wypełniania reflektorów nadaje się też Distal Rapid i Humbrol Crystal Clear. W 1:72 najpierw nawiercam reflektor, maluję od środka na srebrno, jak wyschnie to wypełniam. Obydwa specyfiki dają fajny wypukły menisk.
 18. Klimat jak na 13 grudnia, fajny efekt. Zdjęcia z muzeum gdzie zrobiłeś? Dobrze widzę wyrzutnię WP-8z w tle?
 19. Z pozytywnych detali dodam jeszcze rozbryzgi wody przy gąsienicach Aśki wjeżdżającej z rozpędem w koryto - fajnie wyszły.
 20. Kolor ASU straszny. Nawet jak by założyć że 35 das 6 PDPD wziął sojuszników na pancerz to była by to piechota z lat 60-70 a nie drugowojenna. Mnie takie SF jako rekonstruktora 6 PDPD denerwuje, no ale ja w ogóle nerwowy bywam.
 21. Miałem IS-3 z tej serii, napęd elektryczny, sterowany "pilotem" na kablu, będącym też pojemnikiem na baterie. Nawet fajnie pokonywał "trudny teren" zrobiony w pokoju z klocków i małych poduszek.
 22. Co do spadku gruntu do wody - jako budowlaniec wodny z zawodu pozwolę się nie zgodzić z Peterem. Otóż przy niskich stanach wody często zdarza się takie załamanie skarpy koryta - jeżeli aktualny przepływ jest mniejszy od tzw. przepływu korytotwórczego. Co do reszty - Koledzy napisali co warto zrobić inaczej, lepiej . Działaj dalej, potencjał jest, umiejętność zmontowania scenki też, "diabeł tkwiący w szczegółach" w kolejnych pracach będzie coraz mniej widoczny.
 23. Na Tempesta polowałem w SH jako dzieciak po lekturze wspomnień Clostermanna "Wielki Cyrk" - bezskutecznie.
 24. A choćby po to żeby od razu z daleka było widać czy coś się niedobrego z okrętem stojącym w porcie nie dzieje. Np. nie złapał przecieku połączonego z jednoczesną awarią systemów wykrywania tego typu zdarzeń.
 25. Michal_G

  T-55A projekt 3D

  Co do gąsienic - to by pasowało do uruchomienia produkcji Merid w 1986. Bardzo prawdopodobne że przy okazji uruchomiono produkcję gąsienic RMSH w większej ilości i zaczęto T-55A na nie przesadzać. A że większość zdjęć T-55A z okresu służby w WP pochodzi z wcześniejszego okresu (potem w obiektyw bardziej pchały się nowocześniejsze Meridy i T-72) to i zdjęć T-55A na RMSH w WP jak na lekarstwo (i to homeopatyczne). Przy okazji czegoś nowego się dowiedziałem, zawsze warto.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.