Jump to content

Michal_G

Members
 • Content Count

  939
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Michal_G

 1. Zauważcie jeszcze jedno - galerie stać na dobrego prawnika który w razie pojawienia się ogniska Covid-19 w obiekcie wybroni chlebodawcę przed mniej lub bardziej bezczelnymi pozwami zarażonych ("bo na kubku z kawą nie było napisane że jest gorąca i poparzyłem się"). Organizator imprezy modelarskiej takich szans nie ma. Xmen jasne że równie dobrze syn może przynieść ze szkoły. Tylko po co dodatkowo zwiększać prawdopodobieństwo złapania tego świństwa? Moses i Iron Duke mają całkowitą rację. Ja mam dodatkową motywację do jeżdżenia do pracy rowerem - omijam zapchane tramwaje. Zwłaszcza że zdar
 2. W temacie "składaków" ciekawy jest T-34/76 z pomnika na Westerplatte (obecnie jako "niesłuszny ideologicznie" zesłany do muzeum w Drzonowie). Kadłub z prostokątnym tylnym włazem, wieża mutra, koła od 85-ki, zaspawane dziury w pancerzu. Mam parę jego fotek, jeżeli będą zainteresowani mogę wstawić (tu lub w innym wskazanym miejscu forum).
 3. Super wyszedł. Jak uzyskałeś takie fartuchy gumowe (kształt i kolor)? Dodał bym liny holownicze, Eureka robi fajne.
 4. Prawdziwy postrach Leopardów 1 i M-60 wyszedł. Wykonanie super. Wydech rzeczywiście trochę kopcia by wymagał - kto widział zapalącego rosyjskiego diesla czołgowego (albo zwiększającego obroty) ten wie że jeżeli nie pluje on olejem to należy momentalnie dolać oleju bo się silnik zatrze. Przydały by się jeszcze napisy "olej" i "paliwo" na zbiornikach - w 1:72 Toro albo Ynot dodawał do zestawów kalek, nie wiem jak w 1:35. Przepraszam że w warsztacie o tym nie napisałem, nie zauważyłem. I liny holownicze może ciut przyciemnić. Zapasowe ogniwo gąsienicy czemu takie zardzewiałe?
 5. Prace ruszyły. Miniszlifierka z Lidla (Parkside) w dłoń i usuwanie liny holowniczej posunęło się do przodu dużo szybciej niż gdybym robił to pilnikiem i nożem. Oczywiście to dopiero początek i bez doszlifowania pilnikiem i podocinania nożykiem tam gdzie końcówkami od szlifierki nie udało się dojść nie obejdzie się. Zostawiłem jednak kausze - albo uda się je nawiercić albo linę dokleję do nich "na styk". Tak, uszkodzenie dolnej krawędzi (mniej więcej po środku) zauważyłem - uzupełnię płynną szpachlówką.
 6. Robert dobrze pisze, zero rdzy! Z efekciarstwa wszelakiego dodał bym jeszcze (nie za mocne!) wytarcia na krawędziach - np. zbiorników, skrzynek i błotników (przetłoczeń na przednich błotnikach też).
 7. W międzyczasie co nieco poszperałem za zdjęciami naszych Kubów. I nie znalazłem ani jednego z okresu kiedy 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy podlegał pod 8 BDOW. Rozjaśniło mi się z numerami taktycznymi, 25xx to 13 Elbląski (po jego likwidacji 15 Gołdapski), 8 Koszaliński to 29xx, np. 2970. Ale to najmniejszy problem, numer zawsze z jakiś pozostałości sklecę. 8 BDOW mnie mocno ciągnie, mimo że starych "desanciurów" z czasów 7 ŁDD chyba trzaskało gdy widzieli że jednostka "niebieskich beretów" nie ćwiczy desantów morskich. Problem z emblematem jest w takiej sytuacji spory - wyszperałem że w t
 8. Na dniach zacznę takową wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych. Będzie na pewno w polskim malowaniu. Tylko waham się między kilkoma możliwościami pomalowania pojazdu z numerem taktycznym 2523. W grę wchodzi: a) 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy - malowanie obecne b) 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy - z czasów kiedy wchodził w skład 8 Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża c) 18 Łużycki Pułk Artylerii Przeciwlotniczej - podlegający 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej (lata 80-e) W przypadku malowania a) bardzo fajne zdjęcia wrzucał kolego Sokół w wątku - tylko że nie z
 9. Zwłaszcza że w przypadku FTF-ów bardziej doświadczeni modelarze potrafią detale skorygować czy uzupełnić, trochę dodatków na rynku też już jest. Z tego da się naprawdę pełnoprawny model zrobić bez zużycia kilograma szpachli i metra kwadratowego papieru ściernego.
 10. Tak przy okazji, jaki był sens strzelania torped "w osi do tyłu" co skutkowało tym że musiały rozpędzać się praktycznie od zera zamiast mieć na wejściu prędkość okrętu (jak przy typowym rozmieszczeniu wyrzutni "na burtach do przodu")? Ktoś to poza Rosjanami stosował?
 11. Jak już zeszło na tego typu narzędzia - czy do Lidlowego Parkside takiego https://www.lidl-sklep.pl/PARKSIDE-Wiertarkoszlifierka-akumulatorowa-PFBS-12-B3/p100266176 da się dobrać jakiś sensowny miękki wał? Samo urządzenie polecam, ma tylko jedną wadę - umieszczenie wyłącznika z tyłu wymusza pracę na dwie ręce, zwłaszcza przy wierceniu (jedna prowadzi precyzyjnie narzędzie a druga obsługuje wyłącznik). Minimalne obroty 5000/min to nie do końca prawda - tyle pewnie ma przy braku oporu, przy najmniejszym oporze mocno zwalnia.
 12. Nie moja skala, ale efekt po prostu powalający. Istny postrach Abramsów i innych Leopardów. Malusieńki tyciutki detal - kolor liny holowniczej. Jakaś taka biała wyszła - ale to może być kwestia fotek.
 13. Super robota, zwłaszcza styranie wozu kilkudniowymi walkami. Gdybyś pokazał to izraelskim czołgistom z 1973 roku pewnie wywołał byś drżenie rąk wywołane wspomnieniami z Golanu.
 14. Bardzo fajnie wyszedł. Z fotek bije atmosfera "skąd zaraz polecą fińskie butelki z benzyną?". Kolegów "śniegowców" pogodzę - ślady czołgu w śniegu zależą nie tyle od głębokości śniegu ile od jego twardości. W twardym przemarzniętym śniegu gąsienice nie zapadną się na tyle żeby dno kadłuba doszło do śniegu i zostawiło ślad. I taki właśnie przypadek mamy, jest OK. Drobne pytanie do figurek - jaki to zestaw? Chyba widzę hełmy wz. 40, raczej powinny być wz. 36 (z mocno wywiniętym rantem) - można obejrzeć na http://helmets.ru/cat_rus.htm
 15. Oglądam i mam mieszane uczucia. Fajne pozostałości po zimowym kamuflażu. Natomiast zupełnie nie przemawia do mnie rdza na gąsienicach - musiał by dłuuuugo stać bez ruchu. Dodał bym więcej kopcia przy wydechach - rosyjskie diesle mocno plują olejem. Zdjęcia podwozia bardzo ciemne więc nie widzę jak z wytarciami na kołach i gąsienicach (po wewnętrznej) - to cecha charakterystyczna IS-ów. Antenę radiostacji warto by drobić. Nasze frontowe IS-y ponoć nie miały podpórki pod lufę - prawda to?
 16. Całkiem fajny zwierobij, + za polskie malowanie z 13 pas-u. Dodał bym uchwyty dla desantu (mały problem z dorobieniem z drutu), belkę do wyciągania z błota i antenę radiostacji. Oraz koniecznie wytarcia na kołach i gąsienicach w miejscu ich styku - chyba że są a na dość ciemnych zdjęciach nie widzę.
 17. Szkielzu "4 Pancerni i pies" odcinek 12 "Fort Olgierd" - IS-y w roli Panter. Trochę o "makietach" zachodnich pojazdów na naszych poligonach
 18. Rack dzięki za fotkę 721-ki! Ciekawy ten kawał drewna na pancerzu - na belkę do wyciągania z błota zdecydowanie za cienki, po kiego czorta to wozili?
 19. W kwestii formalnej nie ISU-122M tylko ISU-122S. Stoi takowy pojazd w Malborku. Trwa o niego wojna z IPN-em. Żeby nie schodzić na bieżącą politykę oraz nie używać słów powszechnie uznawanych za obraźliwe nie skomentuję sprawy, kto chce wygoogla bez problemu o co chodzi i opinię sobie wyrobi. Model fajny, dobrze wyszły zwisy gąsienic i wytarcia kół. Dodał bym wytarcia gąsienic na styku z kołami jezdnymi, antenę radiostacji i liny holownicze. Jak robiłeś belkę do wyciągania z błota - fajnie wyszła! Dziurę między wanną górnym pancerzem (4 fotka od góry, widać prześwitujące białe tło) mogłeś
 20. Generalnie - pozytywnie. Uchwyty dla desantu wymienił bym na druciane. Numer taktyczny ciut za nisko - na lewej burcie wchodzi pod łopatę. Na zdjęciu bliźniaczej "703-ki" z forsowania Nysy widać że 25 pas malował powyżej łopaty. Hmmm tak patrzę, może uchwyty dla desantu są za nisko i dlatego numer i kurica nie zmieściły się nad łopatą? Kalki od Toro? Warto by dodać belkę do wyciągania z błota, antenę radiostacji i liny holownicze. Bardzo by się przydały wytarcia kół i gąsienic na ich styku - tam metal wali o metal. Fajnie wyszła lampa z wybitym kloszem i zwisy gąsienic. Powyższe "czepial
 21. Fotki z za małą głębią ostrości. Przesłonę f na ile miałeś ustawioną? Tak z 4 by się przydało minimalnie, 5-6 było by fajnie uzyskać. O świeceniu się Koledzy pisali. Wydech do rozwiercenia, to powinno się jeszcze udać zrobić. Kolorystyka wg. instrukcji? Jeżeli tak to zielony za ciemny, FTF notorycznie babola w tym zakresie w instrukcjach wali. Duży + za druciane uchwyty. Ogólnie - pozytywnie, jak widać z FTF-a przy niedużym zakresie przeróbek da się coś fajnego zrobić.
 22. Składane małe rury miały na pewno wozy z 11 batalionu czołgów Średnich 7 ŁDD (zarówno T-54 jak i T-55) - nie składana nie mieściła się w ładowni okrętu desantowego. Przykładem jest właśnie T-55A "8729" z postu powyżej.
 23. Model pierwsza klasa. Zwraca uwagę charakterystyczne dla T-5x i pochodnych zwis gąsienic - bardzo dobrze wyszedł. Możesz napisać jak uzyskałeś efekt zapiaszczonych gąsienic? Chodzi za mną coś w stylu "żagańskich piasków" i nie wychodzi... Rurociąg super klimat, tylko może warto by go rozwiercić?
 24. Powyższe jak najbardziej jest prawdą. Ale z kolei Rosjanie jakieś prace malarskie np. przy remontach pewnie prowadzili - SCC 15 pewnie nie mieli, podejrzewam że malowali dowolnym zielonym (byle by w miarę matowym) jaki Wania z Saszą mieli pod ręką - regulaminowo powinien być 4BO a rzeczywistość mogła być bardzo różna. Więc jeżeli robisz czołg który dopiero co został wyładowany ze statku w Archangielsku lub Murmańsku to zdecydowanie SCC 15, a jeżeli styrany eksploatacją na Froncie Wschodnim to regulaminowo 4BO a praktycznie dowolny zielony.
 25. Jako wieloletni użytkownik Pactry pod pędzel (pancerka w 1:72) podam moje rozwiązanie na rozcieńczanie: medium do akryli od Talensa mniej więcej pół na pół z wodą destylowaną (oryginalne jest bardzo gęste) + odrobina opóźniacza (retardera). Podkładu nie używam, nie wypowiem się. Co do pędzli najlepiej mi się maluje dorwanym kiedyś okazyjnie zestawem 3 pędzli różnej wielkości od Humbrola. Gorzej nieco pędzlami od Italeri. Absolutną podstawę czyli więcej cienkich mocno rozcieńczonych warstw zamiast jednej gęstej pewnie znasz. Miedzy warstwami odstęp żeby poprzednia porządnie wyschła. Ile ko
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.