Skocz do zawartości

Piper L-4A Šmer (ex.KP) - jedyny polski Piper Cub


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że lubię mieć rozgrzebane na raz kilka, a nawet kilkanaście modeli, to zaczynam kolejny wink3.

 

Wybór padł na Pipera Cub. Miałem go zbudować w wersji pływakowej, ale niestety Šmer nie dodał do niego kalkomanii o odpowiednim kroju czcionki rejestracji cywilnej. Więc, żeby pudełko się nie kurzyło zbuduję go w malowaniu Lotnictwa Polskiego. Będzie to niestety malowanie prawdopodobne, wg obowiązującego wówczas schematu malowania i oznaczeń. 

 

Za samolotypolskie.pl:

,,jeden samolot nierejestrowany L-4A (43-29161) przekazano lotnictwu wojskowemu, użytkował go kpt. inż. E. Stankiewicz, konstruktor samolotów PZL S-1 i S-3 ”Kania”."

 

 

24597_rd.jpg.20977eb9191c1514c0648dd95ddfb9fc.jpg

Pudełko 

 

 

51349775738_185658a3e4_b.jpg

Regulaminowy inbox oraz szachownice z zapasów.

 

 

 

51350290054_594c8c7c3f_b.jpg

Zaawansowane wnętrze

 

 

51349548821_a076897470_b.jpg

Przez nieuwagę przeciąłem łączenie skrzydeł i teraz muszę je skleić i wzmocnić.

 

 

Model będzie wykonany jako typowy model dla odprężenia, czyli bez udziwnień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano zacząłem model, a już zamknąłem kadłub.

 

 

51351463054_8d4b8dc4d5_b.jpg

Jak widać wnętrze ma bardzo dużo detali, ale ja po prostu lubię modele dobre w swej prostocie.

A odnośnie zielonego kokpitu. Niedokładnego malowania i tak nie będzie widać przez oszklenie wink3

 

 

51351740020_64ae3979fb_b.jpg

Zamknięty kadłub. Oczywiście wymaga szlifowania.

 

 

Skrzydło prawie naprawiłem. Patrząc na podział części modelu, najwięcej zabawy będzie z oszkleniem oraz stelażem wewnątrz kabiny.

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2021 o 23:07, Kolekcjoner WP napisał:

 Patrząc na podział części modelu, najwięcej zabawy będzie z oszkleniem oraz stelażem wewnątrz kabiny.

Kleiłem ten model jeszcze pod szyldem KP i nie pamiętam żeby były jakieś kłopoty z oszkleniem ani montażem skrzydła. Bardzo przyjemny był to modeliki, trochę nie rajcowało mnie pudełkowe malowanie amerykańskie z pasami D-Day ale w tamtych czasach nie było wyboru. 

Będę się przyglądał co z niego "wystrugasz" tzn. chodzi mi o twoją interpretację malowania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

Kleiłem ten model jeszcze pod szyldem KP i nie pamiętam żeby były jakieś kłopoty z oszkleniem ani montażem skrzydła. Bardzo przyjemny był to modelik

 

Sposób montażu przypomina mi trochę RWD-5 z ZTS Plastyk. A tak się składa, że tych Erwudziaków skleiłem już 5 i niewykluczone, że skleję kolejne tyle.

A odnośnie Pipera Cub to mam w planach zbudować jeszcze wersję pływakową SP-AFY oraz sanitarną i aerokkubową.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj, sam kiedyś myślałem o jakiejś maszynie właśnie cywilnej najlepiej z jakiego aeroklubu ale zmieniłem skalę na 48 i temat umarł, chociaż nie powiem, miałem Cuba ze Šmeru znowu to nudne malowanie jak w 72-ce i z kanadyjskiego Hobbycrafta, tutaj chociaż ciekawsze malowania były, kanadyjskie, izraelskie i 2xUSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, po to aby pokazać w jakim malowaniu go buduję. Model malowałem dzisiaj od 7.20, bo nie mogłem spać :tancze:...

 

 

 

20210810_090635.thumb.jpg.d4925eec3e9f1a484f3122ab2d177534.jpg

Góra to pactra A29 Jungle Green, a dół to Pactra A109 AMT-17 Russian Blue - czyli moje sprawdzone kolory dla wczesnego Lotnictwa  Rzeczpospolitej Polskiej (1944-1952) oraz Polski Ludowej (1952 wzwyż) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
17 godzin temu, jmx62 napisał:

Hej, panie Kolekcjoner WP, co tam słychać u Kubusiów? Mam nadzieję że temat nie umarł a jeno przerwa wakacyjna nastała?

 

Spokojnie, wczoraj Piper dostał dwie warstwy farby, przy okazji malowania elementów Mi-4, więc jutro postaram się wstawić zdjęcia z warsztatu nad piperem. 

 

 

Jako ciekawostkę wklejam profile polskich cywilnych piperów i link do strony z nimi. Dużo ciekawych samolotów można znaleźć. Dzięki tym profilom skompletowałem listę samolotów Polskich Sił Powietrznych we Francji 

 

http://shipbucket.com/vehicles?category=real&type=air&country=40&page=14

 

2141103196_file(3).thumb.png.aec95d7fea9934112a91881aa38b8255.png

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnia aktualizacja przed galerią końcową.

 

Montaż skrzydła sprawił minimalny problem, ponieważ widoczny na pierwszym zdjęciu element klatki bezpieczeństwa trzeba było wkleić pod skrzydło, co wymagało manewrowania wykałaczką w szparze między skrzydłem , a oszkleniem.

 

 

51413231048_2d38e5f86a_b.jpg

 

 

51412220817_340d0895af_b.jpg

 

 

51412220747_15a5640036_b.jpg

Samolot sklejony w całość

 

51412965181_108351dafc_b.jpg

Kalkomanie pochodzące z Iła-2 ZTS Plastyk pasują idealnie

 

51412965026_4a73989fbe_b.jpg

Podwozie nie sprawiło większych problemów, tylko brak otworów w kadłubie, gdzie można by je było zaczepić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.