Jump to content

[K] Italeri 2729 A-36 Apache


birborkg
 Share

Recommended Posts

łatwiej będzie kupić to accurate miniatures, pełno tych modeli na rynku amerykańskim i japońskim bo na te rynki robiła je hasegawa. za italeri może przemawiać świeżość kalek.

 

wracając do a-36 cena 120zł plus wysyłka paczkomatem. czas realizacji zależny od działania urzędów celnych od 2-tyg od miesiąca. możliwa jest też wysyłka fedexem w kilka dni ale wtedy trzeba dopłacić 70zł z powodu opłat celnych fedexa i vatu

Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, BRAVO112 napisał:

22euro w licytacji i 10-17euro kosztów wysyłki z de. często się nacinam na takie oferty zwłaszcza małych modeli gdzie koszty wysyłki czasem dorównują cenie modelu.

finalnie masz 32-39euro za model z dostawą. czy to drogo?

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, birborkg napisał:

To wolę przepak aż tak mi się ni spieszy kiedyś przecież kupię.

dzięki platformie scalemates możesz sobie dokładnie prześwietlić co i za ile kupić. w przypadku małej skali ja sugerowałbym się jednak jakością kalek. przepaki pomimo tego że mają formę z większym przebiegiem to dają większe pole do popisu dzięki kalkom. np a-36 od accurate miniatures ma kalki chyba na jedno malowanie, italleri daje ich na bodajże 4. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, birborkg napisał:

Znam platformę scalemates i często tam zaglądam a co do kalek do modelu A-36 to mogę kupić ten model nawet bez kalek ponieważ zamierzam go zrobić z 309 dywizjonu może być nawet bez pudełka byle kompletny i nie uszkodzony.

To ja nie wiem czy a-36 się do tego nadaje bo to wersja bombowa z hamulcami na skrzydłach. Prędzej trzeba by było szukać wczesnych mustangów myśliwskich i zwłaszcza wersji rozpoznawczej czyli f-6

Link to comment
Share on other sites

Witam koledzy Każdy z Was ma trochę racji wg fotek i opisów z Polish Wings A-36 były w 309 dywizjonie 1942 roku tylko w jednej eskadrze dopiero w 1943 wprowadzono P-51A. Różnice były w silnikach itp ale przede wszystkim A-36 miał 6 karabinów z czego dwa w nosie pod silnikiem a P-51 tylko cztery w skrzydłach W czasie eksploatacji anglicy zamienili 4 karabiny na 4 działka.

Link to comment
Share on other sites

Mam nadzieję, że nie jest tak napisane w książce... .

Dywizjon 309 używał Mustangów Mk I i później Mustangów Mk III. Nie miał na wyposażeniu P-51A, a gdyby miał to Mustangi MkII.  Ale nie miał. A-36 jest nieporozumieniem. Po cóż w dywizjonie rozpoznawczym bombowce nurkujące? Zresztą, RAF w ogóle nie miał A-36. Owszem, jedyne sześć A-36 latających w  RAF wykonywało także misje rozpoznawcze. Były to jednak samoloty użyczone przez USAAF jednej z brytyjskich eskadr na MTO. Jedynym A-36 formalnie w brytyjskiej własności był egzemplarz przekazany do testów i porównań.

Reszta też się nie zgadza, ale to już inny temat. Gdy mowa o Mustangach z Allisonem w 309-tym, to rozmawiamy o Mustangach Mk I, z wszystkimi cechami odróżniającymi je od niemal bliźniaczych względem siebie A-36 i P-51A.

Edited by greatgonzo
Link to comment
Share on other sites

Ok Jednak żeby zakończyć dyskusję który model będzie prościej przerobić A-36 czy P-51A na Mustanga Mk I. Ponieważ na zdjęciach wyraźnie widać zamontowane karabiny pod silnikiem to myślę że A-36 będzie lepszy do przerobienia bo to że oba modele zarówno Italeri jak I ICM są do przeróbki z tym chyba się zgodzicie. A łatwiej zaszpachlować hamulce niż przerabiać cały przód modelu. 😀

Edited by birborkg
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem te karabiny to najmniejszy problem. W sensie szpachlowanie hamulców, czy dorabianie tych km-ów. Inna jest konfiguracja skrzydeł - dodatkowy reflektor do lądowania i zupełnie inaczej umieszczony fotokarabin, właściwe do tego panele dostępowe, porty uzbrojenia w skrzydłach, wyrzutniki łusek, pitot... . Dochodzi jeszcze oświetlenie i trzeba by zajrzeć do kabiny. Inny jest trochę chwyt powietrza do gaźnika, a przynajmniej powinien być. Nie wiem, czy zestaw to uwzględnia - w A-36/P-51A oczekujemy uchylanej klapki zapewniającej ominięcie filtra. Warto też sprawdzić, czy taki konkretny polski Mustang nie ma aby jeszcze tego chwytu w wersji krótkiej. Raczej nie ma, ale warto sprawdzić. No i najważniejsze - kompletnie inny kształt i  inna konstrukcja chwytu powietrza do chłodnicy. Karabiny w nosie to przy tym bułka z masłem.

Edited by greatgonzo
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, birborkg napisał:

Dzięki za te wszystkie informację. Chyba sobie ten temat odpuszczę a z 309 zrobię Hurricane II c będzie łatwiej.

Znalazłem jeszcze takie coś. Nie wiem jak z dostępnością ale to chyba konwersja do tego czego szukasz.

https://www.ultracast.ca/product-p/ult48031.htm

Link to comment
Share on other sites

Hej. 

Zobacz sobie poniższy zestaw. 

https://www.mojehobby.pl/products/USAAF-P-51-North-Africa.html

Moim zdaniem to jest to samo co AM i Italeri A-36 itd.  (skrzydła są oczywiście inne, to jest z  hamulcami). Poza ceną oczywiście :) no i podobno A-36 ma najbardziej zbliżony podział blach na skrzydle do Mustangów NA73/83. Oszklenie z zestawów AM i pochodnych, z informacji które znalazłem na necie, ma problem z kształtem. 

We wszystkich zestawach łącznie z Icm śmigło jest do wymiany lub próby poprawy.

Co do p-51a Icm to tu piszą, że jest lepszy od AM i dlaczego

http://www.aprj.com.br/index.php?option=com_content&view=article&id=145:familia-mustang-icm-148-parte-1&catid=50:aviacao-wwii&Itemid=53

Zestaw Ultracast jest niestety niezbędny jeśli nie chcesz sam przerabiać na Mustanga z 309. Tylko pytanie czy warto kupić go za mniej  więcej 160 zł z przesyłką do Pl. 

Kilka fotek polskich jest m. in. na stronie:

http://www.polishsquadronsremembered.com/

https://www.polishairforce.pl/dyw309zdj.html

Ogólnie poczekałbym na Edkowego kuca z alisonem. 

Wyjdzie zdecydowanie taniej. 

Pozdrawiam 

Edited by grrzesiek28
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.