Skocz do zawartości

Okręty 1/350


mkrzyska

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, tcl74 napisał:

Okazje się zdarzają, ostatnio kupiłem Chokai za tysiaczka na Allegro. Tysiąc to dużo ale polowałem na niego od bardzo dawna i tylko jego mi brakowało.

Aoshima raz na kilka lat coś wznawia. Atago na przykład był wznowiony kilka lat temu. Można poczekać cierpliwość cechą modelarza jest.

informacje na temat premier i wznowień podaje scalemates. sama Aoshima na swojej stronie informuje o wznowieniach więc jak komuś się nie śpieszy to kupi większość ich modeli po cenie sklepowej. https://www.aoshima-bk.co.jp/special/en/restock/ z tym że nie mam pojęcia czy wszystko było wznawiane bo statki w tej skali nie są ich najlepszym biznesem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, tcl74 napisał:

Okazje się zdarzają, ostatnio kupiłem Chokai za tysiaczka na Allegro. Tysiąc to dużo ale polowałem na niego od bardzo dawna i tylko jego mi brakowało.

Aoshima raz na kilka lat coś wznawia. Atago na przykład był wznowiony kilka lat temu. Można poczekać cierpliwość cechą modelarza jest.

Czekam cierpliwie i od czasu do czasu coś się znajduje, np. Chokai 1944 kupiłem miesiąc temu za 500 PLN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno gdzieś ktoś pisał, że zasięgał języka u Aoshimy i dowidział się, że w bliskiej przyszłości nie planują wznowień swoich okrętów 1/350. 

Okazje owszem się zdarzają, ale raczej w przypadku gdy ktoś na szybko potrzebuje pieniędzy, więc nie za często.

Pomyśleć, że 10 lat temu było tych okrętów pod dostatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2021 o 21:55, cdarek napisał:

Mariuszu .... okazja przyjdzie.. odłóż zaczęty lotniskowiec na półkę /amerykanie głównie na nie polują 😀 /a dawaj na tapetę Takao lub Chokai  i dołączaj do mnie. 

 

zz1.jpg

Panie Marku czy przerabiał pan pokład tego Takao? Aoshima napisała że dopiero w wersjach retake swoich modeli zostały poprawnie błędy z pierwszych edycji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tyle błędy co ulepszenia - w pierwszej wersji ten cały "osprzęt" zamontowany na pokładzie stanowił jedną część wraz z elementem pokładu. W "retake" te duperele :) typu wentylatory są wykonane jako osobne elementy i doklejane do pokładu. Są też trochę bardziej szczegółowe. Jak ktoś się nastawia na dużą waloryzację modelu czy będzie je podmieniał na jakieś aftermarkety to nie jest to specjalna przeszkoda. W każdym razie nie należy skreślać wczesnych wersji tych modeli, bo tak naprawdę niewiele się różnią.  

Edytowane przez witox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję:

"Typ Takao, który był poprzednikiem okrętu w skali 1/350, zostanie przerobiony.

 

Cztery statki klasy Takao, które były już w sprzedaży, miały ten sam pokład. Dzisiejsze badania pokazują jednak, że pozycje opraw takich jak np. wieże wentylacyjne są zupełnie inne. Dlatego przerobiliśmy cały pokład, zamocowaliśmy lornetkę na mostku i wykonaliśmy formy do nowo opracowanej wieży wentylacyjnej i innych akcesoriów, a także przerobiliśmy ją, aby była zbliżona do dzisiejszych specyfikacji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie po szybkim porównaniu dziurkowanie pokładów, a co za tym idzie rozmieszczenie  tych "dupereli" dla nowych wersji Takao i Atago  różni się.  Skąd oni wzięli tak szczegółową dokumentację dla pokładów nie mam pojęcia (?).  Pomijając już te akcesoria pokładowe i obserwacyjne (to dodano we wszystkich okrętach)  to w Atago jest też nowa nadbudówka dziobowa i parę innych elementów. Wygląda na to, że w reszcie te części nie zostały zmienione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bsnt3k napisał:

Z tego co widzę to Kongo i Kirishimę też tak przerobili. Szkoda że za ciosem nie poszły firmy robiące dodatki bo np takie pokłady są tylko do starszych wersji.

 sprawdziłem teraz Kirishimę z Aoshimy oraz pokład i wydaje mi się /pobieżnie patrząc/ że pasują idealnie

zdj1942.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na ich stronę i dużo rzeczy zniknęła z ich katalogu online. Z tego co widzę to jest tam wyszczególnione nawet po numerze katalogowym do którego konkretnego modelu będzie pasował dany pokład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 5.01.2022 o 19:51, cdarek napisał:

 sprawdziłem teraz Kirishimę z Aoshimy oraz pokład i wydaje mi się /pobieżnie patrząc/ że pasują idealnie

zdj1942.jpg

Czy ktoś wypuścił dobry zestaw części fototrawionych do tej Kirishimy? Do kongo 1944 Aoshimy/fujimi to widziałem że są 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem ten brytyjski zestaw ale trzeba do niego podchodzić selektywnie bo nie ma sprecyzowanego rocznika.  Te relingi Aoshimy do Kongo pasują też do Kirishimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2022 o 15:35, witox napisał:

To nie tyle błędy co ulepszenia - w pierwszej wersji ten cały "osprzęt" zamontowany na pokładzie stanowił jedną część wraz z elementem pokładu. W "retake" te duperele :) typu wentylatory są wykonane jako osobne elementy i doklejane do pokładu. Są też trochę bardziej szczegółowe. Jak ktoś się nastawia na dużą waloryzację modelu czy będzie je podmieniał na jakieś aftermarkety to nie jest to specjalna przeszkoda. W każdym razie nie należy skreślać wczesnych wersji tych modeli, bo tak naprawdę niewiele się różnią.  

poczytałem więcej opinii i retake to nie tylko ulepszone pokłady a także korekty kadłuba i nadbudówek. szkoda że sama aoshima nie podała dokładnie przy każdym modelu jak wyglądała ich poprawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, bsnt3k napisał:

poczytałem więcej opinii i retake to nie tylko ulepszone pokłady a także korekty kadłuba i nadbudówek. szkoda że sama aoshima nie podała dokładnie przy każdym modelu jak wyglądała ich poprawki

Kadłuba raczej nie dotykali. A części nadbudówki zmodyfikowano najprawdopodobniej tylko w przypadku Atago (wcześniej miał nadbudówkę główną wziętą z Takao)

 

Co do Kongo to trzeba by dokładnie porównać stary i nowy pokład by zobaczyć czy to tylko podmiana tej drobnicy na doklejaną czy też modyfikacja rozmieszczenia. Tu również jakoś nie chce mi się wierzyć by przetrwała dokłada dokumentacja dotycząca tych elementów  i to dla każdego z bliźniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, witox napisał:

Kadłuba raczej nie dotykali. A części nadbudówki zmodyfikowano najprawdopodobniej tylko w przypadku Atago (wcześniej miał nadbudówkę główną wziętą z Takao)

 

Czym się w takim razie różni model pierwszy model Atago o pierwszy Takao? Poza nadbudówka którą poprawili w wznowieniu są jeszcze jakieś różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te modele w pierwszym wydaniu różnią się niewiele. Bodajże jedną ramką. Pewne różnice takie jak rozkład okienek na na nadbudówce czy rurek na kominie są oczywiście uwzględnione. Poza tym chyba dodatkowy radar,  ale on i tak jest do wymiany n PE. 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2022 o 11:26, bsnt3k napisał:

to są zmiany retake w stosunku do pierwszych wersji krążowników aoshimy

zmiany.jpg

taki zamiennik znalazłem, nie ma go jeszcze w bazie danych scalemates. orientuje się ktoś który kształt kratki w tych wentylatorach jest poprawny?

wentylatory.jpg

Edytowane przez bsnt3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrącę swoje 3 grosze....

skoro rozwinęła się debata o krążownikach japońskich proponuję dalsze dyskusje prowadzić tutaj :

z prostej przyczyny - tu jest dział "giełdowy" i mało kto tu zagląda,

a jak szukacie Panowie konkretnych informacji na temat IJN to tam najszybciej ktoś odpowie i na pewno pojawią się jakieś konkrety.

pozdrawiam :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.