Jump to content

Pytanie o jakośc uzyskanej rdzy


Recommended Posts

Witam czy uzyskana faktura elementu gąsienic, nie jest zbyt chropowata i nierówna? Do uzyskania tego efektu użyłem bardzo drobnego piaseczku pozyskanego z Sahary, oraz suchym pędzlem koloru brązowego.

 

911360713fdd0741m.jpg

 

Co o tym sądzicie nadaje się czy do poprawki?

Link to comment
Share on other sites

Za gruba faktura. Całkowicie zatarły się granice pomiędzy ogniwami. Używane gąsienice są właściwie gładkie, nawet w miejscach które się nie stykają z podwoziem. Ale nawet pozostawione jako zapasowe nie rdzewieją aż tak. Zresztą w rzeczywistości nie zerdzewiałyby nabierając tyle na grubości - raczej by traciły. Grubo przesadzony efekt - nadawałby się do odtwarzania głęboko przepalonych tłumików i rur wydechowych czy skorodowanych po pożarze pancerzy.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli wojna to piekło to tak, wiadomo w piekle jest gorąco na Saharze też. Aby rozwiac wszelkie wątpliwości, bo robimy panowie niezły OT. Na saharze byłem na wypoczynku a nie na wojnie, mieszkam w Polsce (chodź nie wiem do końca)i jako pamiątke przywiozłem sobie w butelce 0,5l (po wodzie niegazowanej) piasek z Sahary. ale żeby rozluźni atmosfere to opowiem pewną anegdotkę związaną z tą wyprawą . Będąc na pustyni mój brat usiadł na piasku i zaczął sobie wytrzepywa z tych własnie sandałów piasek, wstał i znowu miał to samo.:P Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.