Skocz do zawartości

Makieta przedlokacyjnego Krakowa w skali 1/1500


ergie

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zrobiłem zdjęcia makiety jaką ostatnio zbudowałem na potrzeby wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

 

Całośc makiety to koło o średnicy 2,5 m. Głównym budulcem było spienione PCV i polistyren.

 

img_0204.png

 

img_0212.png

 

img_0220.png

 

img_0227.png

 

img_0229.png

 

img_z2.png

 

Niestety zdjęcia nie są najlepsze. W pomieszczeniu było słabe oświetlenie, cyfrówka którą to robiłem to kompakt a to są moje pierwwze robione nią zdjęcia. Ale coś na nich widać więc się chwalę ostatnią robotą. [/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej wygląda jak przygotowania do wymodelowania jakiejś sporej bitwy.

A tak przy okazji, kiedy sama lokacja miała miejsce? Cienias jestem z historii i leniwiec starszny (nie chce mi się szukać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Obecny układ miasta w obrębie Plant jest wynikiem lokacji dokonanej w 1257 roku przez Bolesława Wstydliwego, księcia z małopolskiej linii Piastów. Lokowanie nie oznaczało jednak w przypadku Krakowa zakładania całkowicie nowego miasta, lecz polegało na uporządkowaniu przestrzennym już istniejącej osady i ujęciu jej życia w pewne normy. Dokonywano tego wzorując się na tzw. prawach, z których najszerzej stosowano prawo magdeburskie oraz jego odmianę - prawo średzkie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wykonanie Podstawa makiety jest składana czy to jest jeden element Też bym się chętnie dowiedział kiedy był ten okres przedlokacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super! bardzo mi się podoba

a na ostatnim zdjęciu kościół św. Andrzeja?

 

od kiedy będzie można zobaczyć makietę na żywo?

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawa, na której jest ta makieta jest już otwarta aż do końca października.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę tempo pracy było zwariowane, budowałem ją 4 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tak ku Chwale Miasta Krakowa czy miałeś gratyfikację finansową? Diorka jest mocna... przeprowadziłym na niej jakąś potyczkę

 

Musze sięzorientować czy nasze władze miejskie nie byłyby zainteresowane... Wszak Oświęcim ma coś koło 800 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie? Oświęcim był dużo mniejszy niż Kraków. Głównym elementem byłby zamek na wzgórzu nad Sołą kamienice mieszczańskie oraz dominikański klasztor. Byłby takze most przez Sołę(Oświęcim mógł pobierać myto za jego przekraczanie, a także posiadał przywilej składowania soli w postaci tzw. Bałwanów oświęcimskich i przez to był ważnym miastem na solnym szlaku) okolica była z tego co mi wiadomo raczej pokryta łąkami i polami uprawnymi okolicznych wsi. Potrzebne byłyby jednak jakieś kwity na rozmieszczenie ilość i choćby przybliżony wygląd niektórych kamienic. Z innymi charakterystycznymi elementami nie byłoby problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.