Skocz do zawartości

Toyota AE86 Trueno Aoshima 1/24


Remo777

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

Postanowiłem wrócić do modelarstwa i w związku z tym "odkopałem" model Toyoty AE86 który zacząłem sklejać jeszcze przed pandemią. Model jest ledwie zaczęty i bardzo chciałbym go skończyć, jest jednak poważny problem - maska, a właściwie jej brak. Gdzieś mi przez ten czas zaginęła i nie mogłem jej znaleźć. Myślałem o tym by ją dorobić ze spienionego PCV o grubości 1mm. Mam więc pytanie; czy jest to możliwe i jeśli tak, to jak to zrobić? Jestem otwarty na wszelkie porady i będę za nie bardzo wdzięczny.

20230109_220721.jpg

20230109_220831.jpg

20230109_221054.jpg

20230109_221103.jpg

20230109_221106.jpg

20230109_221126.jpg

20230109_221000.jpg

20230109_220952.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę trzy możliwości:

 - kupić arkusz HIPS, wyciąć i skleić element z pasków

- skopiować pokrywę w żywicy - tutaj musiałbyś pożyczyć od kogoś ten element, zrobić formę w silikonie i odlać z żywicy. Nie jest to specjalnie trudne, zwłaszcza przy takim elemencie.

- wydrukować - tutaj z kolei musiałbyś stworzyć model albo poszukać w necie i potem zlecić komuś na forum wydruk

Z tych opcji pierwsza jest najłatwiejsza i najtańsza IMHO, zwłaszcza jeśli miałby to być pojedynczy element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Fixer napisał:

Ja widzę trzy możliwości:

 - kupić arkusz HIPS, wyciąć i skleić element z pasków

- skopiować pokrywę w żywicy - tutaj musiałbyś pożyczyć od kogoś ten element, zrobić formę w silikonie i odlać z żywicy. Nie jest to specjalnie trudne, zwłaszcza przy takim elemencie.

- wydrukować - tutaj z kolei musiałbyś stworzyć model albo poszukać w necie i potem zlecić komuś na forum wydruk

Z tych opcji pierwsza jest najłatwiejsza i najtańsza IMHO, zwłaszcza jeśli miałby to być pojedynczy element.

A z tym HIPSem, dało by radę to uformować  po zanurzeniu w gorącej wodzie albo potraktowaniu opalarką? Bo słyszałem o takiej metodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby formować to musisz mieć formę. :) Ten kształt jest na tyle prosty, że wystarczy wyciąć główny element i potem ew dorobić kilka detali z mniejszych kawałków. Przód możesz trochę wygiąć na jakieś rolce i tutaj może lekkie podgrzanie suszarką pomóc.  Opalarka rozpuści tworzywo albo nawet podpali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Fixerdobrze radzi, że pierwsza metoda jest najlepsza. Po wygięciu HIPS-u do wymaganego kształtu możesz podkleić pokrywę od spodu wręgami wyciętymi z HIPS-u które będą trzymać kształt. Ilość wręg musisz dobrać sobie sam. Myślę, że do wykończenia szpachlówka też Ci się przyda. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

Kolega @Fixerdobrze radzi, że pierwsza metoda jest najlepsza. Po wygięciu HIPS-u do wymaganego kształtu możesz podkleić pokrywę od spodu wręgami wyciętymi z HIPS-u które będą trzymać kształt. Ilość wręg musisz dobrać sobie sam. Myślę, że do wykończenia szpachlówka też Ci się przyda. 

 

Na pewno wypróbuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.