Jump to content

Wyciskanie nitów w hipsie


Endrju
 Share

Recommended Posts

Kolega @PiotrekM budując model swojego Ford Tfc 1920 przypomniał mi pewien sposób na wyciskanie nitów w hipsie. Pomysł podpatrzyłem dawno temu na forum kartonowym Kartonwork jako sposób na wyciskanie nitów w kartonie. Pomysł został zaprezentowany przez kolegę krzywy w wątku Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10.  Pozwolę sobie bezkrytycznie wkleić tutaj fragmenty tego wątku jako inspirację dla kolegów, którzy chcieli by zastosować tę metodę.  Sam osobiście zbudowałem sobie taki przyrząd i testowałem wyciskanie nitów w kartonie i powiem, że pomysł jest rewelacyjny. Od razu zaznaczam, że nie testowałem tego na hipsie. Przyrząd niestety gdzieś zaginął w czeluściach mojej "czarnej dziury" (strychu) i dopóki go nie odnajdę nie przetestuje tego.  Myślę jednak że w cienkim hipsie da się to zrobić. Może komuś z kolegów przyda się taki patent. Wpis zawiera oczywiście informację dla modelarzy kartonowych ale myślę że nie będzie problemem dla nikogo wyłowienie z niego spraw dla nas istotnych. Poniżej wspomniany fragment wątku kolegi krzywy.

Pozdrawiam. Andrzej.

 

Złożyłem dwuczęściowy przyrząd do bardziej dokładnego przetłaczania/wypychania, widoczny na zdjęciu poniżej. Z jednej strony, w listewce, jest zamocowany kawałek gwintu z jednej strony zapiłowany w stożek z zaokrąglonym czubkiem. Zamocowany tak, żeby kulka wystawała z drewna. Do listewki jest przymocowany kawałek bezbarwnego tworzywa, tak, żeby można je było dociskać do kulki. Odciskam kulkę w tworzywie - najlepiej po solidnym połączeniu tworzywa z listewką. Teraz po wsunięciu kartonu między listewkę i plastik, i ponownym naciśnięciu - w kartonie wytłacza się coś w rodzaju nitu z wyraźną krawędzią.

Uzyskiwany efekt jest dosyć delikatny - trzeba uważać żeby nie przesadzić z głębokością "matrycy", bo karton zacznie się rozdzierać. Jaka to głębokość, to zależy od jakości kartonu. Ja przesadziłem, żeby wytłoczenia lepiej wyszły na zdjęciach - ale karton miejscami zaczął pękać Natomiast dosyć łatwo trafić z wytłoczeniem w wydrukowany nit - wystarczy "wjechać" nadrukowanym nitem pod wyciśniętą w tworzywie kulkę. Dlatego tworzywo musi być przezroczyste, i najlepiej bezbarwne.

Na zdjęciu pokazałem też przykłady "zestawów" do mocowania śruby w takiej np. listewce. Ja użyłem takiego insertu jak po lewej. Przeciwnakrętka jest konieczna.

Obrazek

Tutaj miałem problem - brak nadrukowanego wzoru wytłaczania. Wycięte z nadmiarem kawałki skleiłem po obrzeżach z wydrukowanym na cienkim papierze szablonem tłoczenia. Na zdjęciu szablon kształtu błotnika, karton sklejony z szablonem, odwrotna strona kartonu podczas tłoczenia, i kartoniki z próbami. Po odklejeniu szablonów musiałem jeszcze poprawić tłoczenie.

Obrazek

Tylny stopień, przy którym miałem łatwiej, ale i tak go zepsułem. Ale dorobiłem drugi ze stopnia bocznego. Wytłoczenie połączone z nadrukiem wygląda lepiej. W tym i poprzednich zdjęciach oświetlenie ustawione tak, żeby podkreślić przetłoczenia.

Obrazek
 

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak. Kolejny nit wytłoczysz dokładnie tam gdzie zaznaczysz na materiale. Powinienem jeszcze dodać, że wielkość wyciskanych nitów "regulujemy" poprzez odpowiednią głębokość wgniecenia w dolnej płytce które można też poprawić małym wiertłem. Metoda ta umożliwia też wyciskanie różnych kształtów w zależności od tego jaki kształt uda nam się uzyskać na końcówce śruby do zagniatania. Ja mam świadomość że przy obecnej dostępności blaszek foto trawionych i technologi 3D jest to dość archaiczna metoda ale kto tam wie co komu się może przydać.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.