Skocz do zawartości

Niemiecka piechota Normandia 1944 (Dragon 6277)


Mr_X

Rekomendowane odpowiedzi

"10 piw!!" - he he  

 

Pierwotnie zestaw ma przedstawiać żołnierzy jednego z batalionów tzw. Osttruppen, które rozparcelowane były między różne dywizje stacjonujące we Francji w 1944 r. (chyba konkretnie chodzi o batalion wspierający 709 DP na przeciwko plaży Utah). Natomiast w trakcie podchodzenia do tematu zaczęły rodzić się u mnie różne wątpliwości. Dragon przedstawił Osttruppenów jako standardowo umundurowanych żołnierzy piechoty (mundury M41 i M42) posiadających odpowiednie tarcze (gruzińskie) naszyte na rękawach (bardzo dobre kalkomanie). Otóż, o ile mi wiadomo, tego rodzaju umundurowanie chyba rzeczywiście w legionach wschodnich funkcjonowało. Jednak Osttruppen posiadali własny system insygniów - czerwone patki na kołnierzach (podobne trochę do patek Waffen SS) z grą różnego rodzaju białych kwadracików i otoków dla oznaczenia stopni. Maksymalny stopień to bodaj kapitan (podczas I w. św. Askarysi w Niemieckiej Afryce Wschodniej mogli chyba do stopnia jakiegoś sierżanta awansować...). Tego rodzaju czerwono-białe insygnia pojawiały się znacznie częściej na zdjęciach, które udało mi się znaleźć. A ja się nastawiłem raczej na zwykłych feldgrau-ów, więc dałem sobie spokój z Osttruppen i wykonałem figurki jako zwykłych żołnierzy Wehrmachtu.

 

W trzech figurach wymieniłem łebki  na żywiczne (Armor35). Figurki skleiłem chyba w lipcu zeszłego roku. Nie mają żadnych szelek, więc uznałem że powinna to być niezła wprawka w cieniowaniu mundurów feldgrau. W marcu wreszcie udało się je pomalować.   I są!!

 

P.S. W końcu w tym zestawie wymalowałem jednak oczęta i brwi. Sądzę, że wyszło bez "potworniaków", ale lekko nie było...

 

1141_6277.1.jpg

WP_20230317_039.jpg

WP_20230317_002.jpg

WP_20230317_007.jpg

WP_20230317_026.jpg

WP_20230317_006.jpg

WP_20230317_010.jpg

WP_20230317_011.jpg

WP_20230317_027.jpg

WP_20230317_029.jpg

WP_20230317_037.jpg

WP_20230317_023.jpg

WP_20230317_018.jpg

WP_20230317_014.jpg

WP_20230317_001.jpg

Edytowane przez Mr_X
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam wiecznie problem ładnie figurki zmalować, bo to niełatwa sprawa, ale u Twoich pobawiłbym się jeszcze trochę ze światłocieniem np na ładownicach.

Ogólnie jednak fajnie, podoba się, ale zdjęciom przydałoby się też nieco kontrast i jasność podbić. Teraz są jakby zamglone i miejscami nieostre, przez co źle się to trochę ogląda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafał B napisał:

Sam mam wiecznie problem ładnie figurki zmalować, bo to niełatwa sprawa, ale u Twoich pobawiłbym się jeszcze trochę ze światłocieniem np na ładownicach.

Ogólnie jednak fajnie, podoba się, ale zdjęciom przydałoby się też nieco kontrast i jasność podbić. Teraz są jakby zamglone i miejscami nieostre, przez co źle się to trochę ogląda.

 

No cóż, można by teoretycznie wprowadzić dodatkowy ciemniejszy odcień do cieniowania ładownic. Pomalować je ciemnoszarym, a wpuścić czerń w zagłębienia. Ja obecnie po prostu maluję je na czarno, a potem przecieram suchym pędzlem Mud-em Pactry (to jest jednak skala 1:35...). Zobaczymy, pomyślimy. Na razie robię zdjęcia telefonem, ale też może się to zmieni w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

Figurki dla mnie super zmalowane. Ciekawe merytoryczne podejście do tematu. Nie wiedziałem że gruzini też się udzielali po ciemnej stronie.

 

A dziękuję! Nie tylko Gruzini. W jednym Ostbattalionie byli nawet Japończyk i Koreańczyk wzięci do niewoli pod Stalingradem. Jest o tym film ("My way" bodaj się nazywa). Zrealizowany z dużym rozmachem. Sceny lądowania w Normandii nie ustępują wiele tym z "Szeregowca Ryana".

 

Ale to dygresja, bo tych wykonałem jako zwykłych Wehrmacht-owców. Kalkomanie Dragona zachowałem, także  figurki z insygniami Osttruppen może zrobię w przyszłości.

 

 

Zrzut ekranu z 2023-03-18 12-11-35.png

Edytowane przez Mr_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rafał B napisał:

Nawet jeśli telefonem, to można je nieco podrasować np w Gimpie.

 

Cóś może zrobię w tym kierunku w przyszłości. Natomiast i tak mam mało czasu na klejenie i malowanie, więc nie chcę go rozmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Endrju napisał:

Jak nie masz za dużo czasu a chcesz robić dobre zdjęcia telefonem tak ja to przeczytaj mój post z innego wątku. Może coś Ci się przyda.

 

Ooo, sękju. Zapoznam się z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba. Co do kolorów to może wynikać właśnie z faktu tego jak aparat interpretuje kolory :)

Pokolorujto

Gotowanie to sztuka, która łączy w sobie smak, aromat i kreatywność, tworząc wspaniałe doznania dla podniebienia i duszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, barwniczek napisał:

Mi się podoba. Co do kolorów to może wynikać właśnie z faktu tego jak aparat interpretuje kolory :)

 

Dzięki! Kolorystycznie one w realu wyglądają mniej więcej tak samo jak na zdjęciach. Zasadnicza różnica, że są małe (1:35) tu jest super-turbo powiększenie.

 

Grzebnąłem jeszcze w temacie Osttruppen i okazuje się, że istotnie (tak jak na ilustracji Dragona) zdarzało się , że nosili zwykłe mundury niemieckie z tarczami. Ale zdarzało się też, że nosili mundury z czerwonymi patkami na kołnierzach, a były też chyba czarne patki. Na jednym ze zdjęć z plaży Utah obok Gruzinów jest też żołnierz w mundurze armii Własowa. Także temat jest ciekawy i pewnie jeszcze wykonam kiedyś prawdziwych Osttruppenów.

images.jpg

pobrany plik.jpg

POW_after_D-Day_(36248188566).png

Edytowane przez Mr_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.