Skocz do zawartości

PBJ-1H Mitchell 'U.S. Marine' Hasegawa 1/72


Leszek

Rekomendowane odpowiedzi

Wykopałem ostatnio z szafy porzucony kiedyś w trakcie pracy Hasegawa 00732 1/72 PBJ-1H Mitchell 'U.S. Marine' i zacząłem go dalej dłubać. Poszukałem troche o dywizjonach bombowych marynarki USA. Zwlaszcza VMB-613 jest dobrze udokumentowany. Dywizjony latały w 1944-45 na Mitchelach PBJ D/H/J na Pacyfiku zajmując się głównie patrolami przeciw okrętom podwodnym i nękaniem japońskich garnizonów na ogległych rubieżach galaktyki. Ponieważ spotkanie japońskiego samolotu bylo wtedy prawie niemożliwe więc w przeciwieństwie do B-25 armii były dla oszczędności masy rozbrajane ale wyposażane w dodatkowe systemy nawigacyjne. Model bedzie właśnie zrobiony wg wzoru z VMB-613 ze zmianami od seryjnego na w opisach niżej. 
 

IMG_2549.jpeg
 

Na żółto:

1. Radar

2. Zaczepy do HVAR

3. Zaślepki po zasilaniu amunicji do .50tek w blistrach

4. Okno kamer

5. Zaslepka zdemontowanego wlotu wentylacji

6. Deflektor bocznego stanowiska .50 bez szyby i k.m.

 

Na czerwony co jeszcze będzie:

1. Wlot czegoś tam

2. Anteny

3. Antena wypuszczana z ciężarkiem

4. Radiowysokościomierz

 

IMG_2551.jpeg
 

10. Wlot do czegoś tam kolejny

11. Osłona przeciwogniowa lufy  .50tki

 

IMG_2553.jpeg
 

Żółte:

21. Zaślepki po zdjętych deflektorach pocisków

22. Zaślepka wieżyczki z miejscem na kopułke astro

 

Czerwone:

21. Zestaw anten

22. Celownik radarowy

 

Ogolnie PBJ to niedoceniona kopalnia pomysłów, która patrzac na ilość wątków na forach, mocno przegrywa ze straferami. 
Jak uda mi się dojechać z PBJ H do końca to wezmę się za późny PBJ D z radarem nad oszklonym nosem ale maksymalnie dozbrojony ze stanowiskiem ogonowym .50tki, bocznymi stanowiskami jak w H/J, blistrami, Hvar i wyrzutnikami bomb pod skrzydłami. Na bazie B-25C/D Airfixa.

Edytowane przez Leszek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, rom178 napisał:

Co to jest PBJ H

Pozdrawiam

Wersja B-25C dostosowana do wymagan US Navy byla oznaczona PBJ-1C i odpowiednio nastepne dalej D, H, J. Mialy zwykle fabrycznie zabudowany radar i inne wypazenie nawigacyjne.

Edytowane przez Leszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powoli zbieram sie do malowania i pytanie do znawcow Us Navy. Przekopalem sie przez zdjecia PBJ i wyglada na to, ze na wielu zdjeciach insignia white na spodzie jest wyraznie ciemniejszy od znakow, napisow lub np.  dokladanych uchwytow Hvar. Na zdjeciach Helcatow i samolotach w malowaniu atlantyckim takie zjawiska sa mniej widoczne. Fora zachodnie wydaje sie, ze o tym milcza. Moja teoria jest taka, ze wg niektorych zrodel PBJ schodzily z tasmy jako B25H i potem byly adaptowane. Jezeli tak to jak strzelili slabo kryjacy bialy na szary to moze byl taki efekt? Jakies slady znalazlem tylko w jednym artykule z netu „the underside colour became Insignia white which is a slightly cream white with semigloss sea blue/non-specular sea blue & intermediate blue upper sides”

 

IMG_2616.jpeg
https://vmb613.com/june_1945.htm

Edytowane przez Leszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.