Skocz do zawartości

Ryan STM-2 i PT 22 Recruit - "cudowne rozmonżenie" z jednego pudełka Special Hobby, 1/72


JWM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ryan ST i jego wersja rozwojowa PT 22 to samoloty szkolne opracowane w USA w latch trzydziestych. Łacznie wyprodukowane w ilości ponad 2500 sztuk (więcej o nich tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Ryan_ST, https://en.wikipedia.org/wiki/Ryan_PT-22_Recruit. , 

 

MPM w 1999  wydał model Ryana ST, ale z wielu względów (czytaj: najprawdopodobniej brak wolnych środków) go wtedy nie kupiłem. Kupiłem dopiero w 2004 roku drugie podełko - wersji rozwojowej PT 22 Recruit,  edycji Special Hobby. Połowa zestawu to cześci żywiczne elementów (jak silnik, stateczniki, podwozie), którymi różnił się PT-22 od swojego poprzednika. Od początku kusiło mnie "rozmnożenie" modelu przez zrobienie żywicznych odlewów elementów podstawowych, ale zrealizowałem to dopiero w zeszłym roku. Do tego, by zwiększyć jeszcze różnicę miżedzy modelami, wybrałem późny wariant PT22 z skrzydłami o lekkim skosie, jak w sowieckich "striełkach" (Ryan wprowadził tę zmianę z tym samych względów - czyli przesunięcia środka wyporu w tył celem zwiększenia stateczności). W ten sposób z jednego zestawu zrobiłem dwa modele (taką operację zrobiłem już kilka razy wcześniej). W PT 22 elementy podwozia są dorobione z igieł lekarskich, latano na Recruitach często ze zdemontowanymi owiewkami (co pokazuje też zdjęcie orginału mojego "279"), do tego owiewki żywiczne w modelu mają błędny kształt. Kalki holenderskie w modelu STM-2 z zestawu Flevo Decals (FD72-023).

 

 

 

ryan DSC09632.jpg

ryan DSC09633.jpg

ryan DSC09669.jpg

ryan pt22 DSC09651.jpg

ryan pt22 DSC09652.jpg

ryan pt22 DSC09653.jpg

ryan pt22 DSC09654.jpg

ryan pt22 DSC09655.jpg

ryan pt22 DSC09656.jpg

ryan pt22 DSC09657.jpg

ryan pt22 DSC09658.jpg

ryan pt22 DSC09659.jpg

ryan pt22 DSC09661.jpg

ryan stm DSC09662.jpg

ryan stm DSC09663.jpg

ryan stm DSC09664.jpg

ryan stm DSC09665.jpg

ryan stm DSC09666.jpg

ryan stm DSC09667.jpg

ryan stm DSC09668.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mig napisał:

Ciekawe wynalazki.

Dzięki! W sumie jeden z podstawowych amerykańskich samolotów szkolnych, oczywiście po Kaydecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.