Skocz do zawartości

IBG 35U003 One piece Road Wheels for early Pz.Kpfw.II a1/a2/a3/b kits


Pan_Cerny

Rekomendowane odpowiedzi

Pani listonoszka przyniosła mi taką paczuszkę.

image.jpeg.28e4f7a287564485996973fed80c0f1e.jpeg

 

A w środku, oprócz lokalnej gazety do poczytania było też eleganckie pudełeczko. Bardzo mi się ono podoba, od razu wiadomo, że ma się kontakt z produktem prestiżowym.

image.jpeg.59343769e21b34d40656ea5b285e79b7.jpeg

 

A w pudełeczku w woreczku z folijki bąbelkowej spoczywały kółeczka.

image.jpeg.90110cb3e4a6746aca438f9a26ede035.jpeg

image.jpeg.9f70c28240fdde199fe59ba6d1aa1d47.jpeg

 

Jest ich równo dwanaście. Więc jak ktoś myśli o jakimś zapasowym, to musi użyć w tym celu plastikowego zestawowego.

Koła oderwałem od podstawki, zamiast odciąć, co nie było najlepszym pomysłem, bo po oderwanych nóżkach pozostały mi swoiste "pryszcze" na powierzchni. Starałem się je zeszlifować, ale rowki na zewnętrznej stronie bandaża są dość płytkie więc nie można poszaleć ze szlifowaniem.

 

Koła są dokładnym zamiennikiem kół podstawowych.  Parafrazując Cezara z "Asterixa i Obeliksa: Misja Kleopatra" - takie tam walce...

Ale za to równe.

Po lewej drukowane, po prawej sklejone zestawowe. Niczego innego niż to że są równe to właściwie się po nich nie spodziewałem, może po cichu trochę liczyłem, że kalamitki do smarowania będą lepiej zdetalowane.  Ale nie, są dokładnie takie same jak w modelowych kołach.

image.jpeg.194f383a56926611efb82c8ac61d1458.jpeg

 

Patrząc na koła od przodu widać, że część stykająca się z gąsienicami jest prostopadła do boków. Dwa koła po prawej są kołami zestawowymi, które starałem się skleić równo, już po odcięciu kołków ustalających. Mimo usilnych prób nie do końca mi się to udało.

image.jpeg.c580bff9145a739aa542725beaf7bf84.jpeg

 

Wydruk jest ok, warstw naprawdę jest się trudno dopatrzeć. Jedno z kółek miało drobne wady w druku, m.in. coś jakby nadgryzienie gumowego bandaża.

image.jpeg.bceb1d3ecd02739842fb701b71f2678b.jpeg

 

Mimo że kółka są w jednym kawałku to i tak trzeba uważać przy ich montażu. Wspominałem o tym w wątku z budowy , że wózek jest tak skonstruowany, że trzeba bardzo uważać by osie na których są osadzone koła były względem siebie ideslnie centrycznie. Delikatne przesunięcie i koło będzie osadzone koślawo.

image.jpeg.cd9bc09ad86a5da9dfd586f87922deff.jpeg

 

Najbezpieczniej jest chyba kleić wózek położywszy go na "plecach".

image.jpeg.931db394c4a2d7663ddb1b3f8e509aa2.jpeg

 

Szkoda że w IBG te wózki nie są tak zaprojektowane jak np. w Tamiyi gdzie koła są osadzone na jednej dłuższej osi. Takiego wózka po prostu nie da się źle skleić.

image.jpeg.af79a886ecc775311924f9349837992c.jpeg

 

Za zestaw, kupiony bezpośrednio od producenta, zapłaciłem 45 zł (+przesyłka). Czy jest to dużo? Trochę tak. Może koła żywiczne byłby tańsze? Bo te koła nie są w żaden sposób finezyjne, są prostymi walcami tak jak oryginały, więc trudno mi ocenić czy są aż warte produkcji w postaci wydruków. Ale może wydruk jest teraz tańszy od odlewu? A tak zupełnie szczerze to wolałbym, żeby te zestawowe koła były proste, żebym nie musiał kupować ich drukowanych zamienników.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, India napisał:

Przepraszam, ale czy równe sklejenie kół jest problemem?? Ba, równe sklejenie wózków też??!

 

Koło sklejone prosto z pudła wygląda tak.

image.jpeg.fd0d19de89f2c4deed595cb1d7c68f4d.jpeg

 

Oczywiście, że sklejenie prosto jakichś elementów to nie jest żadne rocket science.

Ale przy modelu z roku 2023, zaprojektowanym w jakimś CADzie miło by było gdyby elementy do siebie pasowały bez żadnej gimnastyki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.