Skocz do zawartości

Inbox - 1:35 U.S. M55 Quad Mount Machine Guns 2in1 z firmy Dynamo Models


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Niedawno dostałem w swoje ręce zestaw o nazwie jak w tytule z francuskiej firmy Dynamo Models, dotychczas zajmującej się produkcją żywicznych figurek. Teraz postanowili rozszerzyć swoją ofertę i wypuścili taki oto produkt:

box01.jpg

 

Mamy tu do czynienia z poczwórnie sprzężonym karabinem maszynowym kalibru 12,7mm (pół cala). Historię powstania tej konstrukcji opisałem na mojej stronie:

 

http://www.vietnam.net.pl/M55pl.htm

 

Modelarze chcący zbudować taką "przyczepkę" przez lata byli skazani na improwizację przy użyciu części z Half-Tracka M16, który najpierw wydała Tamiya, potem AFV-Club. Potem ukazała się "przyczepka" żywiczna z firm Kirin i Hobby Fan. Następnie swój zestaw wydał Dragon w 2009 roku. Ten zestaw zniknął z rynku po pewnym czasie i teraz wraca - z poważnymi zmianami jako omawiany tutaj produkt.

 

Prosto z pudełka zestaw Dragona pozwala zbudować "Quada" w postaci takiej jak używana podczas II Wojny Światowej. Jeżeli ktoś chciał pokazać ten sprzęt jako używany podczas wojny w Wietnamie, to musiał się przygotować na różnego rodzaju przeróbki. Ten niedostatek postanowiła zlikwidować firma Dynamo Models, stąd też oznaczenie "2in1" - dwie możliwe do zbudowania wersje to właśnie starsza, z drugiej Wojny Światowej i nowsza, z Wietnamu.

 

Z tyłu pudełka przedstawiono to dokładniej:

 

box02.jpg

 

Zawartość pudełka przedstawia się następująco:

 

box03.jpg

 

Oprócz instrukcji i kalkomanii w pudełku dostajemy zestaw ramek Dragona i pudełko z częściami drukowanymi na drukarce 3D.

 

Skan instrukcji można obejrzeć tutaj:

http://www.vietnam.net.pl/M55_dynamo/instructions.pdf

 

Ramki Dragona wyglądają tak:

 

"Wieżyczka" czyli łoże M45:

sprue_P.jpg

 

Przyczepka M20. Mimo starannego pakowania każdej ramki w osobny foliowy woreczek, nie udało się uniknąć uszkodzeń:

sprue_R.jpg

 

Browningi M2 z magazynkami typu "nagrobek", ciekawym dodatkiem są zapasowe lufy, magazynków też jest nadmiar:

sprue_Q.jpg

 

Dostajemy jeszcze kompletną szybę do Half-Tracka i reflektory, jedyną częścią która może być użyta do Quada jest celownik (w Wietnamie zwykle nieużywany):

sprue_E.jpg

 

Do tego dostajemy strzelca - w mundurze z Drugiej Wojny Światowej:

sprue_fig.jpg

 

I część fotorawioną - łożysko obrotu wieżyczki:

sprue_pe.jpg

 

Kalkomanie wyglądają tak - ładnie dużo napisów na skrzynki amunicyjne:

box_decal.jpg

 

No i na koniec, jak to mówią Hiszpanie - sabor! - wydruki 3D:

 

Browningi (dwa lewe i dwa prawe) z osobnymi lufami i pokrywami skrzyni zamkowej:

3d-1.jpg

 

Lufy mają tłumik płomienia, bardzo popularny w Wietnamie:

3d-3.jpg

 

Pokrywy - można pokazać broń "otwartą" w trakcie przeładowywania, przeglądu itp.

3d-4.jpg

 

Do tego dochodzą skrzynki amunicyjne z uchwytami, jeden z typów używanych w Wietnamie:

3d-5.jpg

 

Skrzynki też są lewe i prawe, jest zapas:

3d-6.jpg

 

No i jeszcze inny generator prądotwórczy, jeden z typów używanych w Wietnamie:

3d-8.jpg

 

Wraz ze skrzynką rozdzielczą/sterującą:

3d-9.jpg

 

W instrukcji większość stron jest podzielona na dwie połówki, lewa dotyczy wersji wietnamskiej, prawa wersji drugowojennej, w związku z tym nie powinno być problemów ze zrozumieniem których części używamy gdzie. Figurka strzelca zgodnie ze swoim umundurowaniem figuruje (he, he) w wersji drugowojennej. Chcąc obsadzić wersję Wietnamską można  pokusić się o przeróbkę - można to zrobić tak:  http://www.vietnam.net.pl/M55mod2pl.htm

 

"Quada" można pokazać w pozycji transportowej - z założonymi kołami, albo do strzelania, wtedy koła są zdejmowane a całość jest opuszczana na ziemię przy pomocy trzech wbudowanych lewarków. Co ciekawe lewarki te można w modelu dosyć dowolnie przestawiać na wysokość, daje to dużą elastyczność przy wyborze pozycji.

 

Instrukcja zaleca użycie "drukowanych" Browningów tylko do wersji wietnamskiej. W tym momencie do wersji drugowojennej właściwie nie stosuje się części z drukarki 3D, to trochę dziwne, zwłaszcza, że "drukowane" Browningi jednak maja o wiele lepszy poziom detalu. Trzeba wziąć pod uwagę, że w czasie drugiej wojny tłumiki płomienia nie były zbyt często stosowane, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować je usunąć z wydruków 3D. W obu wersjach instrukcja zaleca montaż platformy ładowniczych, części P26, P27 i P30 - poza wyjątkowymi sytuacjami będzie to błąd, bo taka platforma była głównie montowana na stanowiskach na stałe zamontowanych w pojazdach M16 i M17, ładowniczy "przyczepek" przeładowywali KMy z ziemi.

 

Zestaw proponuje cztery schematy malowania - trzy kolorowe z Wietnamu i jeden klasyczny, z białą gwiazdą z Drugiej Wojny Światowej. Kolory farb podano z palety Ammo MiG, głównym kolorem jest amerykański OD (szarooliwkowy). Instrukcja podaje różne kolory dla wersji z drugiej wojny i Wietnamu - różnica powinna być taka, że w czasie Drugiej Wojny używano wersji matowej, a potem półmatowej, która wydawała się być ciemniejsza. Maszyny z Wietnamu mają fantazyjne oznaczenia i nazwy własne  "The Widow-Maker", "Blood Sweat & Tears" i "The Great Eve of Destruction". Wersja drugowojenna ma tylko klasyczną białą gwiazdę.

 

To tyle inboxu, mam nadzieję, że to było dla Was interesujące, a ja się biorę do roboty, w dalszej części przedstawię jak tu wszystko pasuje do siebie.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dzień dobry!

I po dłuższej przerwie chciałem pokazać ile to roboty, żeby przekonwertować zestawową figurkę strzelca (w mundurze z drugiej wojny światowej) do postaci, którą musiał by mieć podczas wojny w Wietnamie. Do przerobienia są buty i spodnie - z przerabiania tego można by zrezygnować, jako, że bardzo mało z tego będzie widać, a poza tym pod przednim pancerzem jest bardzo ciasno - a jeśli chodzi o górę, to jest potrzebna inna bluza mundurowa i hełm z pokrowcem. W związku z tym zdecydowałem się na opiłowanie rąk, które mają już odpowiednią pozycję i odpiłowanie pagonów. Z Miliputu dorobiłem kieszenie kurtki i podwinięte rękawy. Hełm wymieniłem na taki z zestawu figurek Dragona z Wietnamu. Na zdjęciach poniżej wszystko jest poskładane "na sucho", Miliput jeszcze wymaga trochę piłowania:

 

gunner01.jpg

 

gunner02.jpg

 

gunner03.jpg

 

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zbudowałem główną "ramę" quada.

Dodatkowo po pomalowaniu strzelec wygląda tak:

gunner04.jpg

 

gunner05.jpg

 

Oklejanie spodu podstawy jedyną blaszką fototrawioną z zestawu wymaga najpierw uważnego wygięcia i dopasowania jej, ale jeżeli zrobi się to starannie to nie ma większego problemu.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

 

Dalszy ciąg prac - mimo starannego zapakowania (każda ramka w osobnym woreczku) jedną część dostałem lekko uszkodzoną:

 

tow_bar01.jpg

 

Zamiast to prostować, wyciąłem wygiętą część i zastąpiłem ją fragmentem igły od strzykawki, przy okazji ominęło mnie też rozwiercanie końcówek (bo w oryginale to była rurka). Po złożeniu przyczepki całość wygląda tak:

 

trailer01.jpg

 

trailer02.jpg

 

Teraz powoli będzie pora trochę farby na całość położyć...

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Dzisiaj postanowiłem bliżej opisać prace z wydrukami 3D dołączonymi do zestawu firmy Dynamo. Przystąpiłem do budowy karabinów maszynowych M2HB które są "sercem" Quada M55.

W zestawie otrzymujemy po dwa wydruki 3D z których każdy zawiera dwie skrzynie zamkowe Browninga, jedną lewą i jedną prawą - różnią się one od siebie umieszczeniem dźwigni do przeładowywania broni. Dźwignie te są bardzo delikatne i przez cały czas pracy trzeba uważać na to, żeby ich nie uszkodzić. Wydruk 3D wygląda tak:

3d_01.jpg

 

Jak widać dużą jego część stanowi "klatka" zabezpieczająca właściwe części przed uszkodzeniem, którą trzeba teraz ostrożnie usunąć.

Zacząłęm od nacięcia na szerokich ściankach rowka moim ulubionym nożem do tworzywa sztucznego:

 

3d_02.jpg

 

Jeżeli nie macie jeszcze takiego noża to polecam. Produkuje go firma OLFA i ma on w modelarstwie przynajmniej trzy zastosowania - oprócz swojego pierwotnego przeznaczenia do cięcia płyt plastikowych można też go użyć do nacinania linii podziału blach ale także do odcinania bloków wlewowych od części żywicznych. Ma to tego plusa, że zamiast wytwarzania drobnego pyłu powstają dość grube wióry, co zmniejsza bałagan i zmniejsza zagrożenia ze strony pyłu żywicznego.

Po nacięciu szerokich ścianek wąskie "pręty klatki" odcinam szczypcami:

 

3d_03.jpg

 

3d_04.jpg

 

Teraz skrzynie zamkowe ukazują się w całej krasie - bo trudno mówić o okazałości w przypadku tak małych części. Ale detal jest bardzo ładny:

 

3d_05.jpg

 

Po bardzo delikatnym nacięciu punktów przyczepienia podpór rączek do przeładowywania broni (przyczepy są bardzo cienkie) można odciąć podpory przy podstawie, np. przy pomocy piły-żyletki:

 

3d_06.jpg

 

3d_07.jpg

 

Teraz można przy pomocy następnego cięcia oddzielić jedna część:

 

3d_08.jpg

 

Następne cięcie rozpoczyna oddzielanie kolejnej podpory:

 

3d_09.jpg

 

...które można dokończyć już przy pomocy szczypiec:

 

3d_10.jpg

 

Teraz jeszcze jest potrzebne jedno, dosyć precyzyjne cięcie do oddzielenia ostatniej podpory. Cały czas trzeba uważać na dźwignię do przeładowywania broni (zgadnijcie skąd wiem!):

 

3d_11.jpg

 

Po usunięciu tej podpory ujawnia się otwór do zamontowania lufy:

 

3d_12.jpg

 

Jeszcze kilka zdjęć gotowego elementu, dla porównania skali z pałeczką higieniczną:

 

3d_13.jpg

 

3d_14.jpg

 

Jak widać detal umożliwia pokazanie karabinów z otwartymi skrzyniami zamkowymi, np. podczas przeładowywania albo przeglądu:

 

3d_15.jpg

 

W następnej kolejności można się zabrać za pokrywę skrzyni zamkowej. W zestawie jest 6 takich pokryw (2 zapasowe):

 

3d_16.jpg

 

Te części umieszczono na bardzo małej podporze, więc trzeba się starać wykonać jak najcieńsze cięcie jak najbliżej podstawy, żeby nie uszkodzić przy tym samej części:

 

3d_17.jpg

 

Na wewnętrznej stronie pokrywy także są detale umożliwiające pokazanie tej części w pozycji otwartej:

 

3d_18.jpg

 

Podpory można wtedy już odciąć cążkami:

 

3d_19.jpg

 

Miejsca po podporach trzeba wyrównać, miejsce pokazane na zdjęciu poniżej trzeba obrabiać tak długo aż okrywa zacznie pasować na swoje miejsce:

 

3d_20.jpg

 

Teraz przyszła kolej na lufę. Rozpocząłem od oddzielenia górnych podpór - są one tak cienkie, że można je po prostu oderwać nawet lekkim pociągnięciem:

 

3d_21.jpg

 

Następnie odcinam część przy samej podstawie przy pomocy piły włośnicowej:

 

3d_22.jpg

 

Teraz trzeba się pozbyć pozostałości podpór:

 

3d_23.jpg

 

I opiłować na gładko, bo inaczej lufa nie będzie pasować albo będzie miała tendencje do krzywienia się:

 

3d_24.jpg

 

Lufa też ma bardzo ładne detale:

 

3d_25.jpg

 

Po złożeniu i pomalowaniu całości farbą Gunze Dark Iron całość prezebtuje się tak:

 

gun01.jpg

 

gun02.jpg

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po malowaniu jedna strona wygląda tak:

gun03.jpg

 

gun04.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

Mały update, zrobiłem baterię i ładowarkę do niej.

Najpierw bateria - części Dragona uzupełnione kawałkiem drucika miedzianego 0,5mm i kawałkiem drutu cynowo-ołowianego:

chassis04.jpg

 

Do tego po malowaniu bateria i ładowarka z wydruku 3D, bardzo ładny detal:

 

chassis05.jpg

 

Wydech może się wydawać bardzo czysty, ale na zdjęciach z Wietnamu często właśnie tak to wygląda - pewnie była to nierdzewka i nie miała czasu się zasyfić. Dodatkowo uważny obserwator zauważy, że zestaw baterii ma 12V a powinien mieć 24V... Ale tego już nie będę poprawiał.

Dziękuję za wagę i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny update - "bebechy" zamontowane na ramie:

 

chassis06.jpg

 

chassis07.jpg

 

Zrobiłem też tarczę, przy czym przebudowałem ją tak, żeby pokazać złożone "klapki" - w Wietnamie tak często było nawet podczas strzelania, żeby strzelec więcej widział. Z pozostałości części fototrawionych zrobiłem sprężynki, które trzymają "klapki" w górnym położeniu:

 

armor01.jpg

 

Zmodyfikowałem też przyczepę przez dodanie drugiego pierścienia do podstawy:

 

trailer03.jpg

 

Przy okazji chciałem też pokazać drugą stronę podstawy:

 

chassis08.jpg

 

Na powyższym zdjęciu widać jak blaszka naklejona wokół podstawy jest wyższa niż część do której jest przyklejona. To utrudnia zamocowanie góry do podstawy no i Dragon nie przewidział możliwości obrotu góry względem podstawy - postanowiłem to zmienić. Dlatego zaprojektowałem odpowiednią obrotnicę i wydrukowałem ją w 3D.

Pasuje to do "góry" tak:

 

chassis09.jpg

 

W połączeniu z odpowiednim otworem w podstawie da mi to obracana górę.

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

Zainteresowanie słabe, więc jedziemy na skróty do celu:

M55_01.jpg

 

M55_02.jpg

 

M55_04.jpg

 

M55_06.jpg

 

M55_09.jpg

 

M55_10.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.