Skocz do zawartości

Bergepanzer tiger (P) 1/72 Dragon


mnowogro

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie to będzie mocno skrócony wątek.

Na warsztat wziąłem ciągnik ewakuacyjny na podwoziu ferdynanda.

Modelik Dragona, skala 1/72 nr. kat 7227

 

DR7227.jpg

 

Nie miałem siły dokładnie odwzorować tego, co zachowało się na zdjęciach, więc nieco puściłem wodze fantazji, i nie wszystko co widzicie na modelu mogło mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

Jakość modeliku całkiem niezła, w końcu dragon teraz ustala standardy w tej skali jak na modele produkowane masowo.

 

Jedyną rzeczą na którą należy uważać przy zakupie tego modelu, to górna część kadłuba - w większości modeli które obejrzałem w sklepach (i w którym kupiłem) znajduje się część kadłuba która pochodzi od zestawu Panzerkampfwagen (P) nr 7209. Czym różnią się te dwie części, możecie zobaczyć na stronie dragona. Ogólnie w ciągniku nie powinno być zaczepionych po bokach narzędzi i lin holowniczych, a powinny być dodatkowo górne ekrany (?) które pewnie zapobiegały spadaniu narzędzi z pokładu.

 

Po ogólnym sklejeniu, dorobieniu niepotrzebnych częściowo śladów po wycinaniu płyt, otworzeniu włazów (ten tylni trzeba przeciąć) modelik prezentuje się następująco:

 

PICT0029.JPG

 

PICT0030.JPG

 

Aby nie był pusty na pokładzie, postanowiłem że będzie miał nieco rzeczy - ogniwa gąsienic, linkę, może karton z jakimiś częściami, puszkę ze smarem (to ten kawałeczek uciętej białej rurki), a w ostatni weekend zaopatrzyłem się w super fajną zapałkę, która będzie robić za belkę.

PICT0033.JPG

 

PICT0031.JPG

 

PICT0034.JPG

 

PICT0035.JPG

 

Na zdjęciach łańcuchy są jeszcze nieco powyginane, ale przy ostatecznych zabiegach przy modelu zostaną ułożone najlepiej jak potrafię.

PICT0032.JPG

 

Co do ważnych momentów budowy, należy nadmienić, że ponieważ dostajemy kadłub nie od tego modelu co trzeba, brakuje w nim też bocznych kolistych wizjerów. Jeśli masz trochę szczęścia, to możesz je wziąść z modeli bliźniaczego - tygrysa na podwoziu elefanta, w ramkach tego zestawu dragona dostajemy gratis takie potrzebne wizjery. Dodatkowo też dostajemy za darmo bardzo ładnie odwzorowany dźwig (w stanie podniesionym i złożonym). Oraz wszystkie potrzebne szekle i haczyki.

 

W zeszły piątek dostałem w swoje lapki aero z kompresorkiem (MA-2000 i EW-770), i po kilku próbach (trochę mi jeszcze czasem chlusta farbą, generalnie moje aerowanie raczkuje), udało mi się spłodzić co następuje

PICT0001.JPG

 

Pewnie nie za bardzo widać, ale zabawiłem się w preshading, potem farba właściwa, potem rozjaśniona na środki płyt i niektóre elementy w całości.

PICT0002.JPG

 

W między czasie dodałem jeszcze linę holowniczą (Eureka, linka miedziana, uszka żywiczne), no i nieco grubaśne, nieporęczne duuże szekle holownicze. (tutaj widać też słabość dragonowskiego modelu, jeśli porównacie ze zdjęciami oryginałów, zobaczycie że wygięte pręty były mocowane do wystających boczny części płyt kadłuba, a nie do błotników jak widać na moim modeliku

PICT0003.JPG

 

I teraz pytanko:

Zanim zastosuję sidoluks na cały modelik, najpierw powinienem pomalować drobiazgi?

 

Oraz druga prośba:

Ktoś może organizuje w wawie warsztaty "robię cienkie linie aerkiem" ;) ?

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zastosuję sidoluks na cały modelik, najpierw powinienem pomalować drobiazgi?

 

Zależy czy chcesz mieć wash na narzedziach, czy nie chcesz.

Wydaje mi się że nie ma to wielkiego znaczenia.

Osobiście to maluje raczej po.

Napewno przetarcia metalizerami lub srebrnym suchym pędzlem trzeba zrobic po wszystkim, bo można je lakierem satynowym pozbawić żądanego wyglądu.

 

Pytanko.

Czy łańcuszki od dźwigu są w zestawie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zestawu jest dołączona płytka fototrawiona z łańcuchami, które jak to fototrawione, są płaskie w jednym wymiarze ;)

Warto też nadmienić, że w instrukcji jest błąd co do sposobu ustawienia łańcuszków - ale to łatwo skorygować.

 

 

Jeszcze troszkę poczekam z sidoluksowaniem - kompresorek trochę głośno chodzi, więc oszczędzę sąsiadom hałasów. W tym czasie zastanowię się czy dać może taki tygryskowaty kamuflażyk w zielone paski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku,

Modelik kupowałem w Martola.com.pl, nieco taniej niż teraz można kupić na allegro (ok 5-6 zł taniej). Jak nadmieniłem, obejrzyj sobie na stronie dragona jak powinien wyglądać kadłub, porównaj do z kadłubem do tiger (p) i zobacz co będziesz miał w pudełku. Zestaw jest o tyle fajny, że jeśli nie wykorzystasz rozłożonego dźwigu, to będziesz go mógł wykorzystać po przeróbkach w jakimś innym modelu. Mechanizm wyciągarki, napinania jest ładnie zrobiony. Problemem jest też spasowanie górnej płyty z kadłubem, u mnie nie do końca ładnie zeszlifowane, co widać na zdjęciach, ale to chyba drobiazg.

 

Czak,

W zestawie blaszek fototrawionych oprócz łańcuchów są też elementy podtrzymujące błotniki, niby sprężynki przy błotnikach, oraz osłona karabinu MG.

 

 

Zapomniałem dodać że gąsienice dołączone do zestawu, są naprawdę ładnej jakości, mają sporo detali z obu stron i myślę że są mocnym elementem tego zestawu. Niestety zęby kół napinających i napędowych wymagają obróbki, są zbyt grube.

 

Mam małe pytanko do znawców tematu kamuflażów - czy uważacie że to dobry pomysł na tak wycieniowane płyty nanosić pędzelkiem drobną siateczkę w kolorze zielonym? Obawiam się że może zbyt kontrastować (ostre brzegi, brak cieniowania tych lini) z podłożem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.