Jump to content

[APG] USS Spruance (Dragon 1:700)


Sebaar
 Share

Recommended Posts

dd963shippicfw9.jpg

 

Admirał Raymond Ames Spruance (ur. 3 lipca 1886 w Baltimore, zm. 13 grudnia 1969 w Pebble Beach w Kalifornii), oficer US Navy w okresie II wojny światowej wsławiony zwycięstwem w bitwie o Midway.

 

Podczas bitwy o Midway dowodził 16. Grupą Uderzeniową (ang: Task Force 16), w skład której wchodziły dwa lotniskowce. Nie znający bliżej operacji morskich na dużą skalę i w dodatku z udziałem lotniskowców Spruance poradził sobie znakomicie, a jego decyzje podejmowane w trakcie bitwy przyczyniły się do zatopienia czterech lotniskowców nieprzyjaciela, a tym samym do przerwania pasma sukcesów Japonii na Pacyfiku.

 

Po bitwie o Midway mianowany został szefem sztabu dowódcy Floty Pacyfiku (CINCPAC), a następnie zastępcą dowódcy. W połowie 1943 mianowany został dowódcą Floty Środkowego Pacyfiku. Z pokładu swego okrętu flagowego (USS "Indianapolis") dowodził operacjami morskimi związanymi z zajęciem Wysp Gilberta, Marshalla, Marianów, Iwo Jimy i Okinawy. W czerwcu 1944 pokonał flotę japońską w bitwie na Morzu Filipińskim. W końcu 1945 zastąpił adm. Nimitza na stanowisku dowódcy Floty Pacyfiku.

 

Jego imię nosi niszczyciel rakietowy USS "Spruance" (DD-963) , pierwszy niszczyciel typu Spruance. Relację z budowy którego tutaj zaprezentuje.

 

In-box tutaj

Link to comment
Share on other sites

dscf1296no4.th.jpg

 

Przymiarki przed montażem kadłuba sprzed paru dni.

 

Ponieważ pomyślnie skończyłem studencką "kampanie wrześniową" od jutra powinienem być wstanie porządnie ruszyć z pracami.

Link to comment
Share on other sites

dscf1297pf4.th.jpgthpix.gif

 

Coś jednak się ruszyło w mojej stoczni. Trzeba przyznać że sam model skleja się całkiem przyjemnie. Wydaje mi się że kolor pokładu wyszedł mi trochę za jasny.

 

Swoją drogą coś mi się zdaje że nie prędko wrócę do Japończyków, po lekturze "Falklandy-Port Stanley 1982" Krzysztofa Kubiaka chyba popełnię jakiegoś anglika z Dragona. A dla równowagi kolekcji pewnie dorzucę do tego parkę radzieckich okrętów....

Link to comment
Share on other sites

aleś wyrwał do przodu! wygląda na to, że zanim skończę kadłub, Ty będziesz miał cały model

 

Jędrek

ps. też mi chodzi po głowie by po Radfordzie zrobić w miarę szybko coś z posiadanych brytyjczyków

Link to comment
Share on other sites

pewnie będzie jeszcze jeden "admirał" przed końcem projektu (a w takim tempie to cały zastęp by się zmieścił w tym terminie)

fajnie wygląda Twój Spruance widać iż wiele już przy nim nie zostało do zrobienia

 

Jędrek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.