Skocz do zawartości

ORP Orzeł książki obce


panmopsik

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam odpowiedzi na pytanie: czy wydano beletrystyczną historię internowania i ucieczki ORP Orzeł w języku angielskim ?   Nie wiem czy "Patrole Orła" Eryka Sopoćko zawierają także ten fragment historii okrętu ?   Dodatkowo znalazłem krótką informację o komiksie Colina Maxwella  EXBdNpjWoAEDmGI?format=jpg&name=small                    Za pomoc serdecznie dziękuję

OrzelPatrol.jpg

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, panmopsik napisał:

Nie wiem czy "Patrole Orła" Eryka Sopoćko zawierają także ten fragment historii okrętu ? 

Czołem!  sprawdzę to, ale dopiero w poniedziałek wieczorem jak wrócę z pracy - mam tą publikację w pierwszym wydaniu jeszcze "wojennym"  ('42)   :szczerbol:

Jedno jest pewne - Spoćka nie było na pokładzie Orła w '39 więc jeśli są w książce jakieś relacje w przedarcia się do Anglii to wyłącznie wspomnienia innych marynarzy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@panmopsik ---> udało mi się to wczoraj ogarnąć :szczerbol: 

więc sprawa wygląda tak...   w książce Sopoćki jest opis ucieczki z Tallina. Jest to cały rozdział 2, ale jest to raptem 6 stron.

Tak więc jakbyś chciał to mogę je zeskanować - daj znać PW

Co ciekawe w tej publikacji wszystkie nazwiska osób załogi zostały zastąpione inicjałami...  pod pełnymi nazwiskami występuje tylko Kłoczkowski i Grudziński.

Ciekawe czy ten zabieg powstał przez ingerencję cenzury - publikacja ukazała się przecież jeszcze w czasie wojny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki ale podziękuję. Szukam książki dla przyjaciół angielskojęzycznych. Tematyka najlepiej morska opisująca nasze legendarne czyny w ciekawy sposób. Arkadego Fiedlera o Dywizjonie 303 pochłonęli jak świeże bułeczki, co oznacza, że przekład był chyba na dobrym poziomie , niezakłamaną historię o złamaniu Enigmy także ( "XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" autorstwa Dermota Turinga). O Wojtku i polskich żołnierzach bardzo fajnie napisała szkocka autorka Aileen Orr.  Dobre pióro Normana Daviesa, "czystej krwi Polaka", to kolejny przykład jak mało popularnych polskich historii jest tłumaczone na języki obce. Liczyłem jeszcze na Aleksandra Dobę ale nie znalazłem po angielsku. Nasze legendy i legendarne bitwy poznali wszystkie, które udało mi się zakupić w wersji obcojęzycznej (kapitalnie wydane przez Astrę). Historie z domniemanymi polskimi pierwowzorami także poznali i teraz kapitan Nemo  czy Popeye  od szpinaku nie są tylko fantazją autorów  choć ich przygody już tak. No cóż, działam dalej

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, panmopsik napisał:

Tematyka najlepiej morska opisująca nasze legendarne czyny w ciekawy sposób.

z tematyką morską będzie ciężko...

spróbuj poszukać angielskiej wersji "Bitwy pod Monte Cassino" Wańkowicza - coś mi się w zeszłym roku obiło o uszy że jest nowe wydanie opracowane w USA   :szczerbol:

 

EDIT -----------

 

okazuje się że dopiero ma się ukazać w 2024 :

https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,wkrotce-amerykanskie-wydanie-bitwy-o-monte-cassino-melchiora-wankowicza,10047.html

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M.A.V.  dziękuję. Ten temat jest zawsze aktualny jeżeli chodzi o poszukiwania więc 2024 rok nie jest problemem. Zdążę przeczytać po polsku. "Bitwa pod Oliwą" wydana przez Astrę dała początek poszukiwaniom kolejnych treści tym razem w australijskim internecie. Jest to bardzo miłe dla mnie odczucie kiedy Aussie po lekturze takiego skromnego wydawnictwa zaczyna się tym interesować i samemu przekazywać dalej   )  BITWA-POD-OLIWA-KSIAZKA-ASTRA

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.