Jump to content

Panzertransporter SLT 50-3 "Elefant"

rObO87
 Share

Recommended Posts

Model firmy Revell:

REV_72_03145_SLT-50-3_ELEFANT_TANK_TRANSPORTER.JPG

O modelu:

Model zawiera około 300 części, wydaje się skomplikowany jak na I rzut oka, ale tak naprawdę można go zrobić w tydzień (ale poświęcając ponad 5 godzin dziennie). Po złożeniu prezentuje się całkiem okazale. Sklejalność bardzo dobra, części pasują do siebie bez większych problemów. Jedynie przy składaniu kół trzeba trochę szlifować ślady łączenia połówek, podobnie jak z niektórymi częściami w ramkach gdzie są ślady łączenia form. Plastik jest twardy, przyjemy w obróbce.

Ogólnie, bryła pojazdu jest zgodna z oryginałem. Poważnych błędów nie znalazłem, (pomijam uproszczenia wynikające z technologii produkcji modeli w tej skali) no może nie licząc braku charakterystycznej faktury blachy na błotnikach z tyłu ciągnika. Brakuje pomarańczowych świateł odblaskowych wzdłuż kadłuba, dobrze je widać będzie na 5 filmiku, patrz Bonus. Są rzeczy, które należy wykonać od podstaw, np:

- elementy wnętrza kabiny (min. drążek do zmiany biegów),

- gumowe błotniki (zarówno w ciągniku jak i w naczepie),

- prowadnice lin z tyłu ciągnika,

- wszelkiego rodzaju przewody, zwłaszcza w okolicy siodła ciągnika (ja sobie to odpuściłem ze względu na skalę),

- podest "obsługowy" w naczepie (to opcjonalnie),

Więcej szczegółów w wątku warsztatowym . Zalecam dokupienie do modelu lin do wciągarek, gdyż w zestawie ich nie ma, a naprawdę poprawiają wygląd modelu. Ja zastosowałem linkę Eureka 0,4 mm - wygląda dobrze (jedna wciągarka to około 30 cm linki). Warto również zakupić jakiś łańcuch, którym zabezpiecza się pojazdy w czasie transportu. U mnie jest to łańcuszek ToroModel, rozmiar najmniejszy (wystarczy ~20 cm).

Zalecam uwagę przy montażu najazdów w naczepie (można łatwo złamać "ząbki" od zawiasów) oraz szyby w kabinie.

Blachy do modelu robi Eduard, oglądałem instrukcje i po porównaniu z zestawem powiem tak: kupować wedle uznania. Jak dla mnie nie opłaca się. Jak kto woli po prostu.

Jakość zestawu oceniam na 9/10. Jeżeli chodzi o cenę, to wg, mnie nie jest on wart tych ~110 zł, za które go można dostać w Polsce, za dużo elementów do dorabiania jest w porównaniu ze standardowymi modelami tej firmy tj. czołgi 1/72. Uważam, że powinien kosztować

maksymalnie ~70 zł.

Wersja pojazdu:

Manöver: "Nato Collective Effort 2004", Tschechien

Użyte farby:

kamuflaż: Revell nr 6, 65, 84

ślady eksploatacji: Humbrol nr 29, 33, 53, 113

Bonus:

"Elefant" onlive:

>> klik1 (63 s filmiku)

>> klik2 (jakiś konwój)

>> klik3 (duuuuuuuuuuuuużo Elefantów)

>> klik4 (27 s filmiku, nie tylko czołgi można tym wozić 1)

>> klik5 ( nie tylko czołgi można tym wozić 2 )

trochę o oryginale

Galeria:

Ciągnik:

obraz001pu4.th.jpgobraz002wl9.th.jpgobraz003gw5.th.jpg

obraz004xo4.th.jpgobraz005nv6.th.jpgobraz006ly4.th.jpg

obraz007bt6.th.jpgobraz008ie9.th.jpgobraz009lg0.th.jpg

obraz010xp1.th.jpgobraz011ca3.th.jpgobraz012sg5.th.jpg

obraz013ie5.th.jpg

Naczepa:

obraz014xf2.th.jpgobraz015sy0.th.jpgobraz016to0.th.jpg

obraz017cb1.th.jpgobraz018ox0.th.jpgobraz019he9.th.jpg

obraz020vt2.th.jpgobraz021vs0.th.jpgobraz022mo2.th.jpg

obraz023vh6.th.jpgobraz024cd5.th.jpgobraz025uy8.th.jpg

obraz026wi6.th.jpg

Razem:

obraz027oe5.th.jpgobraz029nr5.th.jpgobraz028wr0.th.jpg

obraz030vw9.th.jpgobraz037oo2.th.jpg

Z "ładunkiem":

>> "polski zestaw" czyli z Leopardem 2A4:

obraz031da7.th.jpgobraz032cf8.th.jpg

>> z "Biberem"

obraz036hy1.th.jpgobraz033lt4.th.jpg

>> z 'Marderem"

obraz035rm7.th.jpgobraz034re1.th.jpg

Przepraszam za jakość zdjęć, robione były na dworze przy temperaturze około 0*, dla ułatwienia wiało Trochę je rozjaśniłem w programie graficznym, mam na dzieję, że coś widać.

Jeżeli chodzi o model to dla mnie porażka Nie bijcie