Jump to content

Okablowanie ciągnika i naczepy


Szakal85
 Share

Recommended Posts

Witam. Szukałem, szukałem i jakoś się nie doszukałem. Nie robiłem jeszcze okablowania i jak dla mnie jest to czarna magia, a chciałbym wzbogacic swoje przyszłe modele o te elementy. Dlatego proszę o pomoc jak wykonac okablowanie (pneumatyka, elektryka i okablowanie silnika), z czego wykonac poszczególne elementy i jak to powinno wyglądac w praktyce?? Jeśli ktoś podparł by się przykładowymi schematami i szczegółowymi fotografiami jak to wygląda w jego modelu (modelach) byłbym wdzięczny. Co tu dużo gadac liczę na dośc łopatologiczną pomoc dla totalnego amatora. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Witam Cię. Dość popularnym materiałem na przewody okablowania jest żyłka. Mogą być też cieniutkie druciki, ale moim zdaniem żyłka wygląda naturalniej (oczywiście pomalowana). Gdy chcesz zrobić bardziej że tak powiem zaawansowane okablowanie, możesz pokusić się np. o wykonanie zaworków, rozdzielaczy itp. Dobrym materiałem na to jest np. polistyren lub coś w tym stylu. Na okablowanie silnika (np. przewody pompa wtryskowa - wtryski dobry jest jakiś cieniutki, lecz w miarę sztywny drut (taki żeby się samoczynnie się nie odkształcał), a na wiązki elektryczne, tak jak wyżej wspomniałem żyłka o odpowiedniej grubości. Jak nie wiesz jaka grubość i chcesz bardzo dokładnie to zrobić, to mierzysz grubość przewodu w oryginale, dzielisz przez 24 (jeżeli to skala 1:24) i masz grubość żyłki . W celu mocowania przewodów najlepiej jest nawiercać w danym elemencie małe dziurki, najlepiej igłą ze strzykawki o odpowiedniej grubości i wpuszczać żyłkę czy przewodzik na klej Myślę, że to na tyle podstawowych rad, powodzenia w budowie pozdrawiam Diesel Fan

Link to comment
Share on other sites

Interesowały by mnie fotki jak to w rzeczywistości wygląda na ramie naczepy i ciągnika. Fotki silnika pozwoliłem sobie "ukraśc" z jednej z relacji JarkaS :P Chciałbym zobaczyc jak pociągnąc przewody od gniazda w naczepie do poduszek i hamulców i w ciągniku hamulce i poduchy. Obojętnie jaki model bo wiadomo że w każdym wygląda to mniej więcej podobnie.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Ja teraz też się tym pałam

http://public.fotki.com/modeltrucks25thscale/truck_brochures/scania/

Pogrzeb tu jest tu trochę ciekawych fotek.

viewtopic.php?t=10535&highlight=ford+wrecker tu jest super opisane prze kolege z forum

oraz tu

viewtopic.php?t=5646&highlight=scania

 

Miłego dłubania pozdro 600

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj, że podstawowe średnice przewodów tekalanowych (układ pneumatyki) to 6,8,10,12,15 mm Spotyka się jeszcze sporadycznie 16 mm oraz 4mm - centralne smarowanie. Dlatego dobrze było by podeprzeć się jakimiś realnymi fotkami konkretnego wozu, coby bambola nie strzelić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.