Skocz do zawartości

Heavy Cruiser USS San Francisco 1942 Guadalcanal - prośba


Marcin Rogoza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam wszystkich w nowym wątku. W moim doku stoi IJN Mikasa (relacja) jednak pomału szykuję się do położenia stępki pod USS San Francisco (CA-38) - pewnie nastapi to w okolicach wiosny, kiedy już Mikasa sobie odpłynie . CA-38 zamierzam zrobić z okresu bitwy o Guadalcanal z końcówki 1942 roku. Zebrałem nieco zdjęć z sieci, ale tak prawdę mówiąc są to narazie nikłe choć cenne materiały. Czy ktoś z was, drodzy koledzy, ma w swoich zbiorach zdjęcia tego okrętu z w/w okresu? Może ktoś jest w stanie udostępnić monografię (ciężką do zdobycia) Warship Pictorial Nr 05? A może jakieś plany, rysunki (niekoniecznie z 1942 bo przecież w czasie remontów nie wszystko pozmieniali)... Będę wdzięczy za każdą pomoc, linki i sugestie dotyczące detali tego SZCZĘŚLIWEGO okrętu (mam na myśli 07.12.1941)

 

ps. W doku pojawi się model od Trębacza 1:350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam publikacji CW o SF (a bardzo bym chciał ). Z tego co wiem, są tam jakieś fotki z ostatniej przed Guadalcanalem drobnej przebudowy w maju 1942. Jest też planik, czy raczej jednokolorowy rzut z góry i z boku oraz pokładów nadbudówki w stanie na 1942. Klasycznych planów SF wg stanu na I bitwę pod Guadalcanalem chyba nikt nie wydał do tej pory. Można się za to posiłkować planami Astorii z PM – w połowie 1942. miała ona praktycznie identyczną konfigurację co SF (poza głównymi wieżami), drobne różnice były w rufowej nadbudówce.

Z opisów w necie wynika, że model Trumpka ma ogólnie dobrą konfigurację uzbrojenia i oceniany jest jako jedna z lepszych ich produkcji. Jednym z baboli jest na pewno zły kształt osłon dział 127 mm – jak sobie kupisz zestaw PE GMM to znajdziesz tam prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Można się za to posiłkować planami Astorii z PM – w połowie 1942.

Ooooo..... ciekawy trop, spróbuję coś wyszperać w tej materii

 

PM to masz na myśli Profile Morskie, Plany Modelarskie czy jeszcze coś innego ?

 

jak sobie kupisz zestaw PE GMM to znajdziesz tam prawidłowe

Oprócz GMM, dedykowane blaszki ma jeszcze Toms Modelworks (to takie info dla innych zainteresowanych tematem) - narazie zastanawiam się, na które się zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Błędna jest w też w modelu Trumpka instrukcja malowania - w II poł. 1942 r okręt był cały w Navy Blue czyli MS21. Tak jak pokazuje boxart.

Powiem tak: w instrukcji malowania jest Navy Blue + Deck Blue (MS21) - więc zdaje się że OK, ale...... na pudełku zdjęcia modelu są faktycznie w malowaniu późniejszym, bodajże MS22 czyli dopiero z 1945r.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

A tak swoją drogą.... coraz mocniej się zastanawiam, czy zrobić okręt z 1942 sprzed bitwy o Guadalcanal czy może np. z 15 listopada 1942 czyli z chwili po bitwie... I powiem szczerze, coraz częściej ta koncepcja się tuła po mojej głowie... Co o tym myślicie, koledzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem sobie na mój egzemplarz i wygląda, na to, że są tam aż trzy wersje malowania : pudło - cały navy blue, bok pudła - z podziałem na burcie i rozkładówka - podział na lini kadłub-nadbudowki (przynajmniej tak to wygląda)

 

Mnie podobają się zarówno wersje z początku jaki i końca wojny - po prostu krążowniki typu New Orleans coś w sobie mają, te okręty zawsze były miłe dla oka (przynajmniej mojego ).

Okręty US Navy z końca wojny to niestety sporo roboty z drobnicą przeciwlotniczą. Ale niektórzy to lubią

 

Jeśli chcesz zrobić wersję sprzed samej bitwy to powinieneś pokiereszować nieco rufową nadbudówkę, w którą przywalił wtedy Japoniec (chyba Betty). Oczywiście żartuję - to dla hardcorowców :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.