Jump to content

[in box] Kaiten typ1 - skala 1/72 FineMolds


Andreya
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich

Przedstawiam model samobójczej torpedy japońskiej Kaiten typ 1 "wydany" obecnie przez firmę FineMolds a wcześniej przez firmę Eu-II której logo jest na ramce z częściami. Model jest obecnie rozpowszechniany w dwóch postaciach.

W pudełku z dwoma jednakowymi modelami Kaitena typ1 w środku lub w pudełku z inną okładką ( ja to nazywam "filmową") zawierającym jeden model Kaitena typ1 a będącym reklamą lub "dodatkiem" dla tych którzy obejrzeli filmową epopeją o pilotach żywych torped Kaiten - o tytule Deguchi no nai Umi (Sea without exit) . Zwiastun na YouTube.

 

Dla przypomnienia lub zaznajomienia z tematem Kaitenów cytuję tekst za Wikipedią :

-"Kaiten (jap. 回天 - "ta, która wstrząsa niebem") - typ japońskich pojazdów podwodnych, przeznaczony do ataków samobójczych. Nazywany też żywą torpedą. Powstał poprzez umieszczenie we wnętrzu torpedy przedziału załogi i wyposażeniu jej w niezbędną aparaturę nawigacyjną. Kaiteny były transportowane przez specjalnie przystosowane nawodne lub podwodne okręty-nosiciele."-...

..."

Marynarka początkowo nalegała, aby pilot miał możliwość opuszczenia pocisku przed trafieniem w cel, w praktyce jednak ze względu na dużą prędkość okazywało się to bardzo trudne i niebezpieczne. Ci zaś, którym nie udało się zakończyć misji sukcesem, przypuszczalnie woleli zdetonować pocisk niż zmierzyć się z bezmiarem oceanu. Nie jest znany żaden przypadek ocalenia członka załogi Kaitena wystrzelonego w misji bojowej" ... "Po raz pierwszy żywych torped użyto przeciwko amerykańskiej flocie 20 listopada 1944 roku; były stosowane do końca wojny. Okazały się jednak bronią wysoce nieskuteczną. Kiepska konstrukcja kadłuba kaitena mocno ograniczała możliwości zanurzenia nosiciela, co czyniło go łatwym łupem dla samolotów. Nawet wystrzelone kaiteny często ulegały awariom i nie docierały do celu. W efekcie jedynie dwie jednostki pływające zostały zatopione wskutek użycia kaitenów: zbiornikowiec USS "Mississinewa" 20 listopada 1944 roku oraz niszczyciel USS "Underhill" 24 lipca 1945 roku, a kilka innych zostało uszkodzonych przy stracie aż ośmiu okrętów-nosicieli."

 

Inne żródła podają że właz wejściwy był zatrzaskiwany bez możliwości otwarcia od środka a samolikwidator detonował ładunek po określonym czasie od rozpoczęcia misji.... było to zabezpieczenie przed możliwością zdobycia tej tajnej broni przez przeciwnika ?

 

Po tym długim wstępie przedstawiam model:

Spore i ładne pudełko a w środku jedna niwielka ramka z modelem , kalkomanią , instrukcją montażu i malowania , dwustronnym plakatem z filmu oraz mini katalogiem z produktami firmy. Dodam że wszystko pisane krzaczkami .

Wypraski są ładne bez nadlewek. Model prosty i nie powinno być problemów z montażem. Jest ciekawym i ładnym uzupełnieniem japońskich miniaturowych op. typuA wydanych wcześniej przez tą firmę w tej samej skali 1/72 (patrz wcześniejsze in boxy Jędrka)

 

Przedstawiam okładki pudeł - odmiany "filmowej" i "zwykłej"

IMG_4216.jpg

FS1-1.jpg

 

Model

IMG_4215.jpg

IMG_4185.jpg

Instrukcja

th_IMG_4202.jpg th_IMG_4209.jpg

Plakat z filmu

th_IMG_4179.jpg th_IMG_4173.jpg

 

Może kiedyś ten model dotrze na nasze półki sklepowe?

 

Pozdrawiam wszystkich - andreya

Link to comment
Share on other sites

Witam

W odpowiedzi dla kolegi "USS Enterprise " zamieszczam fotki nosiciela Kaitenów .

 

Tak jak przedstawiony wyżej model Kaitena typ1 firmy FineMolds - skala 1/72 , firma Lindberg op. IJN I-53 ( z Kaitenami typ2)

 

L1a.jpg

L2.jpg

L3.jpg

L4.jpg

 

A przy okazji - ta sama firma Lindberg: skala 1/72 IJN I-20 z miniaturowym op. typu A

 

i201.jpg

i202.jpg

 

Jeśli mowa o filmie to miałem okazję go obejrzeć . Zrobiony "w stylu" Yamato. Pełen wzniosłych uniesień i poświęcenia ale zarazem daje do myślenia że nie wszystko było takie proste i bezproblemowe jak do tej pory nam przedstawiano - czynnik ludzki miał swoje słabości i swoje życie codzienne . Ostatnio tematy o kamikaze i ich normalnym ludzkich sprawach są w kraju kwitnącej wiśni tematem kilku filmów.

Ogólnie film dla miłośników IJN - polecam ze względu na specyficzny , ciekawy i mało znany temat ( fragmenty na YouTube)

 

Dla kolegi "Wallace" - prace przy innych modelach (skala 1/350) trwają lecz ze względu na czas i kłopoty z oczkami idzie to jak pod dużą górę - ale chęci nadal są tylko nie tak szybko to idzie jak myślałem. Dawniej taka robota to byłby mały "pikuś" a teraz to całkiem inaczej . Latka lecą i wiek ma swoje prawa . To już tak jest jak się człowiekowi skończyła gwarancja .

Coraz bardziej się zastanawiam i gryzę czy z tego powodu nie "przeskoczyć" na skalę 1/144 i częściowo na 1/72 bo nie wyrabiam z drobnicą części i szczegółami jeśli model ma być na jakimś w miarę przyzwoitym poziomie . Zobaczymy jak to dalej pójdzie.

 

Pozdrawiam wszystkich - andreya

Link to comment
Share on other sites

Dla kolegi "Wallace" - prace przy innych modelach (skala 1/350) trwają lecz ze względu na czas i kłopoty z oczkami idzie to jak pod dużą górę - ale chęci nadal są tylko nie tak szybko to idzie jak myślałem. Dawniej taka robota to byłby mały "pikuś" a teraz to całkiem inaczej . Latka lecą i wiek ma swoje prawa . To już tak jest jak się człowiekowi skończyła gwarancja .
hehe, dobra dobra, ale wiesz, nikt nie wymaga abyś poświęcał każdą wolną chwilę na model, ja sam nad swoim Tajfunem pracuję spokojnie od miesiąca. Tak czy inaczej warsztat powinieneś postawić

...

Link to comment
Share on other sites

Witaj Wallace - Hehe będzie warsztat ( ale póżniej)

pozdrawiam - andreya

ps. zgodnie z tym co pisałem wcześniej ściągam modele w większej skali . Dzisiaj dostałem typXXI 1/144 i w ten sposób mam już wszystkie u-booty w tej skali oraz Gato.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.