Jump to content

BAe Hawk Mk.1 "Red Arrows" - Revell 1/72


Fallstart
 Share

Recommended Posts

Witam,

tym razem chciałbym zaprezentować "czerwoną strzałkę" - czyli Hawka Mk.1 w okolicznościowym malowaniu zespołu akrobacyjnego Red Arrows. Model wydany przez firmę Revell, ale podejrzewam, że jest to przepak Matchboxa, gdyż w Internecie spotkałem identyczny, tylko w pudełku Matchboxa. Znawców tematu prosiłbym o potwierdzenie/zaprzeczenie.

 

Model zbudowany typowo relaksacyjnie w celu odpoczynku po Su-22 Mastercraftu Bez żadnych przeróbek, prosto z pudła. Spodobało mi się czerwone malowanie z białymi pasami, a efekt połączenia wojskowej sylwetki maszyny z typowo cywilnym malowaniem jest naprawdę interesujący...

 

Miłego oglądania...

 

galeria4.jpg

 

galeria9.jpg

 

galeria3.jpg

 

galeria2.jpg

 

galeria12.jpg

 

galeria11.jpg

 

galeria10.jpg

 

galeria1.jpg

 

galeria7.jpg

 

galeria8.jpg

 

galeria6.jpg

 

galeria5.jpg

 

galeria15.jpg

 

galeria14.jpg

 

galeria13.jpg

 

Model składa się praktycznie jak klocki Lego - polecam początkującym. Wszystko bardzo ładnie pasuje, szpachli poszło naprawdę minimalnie - tylko od spodu na wloty powietrza do silników i wystarczyła Gunze w płynie + patyczki z rozpuszczalnikiem. Malowany tradycyjnie Pactrami i pędzlem. Jako podkład użyłem matowej czerwonej, na nią położyłem warstwę czerwonej błyszczącej. Pasy na górze i bokach są z kalek, natomiast strzała na dolnej powierzchni skrzydeł i kadłuba została namalowana od szablonów. Mogłem nakleić kalki, ale bałem się, że będzie różnica odcienia na elementach malowanych i kalkach. Postanowiłem spróbować namalować strzałę samemu - wyszło jak widać, nie jestem zadowolony do końca, gdyż są fragmenty nieco postrzępione, a przede wszystkim biały kiepsko kryje i musiałem położyć aż 5 warstw - przez to nieco zalały się szczegóły. Kalki kładzione są bezpośrednio na farbę Pactry, z pomocą Decalfix'u Humbrola, następnie model pokryłem jedną warstwą Sidoluxu.

Uprzedzając komentarze znawców napiszę, że pozwoliłem też sobie na małe SF - gdyż oryginalne Hawki Red Arrows raczej nie przenoszą Sidewinderów pod skrzydłami... ale stwierdziłem, że podwieszenia dodadzą uroku maszynie.

Generalnie jestem zadowolony z uzyskanego efektu, bałem się, że malowanie pędzlem błyszczącą farbą przyniesie dużo gorsze efekty. Gdyby ktoś chciał zbudować sobie ten model, to gorąco polecam, szczególnie początkującym. Polecałbym jeszcze pomalować całe wewnętrzne powierzchnie kadłuba i skrzydeł jakimś neutralnym szarym podkładem. Ja tego nie zrobiłem i niestety momentami widać lekko ciemniejsze plamy - w miejscach, gdzie wewnątrz była malowana kabina, czy wnęki podwozia.

 

Jak zwykle wszelkie uwagi, słowa krytyki i dyskusje mile widziane...

Link to comment
Share on other sites

Hehe niby z zespołu akrobacyjnego a uzbrojony

Bo to nigdy nie wiadomo... Przezorny zawsze ubezpieczony (uzbrojony)

 

A tak na poważnie - podobają mi się różne okolicznościowe malowania współczesnych maszyn, ale najczęściej te samoloty eksponowane są bez podwieszeń. Wg mnie wygląda to nieco "łysawo" tak więc pozwalam sobie na nieco SF.

Podobnie ta biała rama owiewki - wg mnie też niezbyt pasuje do całości i dlatego zostawiłem ją czerwoną.

Link to comment
Share on other sites

Jak na taki maly model duzo bledow, hawki Red Arrows nie sa uzbrojone, brak zasobnika pod kadlubem oraz dysz do smugaczy. Malowanie tez odbiega od oryginalu - oslony podwozia nie sa biale od srodka tylko czerwone, grzebienie aerodynamiczne nie sa biale tylko czerwone. Powinien kolega dokladniej przygladac sie zdjeciom, ktorych w nie brak w internecie.

biała rama owiewki - wg mnie też niezbyt pasuje do całości i dlatego zostawiłem ją czerwoną

Majac takie podejscie do odtworzenia oryginalu......no coz........... opinie o modelu beda jakie beda.

Na zdjeciu widac wszystkie wymienione bledy

fanspics0716.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.