Skocz do zawartości

"Poligon" - kwartalnik


gulus

Rekomendowane odpowiedzi

th_1e31c_2006_02_05_19_05_30_0045.jpg

 

Mniej więcej pod koniec stycznia, w mojej imitacji empiku, trafiłem na powyższą gazetkę. Zwróciła moją uwagę jednym z podtytułów "Jak powstawał T-72" i tylko dla tego artykułu ją kupiłem. Kwartalnik jest wydawany przez wydawnictwo, które prowadzi również miesięcznik "nowa Technika Wojskowa" i autorzy są podobni.

Dla miłośników polskiego wojska w czasach II Rzeczypospolitej są dwa artykuły> Jeden omawia broń maszynową, a drugi zajmuje się polskim sprzętem przeciwpancernym.

 

Dla miłośników poloników z czasów II Wojny przeznaczono artykuł o udziale polskiego pułku pancernego "Dzieci Lwowskie" w bitwie pod Piedimonte San Germano.

 

Polski sprzęt uzupełnia jeszcze jeden artykuł: "Historia polskiej radiolokacji"

 

Pozostałe artykuły to:

- Wojska lądowe Szwajcarii

- Stare T-72 dla nowej armii irackiej (jedna fotka)

- Czołg piechoty Churchill - minimonografia

- Muzeum historii motoryzacji armii włoskiej w Rzymie

- Atak partyzantów w Modlinie (relacja z rekonstrukcji zdarzeń z ciekawymi fotkami)

 

Moje pierwsze wrażenie jest pozytywne. Co prawda artykuł, który mnie najbardziej zaciekawił jest napisany, że tak powiem, mało beletrystycznie, ale za to szczegółowość informacji o narodzinach T-72, jest "przerażająca". Czyta się to jak artykuł z nieznanej dziedziny nauki (na przykład fizyka kwantowa na wyższym poziomie, dla mnie).

Nie potrafię powiedzieć, na ile publikowane w czasopiśmie zdjęcia są oryginalnymi, a na ile można je znaleźć w sieci, albo innych publikacjach. Zdaje mi się, że niektóre fotki z artykułu o T-72 już widywałem, ale na pewno nie wszystkie.

 

Cena publikacji - 14,50 zł. Ilość stron - 100 włącznie z okładkami.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nabyłem wczoraj owo pisemko.

Kupiłem je głównie ze względu na artykuł poświęcony P.6.Panc.w walkach o Piedimonte Sant Germano.

Artykuł bardzo fajny,są trzy nowe zdjęcia nigdzie dotąd nie pulikowane.

Choć wykryłem pare płędów w podpisach pod zdjęciami, w tym artykule oraz w artykule poświęconym Churchillowi.

Dla przykładu pierwszy błąd w podpisach pod zdjęciami jaki znalazłem.

Artykuł o P.6.Panc.

str.34.w podpisie pod zdjęciem jest że na pierwszym planie jest czołg "MAGNAT" -kpt.Kuczuk-Pileckiego.

To nie jest MAGNAT.Najprawdopodobnie jest to MARKIZA ppor Tymienieckiego.Czołg na zdjeciu ze str.34 ma już póżny typ jażma M34A1.Magnat miał wczesne jażmo M.34.Na zdjęciu na str 29

widać dość wyrażnie jaki typ jażma miał MAGNAT.

 

Ogólnie bardzo ładnie wydane pismo.Jeżeli w nastepnych numerach

będzie więcej artykułów o PSZ na zachodzie,to będę je kupował.

 

Pozdrawiam

Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyła mnie ilość artykułów o polskich wariacjach sprzętowych. Współczesnych i mniej współczesnych, tylko dla tego skusiłem się na pierwszy numer, jeśli drugi będzie miał tyle artykółów o polskim sprzęcie, to też kupię. Jeśli zboczą w stronę obcokrajową, to będę kupował tylko wybrane numery. Jednak jak patrzę na redakcję, która zajmuje się pismem, to wierzę, że polski ślad będzie trwały (i rosyjski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem właśnie świezo po lekturze pisemka.

Najbardzie spodobały mi się dwa artykuły.O P.6.Panc. i o Polskiej obronie

przeciw pancernej.

Ciekawy był też artykuł Jak powstał T-72 i Historia Polskiej radiolakcji.

Jeżeli dalej będą zamieszczać tego typu artykuły to napewno będę kupował Poligon regularnie.

 

Pozdrawiam

Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Albo pismo chodliwe strasznie, albo ma problemy z kolportażem. W pewnym dużym empiku jaki ostatnio odwiedziłem nie było

 

Czy ten artykuł o T-72 obejmuje też warianty produkowane w posczególnych krajach UW? + ewentualnie maszyny robione na podwoziu tego czołgu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł nie mówi prawie nic o T-72. Przedstawiona jest zawiła historia w jaki sposób doszło do powstania tego czołgu. Walka na zęby i pazury pomiędzy różnymi biurami konstrukcyjnymi, wieeeeele wersji przejściowych, prototypowych które doprowadziły do powstania czołgów T-62, T-64. Sam artykuł kończy się właśnie na zatwierdzeniu T-72 do produkcji.

 

Może będzie następny artykuł o tym co się zmieniało w T-72 na przestrzeni lat. Kto użytkował ten czołg, co w nim przerabiał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Już jakiś czas temu pojawił się kolejny, drugi numer "Poligonu". Dla miłośników polskiego sprzętu, współczesnego, nie ma nic ciekawego. Oto co znajdziemy wewnątrz numeru:

 

- Geneza powstania brygady Stryker - czyli o zmianach w amerykańskich siłach zbrojnych, odchodzenie od pojazdów gąsienicowych, przechodzenie na pojazdy kołowe i pojazdy bezzałogowe

 

- Belgijscy para-komandosi

 

- Rakietowy niszczyciel czołgów IT-1 (pierwsza część monografii, swoją drogą rozbijanie artykułów na części w kwartalniku, to jak dla mnie - przesada

 

- 10. Pułk Strzelców Konnych

 

- Carro Veloce C.V. 33 i C.V. 35

 

- Walki 2. Brygady Pancernej nad rzeką Metauro

 

- Sonderdienst minihistoryczna rozprawka o jednej z jednostek specjalnych (jak gestapo czy też SS), która działała głownie na terenach Generalnego Gubernatorstwa

 

- Ciągnik artyleryjski PZInż. 152

 

- Atak Katiusz

 

- Amerykańskie 2,5-tonowe ciężarówki GMC

 

- Działa przeciwlotnicze Luftwaffe - omówione i pokazane są działa o kalibrze ponad 100 mm. Najsłynniejsze, czyli 88 milimetrówka ma zostać omówione w oddzielnym artykule

 

- Nim powstały radary - czyli historia PIT (Przemysłowy Instytut Telekomunikacji)

 

Podsumowując - pismo utrzymuje poziom swego pierwszego numeru, chociaż dobór tematyczny, jak dla mnie i moich zainteresowań, trochę już nie ten.

Cena również się nie zmieniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.