Skocz do zawartości

Polskie szachownice i godła


ulepiok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nie wiedziałem gdzie się z tym umieścić, więc pisze tutaj. interesuje się trochę i lepię (o, to dobre słowo :-)!) modele naszych polskich samolotów. Nurtuje mnie sprawa polskich szachownic - kiedy i w jakich przypadkach była obraca raz w lewo raz w prawo nasza kochana szachownica? Jakieś fakty dokumenty legendy w tej sprawie? A może ktoś uporządkuje sprawę oznak dywizjonów i eskadr polskich 1935-2009. Jeśli temat okaże się nośny, to sam zaprezentuje kilka fotek, no i chętnie włączę się do dysputy i podziwiania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś uporządkuje sprawę oznak dywizjonów i eskadr polskich 1935-2009.
Temat bardzo ciekawy, ale i ogromnie rozbudowany.

Ale dlaczego chcesz zacząć owo porządkowanie od roku 1935?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat może i rozbudowany, ale nigdzie nie znalazłem konkretów na temat kiedy i w jakim momencie nasza szachownica kręciła się w jedną i w drugą. A chcąc kleić polskie migi "suczki" iskierki i jastrząbki można dostać pomieszania zmysłów. Co zdjęcie grafika lub coś podobnego to jest inaczej.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, chociaż widziałem sporo zdjęć z lat 70-tych i 80-tych gdzie samoloty miały szachownice według "nowego" wzoru. No i co z malowaniem samolotów polskich przybyłych ze wschodu razem z wielkim bratem w latach 40-tych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat może i rozbudowany, ale nigdzie nie znalazłem konkretów na temat kiedy i w jakim momencie nasza szachownica kręciła się w jedną i w drugą.

Widzę, że zawęziłeś temat do szachownicy. To juz nieco prościej. Skoro nie znalazłes to słabo szukałeś jak mniemam, bo o historii godła i barwy polskiego lotnictwa wojskowego kilka publikacji jest.

Na początek polecam np. TADEUSZ KRÓLIKIEWICZ „POLSKI SAMOLOT I BARWA”

A chcąc kleić polskie migi "suczki" iskierki i jastrząbki można dostać pomieszania zmysłów. Co zdjęcie grafika lub coś podobnego to jest inaczej.

Bo kolego robiąc model bierzesz konkretny egzemplarz i na jego podstawie robisz, a nie na podstawie wszystkich latajacych samolotów danego typu

 

widziałem sporo zdjęć z lat 70-tych i 80-tych gdzie samoloty miały szachownice według "nowego" wzoru.
Wprawdzie zdarzały sie pomyłkowe odwrócenia barw na szachownicach, ale z określeniem że było tego "sporo" to chyba nieco przesadzasz.

Z resztą odwrócone szachownice są nawet dziś na co najmniej dwóch F-16 i jednej Casie (!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za fachowe porady dla amatora. Szacunek dla znawców tematu. Bije się w piersi i poszerzam swoja wiedzę To wstyd oczywisty nie znać tak podstawowych informacji, ale teraz jestem już nieco bardziej douczony.

Zaciekawił mnie ten motyw "pomyłek" na F-16 i jednym Casa. Może coś wiecej na ten temat?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Sprawa wygląda następująco:

 

Od 1.121918 oficjalnie szachownica jest czerwono-biała (czerwone w prawym górnym rogu).

 

W 1940, na mocy art. VII umowy dwustronnej z dnia 17.02.1940 roku Polacy mogli umieszczać na kadłubach swoich samolotów szachownicę. Tyle tylko, że w umowie określono ją jako biało-czerwoną, co prawd. spowodowało mały zamęt którego rezultaty widać na zdjęciach z epoki.

 

W roku 1993 Ustawa o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.02.1993 obraca szachownice o 90 stopni, tak aby zgadzała się z układem flagi.

 

Wszystkie Migi, Suki i inne, były najprawdopodobniej (głowy nie daje) błędami w fabrykach remontujących samoloty samoloty za granicą. Kilkanaście lat temu była nawet na ten temat dłuższa dyskusja w Skrzydlatej Polsce i ze 2-3 dłuższe artykuły na ten temat.

 

EDIT: Fotka "błędnej" CASY:

 

1597817.jpg

 

ktoś ma namiary na błędnego Jastrzębia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W roku 1993 Ustawa o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.02.1993 obraca szachownice o 90 stopni, tak aby zgadzała się z układem flagi.
Trochę sprawę uprościłeś, bo chodzi tu o kwestie heraldyczne i opis pierwszej szachownicy. Do niego dostosowali obecny wygląd biało-czerwonej

 

 

Wszystkie Migi, Suki i inne, były najprawdopodobniej (głowy nie daje) błędami w fabrykach remontujących samoloty samoloty za granicą.
Możesz jaśniej, bo trochę niezrozumiale napisane

 

 

ktoś ma namiary na błędnego Jastrzębia?

Z tego co wiem Jastrzębi z błędnymi szachownicami jest więcej niż jeden

F-16 4056 http://www.airplane-pictures.net/image20836.html (ktoś mi powie jak z tego zrobic miniaturkę???!!!)

 

Casa C-295 022 http://forum.31blot.sp.mil.pl/download/file.php?id=788&mode=view

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Migi, Suki i inne, były najprawdopodobniej (głowy nie daje) błędami w fabrykach remontujących samoloty samoloty za granicą.
Możesz jaśniej, bo trochę niezrozumiale napisane

 

W czasach UW zdarzały się czasem błędnie namalowane szachownice. Bardzo wiele wskazuje na to, że były to po prostu błędy personelu zagranicznych warsztatów remontujących nasze Su i MiGi.

 

Jak zresztą widać na przykładach CASY i F-16 takie pomyłki po prostu się zdarzają kiedy oznaczenia są nakładane poza granicami kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach UW zdarzały się czasem błędnie namalowane szachownice. Bardzo wiele wskazuje na to, że były to po prostu błędy personelu zagranicznych warsztatów remontujących nasze Su i MiGi.
Dokładnie jak piszesz.

 

Jak zresztą widać na przykładach CASY i F-16 takie pomyłki po prostu się zdarzają kiedy oznaczenia są nakładane poza granicami kraju.
Tylko zastanawiam sie, gdzie są ludzie, którzy odpowiadają za odbiór sprzętu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie, jesteście wielcy!

Chyle czoła przed taką wiedza na temat detali. Myślę że ten wątek jednak się przydał o czym świadczy ilość wyświetleń Niby wszyscy wiedzą, ale nie ma to jak konkrety.

Wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.