Skocz do zawartości

Kalkomania


Yakuza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukałem na forum lecz nie znalazłem odpowiedniego tematu, może źle szukałem więc ewentualnie proszę moderatora o poprawienie mnie

Ale do rzeczy szukałem w sieci informacji na temat drukowania kalkomanii w domu na drukarce Atramentowej.

Powaliły mnie różne typy papierów, drukarek, itd... Wszystko co znajdywałem na forach to byłe bardzo stare informacje, sprzed kilku lat.

Tak więc może już ktoś coś opanował i wie jak to zrobić.

Przeraziło mnie jedno zdanie na pewny forum iż tusz może się nie przyjąć na papierze :(

 

Jestem w tej dziedzinie laikiem stąd pytanie i porady

 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już coś na ten temat popełniłem:

viewtopic.php?f=40&t=23401&hilit=kalkomanie

Może coś z tego się przyda.

 

Mam jeszcze jedną uwagę do tego co już tam napisałem.

Jeśli do druku wykorzysta się papier typu "clear" to kolorki bardzo zależą od tego czym jest pomalowany model - po prostu kolor kamuflażu prześwituje przez kolory wydruku.

Można temu spróbować przeciwdziałać drukując na arkuszu typu "white". Jaki z tego będzie dokładnie efekt to nie powiem bo sam tak jeszcze nie robiłem. W tym przypadku trzeba jednak przyłożyć się do dokładnego wycięcia kalkomani tak aby nie pozostawić białych obwódek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Moje pierwsze doświadczenie

Wczoraj wydrukowałem swoje pierwsze kalki. Wzór dość skomplikowany.

Zawierał zdjęcia, grafikę malowaną i grafikę wektorową.

Drukowałem na drukarce laserowej HP CP1515 czyli chyba najtańszej kolorowej drukarce.

Drukowałem na papierze bezbarwnym i białym.

Efekty:

a) jakość druku: byłaby fajna gdyby nie to, że toner zadziałał jak policyjny proszek daktyloskopijny. Na wydruku widać pełno odcisków palców, pewnie moich i sprzedawcy papieru. Wniosek nie dotykać za część która ma być drukowana. Na papierze bezbarwnym troche słabe krycie kolorów. Na papierze białym nasycenie kolorów bardzo dobre. Zdjęcia wyszły lepiej niż się spodziewałem, mimo że drukarka ma tylko 600 dpi.

b) trwałość druku: kiepska. Pociągnąłem sidoluxem, ale to nie wystarczyło. Przy naklejaniu część wzoru ulegała uszkodzeniu. Teraz pociągnąłem całość lakierem bezbarwnym MM i czekam aż wyschnie. Wtedy spróbuję znów naklejać.

c) nakładanie kalek: bardzo dobre. Kalki są miękkie, bardzo delikatne. Błyskawicznie odklejają się po namoczeniu od papieru bazowego (kilkanaście sekund). Trzeba uważać, bo są bardzo cieńkie, ale za to ładnie wchodzą we wszystkie linie i załamania.

Zdjęcia na modelach niedługo będzie można zobaczyć tu:

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=88&t=33778

i tu

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=34166

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze doświadczenie - Update

Niestety, pomysł z nakładaniem kolejnych warstw lakieru nie był zbyt dobry.

Problemem jest to, że z uwagi na biały kolor podkładu trzeba obcinać kalkę przy samym nadruku. Tymczasem lakieru im grubiej tym bardziej odpryskuje przy cięciu, oczywiście razem z nadrukiem.

Spróbuję kupić nowy papier i jeszcze raz wydrukować.

Czy ktoś ma namiary na jakąś hurtownię z papierem do kalek? Na Allegro juz bym nie chciał kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.