Skocz do zawartości

Fiat CR. 42 Falco - Italeri 1:72


jachud3

Rekomendowane odpowiedzi

Słowo wstępu:

Samolot, powstały w 1936 r. w układzie dwupłatu, z otwartą kabiną i stałym podwoziem, miał być następcą CR.32, który potwierdził swe walory bojowe podczas hiszpańskiej wojny domowej. Wykonany był w całości z metalu. CR.42 wszedł do służby w Regia Aeronautica w listopadzie 1939 roku. Samolot wykazywał bardzo dobre właściwości lotne, był bardzo zwrotny, dość szybko jednak okazało się, że jak na standardy początków II wojny światowej był już przestarzały: zbyt wolny i słabo uzbrojony. Początkowo CR.42 był wykorzystywany jako samolot myśliwski. W 1940 r. pewna liczba samolotów wzięła udział w bitwie o Anglię, jednak okazało się, że "Sokół" nie dorównuje nowoczesnym myśliwcom angielskim. W związku z dużymi stratami samolot został wycofany z działań bojowych i przesunięty do zadań szkoleniowych.

Samolot był szeroko wykorzystywany podczas walk w Afryce Północnej, głównie do atakowania celów naziemnych. Po kapitulacji Włoch zdolność do lotu zachowało tylko ok. 60 samolotów z wyprodukowanych 1781 egzemplarzy.

 

Oto moja skromna replika tegoż samolotu:

DSC02921.jpg

DSC02922.jpg

DSC02923.jpg

DSC02924.jpg

DSC02926.jpg

DSC02927.jpg

DSC02928.jpg

DSC02929.jpg

DSC02930.jpg

DSC02931.jpg

DSC02933.jpg

DSC02934.jpg

DSC02936.jpg

DSC02938.jpg

DSC02939.jpg

DSC02940.jpg

DSC02941.jpg

DSC02942.jpg

DSC02944.jpg

 

Pozwoliłem sobie na małą zabawę w photobuckecie:

DSC02949.jpg

DSC02949-1.jpg

 

Moja mała Regia Aeronautica:

DSC02950.jpg

DSC02950-1.jpg

 

Zapraszam do komentowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładny modelik. wielkie i gratulacje. Jak chcesz żebym się czegoś czepił to jedynie brudzing na podwoziu mógłby być np. kurzem z pigmentu i kalka na stateczniku pionowym- możesz przeciąć nożykiem na zgięciu i dokleić to co odstaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Ci wyszedł modelik Mam tylko jedną uwagę: zapuściłeś linie podziała zostawiając czyściutki statecznik pionowy, który aż się prosi o lekkie "brudzenie".

Ogólne wrażenie końcowe bardzo dobre, gratulacje. Mnie też bardzo podoba się Regia z jej ciekawymi malowaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Draku - pigmenty są, ale najwyraźniej za mało, bo nie widać :P

METYS - statecznik był ufyfłany, ale kalka zakryła :s Masz na myśli puszczenie washa na kalkę? Chyba trzeba będzie...

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wydawało mi się, że powinien się na niej idealnie kończyć, ale kalka Italeri dużego wyboru nie dała... Albo wjeżdża na 'podstawę' statecznika, albo wystaje za ogon, więc wybrałem "mniejsze zło".

Kurcze, rusza mnie to trochę... zaraz poprawię skalpelem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeglądałem warsztat, to nie zapowiadał się tak ładnie Bardzo piękny, efekt końcowy - git!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.