Skocz do zawartości

Mirage 2000 C, 1/48 Heller


Krzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach koalicji antyirackiej w 1990 francuska Armee de'l Air wysłała do Zatoki Perskiej między innymi kilka eskadr Mirage 2000 w sile ponad 130 samolotów. Między innymi E.C. 2/5 "Ile de France", która ulokowała się w bazie Al Ahsa w Arabii Saudyjskiej. Jednak samoloty tej eskadry nie wzięły udziału w operacjach bojowych w czasie Pustynnej Burzy, wykonywały jedynie loty ćwiczebne i patrolowe.

 

Mój model to Mirage 2000 C o numerze 45/5-OM (dzięki Jackowi Kryszakowi wiem że ten samolot faktycznie brał udział w tej operacji).

Oprócz zestawu Hellera wykorzystałem też blaszki Eduarda + parę elementów dorobionych samodzielnie.

1bd5a8988bbd5226.jpg

 

Zestaw Hellera jest niezły - Francuzi się przyłożyli i model sklejało się całkiem fajnie. Kokpit z zestawu jest dość ubogi i dużo zyskuje po wzbogaceniu blaszkami. Podstawowy mankament to brak podwieszanego zbiornika paliwa, który standardowo był wykorzystywany przez Mirage w Zatoce Perskiej. Zbiornik i belkę dorobiłem z pozostałości po innych modelach. Inne dorobione elementy to lufy działek z igieł lekarskich, instalacja hydrauliczna i elektryczna w podwoziu, kilka czujników z przodu i z tyłu na bokach kadłuba.

Kalki to kolejny wielki plus zestawu Hellera - jakiekolwiek płyny do zmiękczania były zbędne, kalki kładły się fantastycznie i same wchodziły we wszelkie szczeliny

Więcej fotek:

4e8f2d00c7eb34d7m.jpga77f6ca99124947fm.jpg13d21f6422163c7fm.jpg

468088f79bdf1a29m.jpg1eb2982de3ad8ea5m.jpg1fd159f70a24c331m.jpga09f1d6028164e2fm.jpg

 

Tydzień przed zrobieniem tych fotek model miał kraksę - spadł na twardą podłogę, zgubił większą część podwozia i podwieszeń + parę pęknięć i zadrapań. Prawie wszystko udało się naprawić, zostały jedynie peknięcia wzdłuż połączenia połówek kadłuba na górze i spodzie - na szczęście niezbyt wyraźnie widoczne. Szkoda, ale nic więcej z tym już nie zrobię.

Zapraszam do komentowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jesteś czujny - ledwo umieściłem post w galerii ;)

Kadłub sklejałem klejem do polistyrenu. Potem szczeliny zalałem CA i szlifowałem.

Model przy upadku dostał uderzenie w bok nosa. Teraz właśnie pomyślałem sobie że te delikatne pęknięcia to odpryśnięty CA. To bardzo delikatne powierzchniowe pęknięcie - kadłub na szczęście został w jednym kawałku.

 

O kolejnych Mirage myślę - najprawdopodobniej wersja N w jakimś fajnym malowaniu. Ale to raczej odległa przyszłość, teraz na warsztacie Spit, a już woła mnie z pudełka Rafale ;)

 

Edit: pęknięcie widać na pierwszej miniaturce - na niebieskim kolorze między dwiema żółtymi antenami. Podobne pęknięcie jest na spodzie między komorą podwozia a osłoną radaru (nie ma tego na zdjęciach) - nic wielkiego ale ja o tym wiem i mnie to drażni ;)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat odlewałem w zywicy i mam kompa włączonego. Rafale mówisz...

 

http://www.virtual-jabog32.de/index.php?section=downloads&subcat=30&file=500

 

Zaczernianie linii podziałowych chyba warto przemyśleć przed zrobieniem. Na Twoim modelu wydają się zbyt przerysowane. Ten model jednak wygląda na moje oko bardziej realistycznie:

 

67bd163991cba71dm.jpg d112df435a08fa1fm.jpg

 

Hellerowski model ma te linie jednak głębokie i samo załamanie swiatła by chyba wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdaje się że nasze modele dziś się spotkały

A co do twojego modelu to świetna robota, mi się podobał bardzo.

Mój Mirage pochodzi dokładnie z tego samego zestawu i wylondował na wystawie w Radzyniu.

984947f4c2915277.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę off-topic ;)

Ładne, obu porobiłem fotki W F-15 świetnie zrobiony kokpit, a w F-16 oglądałem dokładnie kanał wlotowy silnika, bo mam rozbabrany zestaw Academy i walczę z tym kanałem - szpachla i szlif, szpachla i szlif. U Ciebie wygląda to świetnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 17 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.