Jump to content

Staryfajter1954

Members
 • Posts

  865
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Staryfajter1954 last won the day on July 13

Staryfajter1954 had the most liked content!

Reputation

317 Excellent

1 Follower

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Fajnie wygląda wasztacik to jedno a dwa chętnie zobaczyłbym rozwinięcie tej relacji z oryginalnego wydania hellerowskiego tak dla porównania. Ja również mam w swoich zbiorach zarówno edycje oryginalne jak i polskie przepaki i dotyczy to np modeli samolotów Dassault Mirage IIIE oraz F-86F Sabre.
 2. Zgadzam się. Rozmawiałem o tym z Michałem Maleszką ale podejrzewam, żena to raczej nie pójdzie ze względu na swój profil działania i tqrget, którym są dzieci a nie typowi modelarze.
 3. To kolejny przepak zestawu Hellera a nie produkcja Mister Crafta. Firma Mister Craft jedynie kupuje partię wyprasek zapakowanych wezmę francuskie woreczki wkłada w swoje pudełka. Nawet instrukcje są jedynie przedrukowane a nowe są jedynie schematy malowań i kalkomanie.
 4. Karaś przynajmniej jest zestawem zabytkowym i ma jakąś wartość sentymentalną. Natomiast Harrier z Mister Crafta to ani sentyment ani vintage ani ładny model.
 5. Zgadzam się. Mister Craft powinien to dziadostwo wywalić ze swojej oferty.
 6. Owszem możesz ale potrzebowałbyś min statecznika pionowego z dłuższą podstawą i anteną oraz inną nieco tablicę przyrządów z innym układem instrumentów pokładowych.
 7. Żołnierzyki temat rzeka... Coś dla figurkowców ale każdy z nas je miał i każdy nimi się bawił. Były to często kopie figurek Airfixa, ESCI i podejrzewam również FROGa ale tu pewności nie mam. Wyjątkowo lubiłem te małe czyli w skali 1/72 będące polskimi kopiami figurek Airfixa. Tanio można było w ten sposób zdobyć np całą obsługę lotniska NATO albo obsługę lotniska RAF w czasie drugiej wojny światowej. Jakieś pozostałości tych figurek pozostały mi i trzymam je z modelarskim złomem. Poza kopiami były także całkiem ładne zestawy figurek wojska z okresu bodajże Księstwa Warszawskiego z dołączonymi farbami i pędzelkiem.
 8. Trochę rozbawił mnie fragment mówiący o wyższości Miga-15 nad analogicznymi konstrukcjami krajów kapitalistycznych. Musiało wyjść na plus dla komunistów chociaż prawda jest inna - jego konkurent F-86 Sabre jednak był lepiej pomyślany pod względem i eksploatacyjnym jak i pilotażowo ale o tym przecież nie można było napisać w instrukcji do modelu w latach 60. Owszem Mig-15 był lepszy np od brytyjskiego Meteora ale przegrywał z Sabrem chociażby pod względem wygody i ergonomii w kokpicie, widoczności 360 stopni, mechanizacji płata, czy hamulców aerodynamicznych - Rosjanom nie udało się poprawić ich skuteczności również w Migu-15Bis. Dlatego tego typu opisy w instrukcjach mogą być świadectwem swoich czasów i jak podchodzono do konstrukcji w czasach gdy model był wprowadzony na rynek.
 9. Bardzo przyjemny inbox. Miałem jedną albo dwie Barracudy ale poszły na wymianę za jakieś współczesne jety. Miałem wydanie w żółtym pudełku z biało niebieską ilustracją. Nie wiedziałem, że ZTS Plastyk miał ten model również w swojej ofercie.
 10. I to jest model VINTAGE i części metalowe ma w zestawie ! Właśnie dlatego jestem za oficjalnym wprowadzeniem waloryzacji blachami fotorawionymi i żywicami bo metalowe dodatki choć zestawowe jednak byly one już stosowane w tak starych zestawach jak ten !
 11. Obawiam się o trwałość goleni mojego Mirage IIIE z Hellera/Mister Crafta :(. Dlatego pytam o trwałość podwozia FROG/NOVO.
 12. Zestaw bardzo ciekawy i co na to ortodoksi vintage ? Przecież tu jest metal a nie sam plastik a wtedy ponoć tego się nie używało ? Jak widać na przykładzie tego konkretnego stawu dodatki wykonane z metalu (tu sprężyny) były stosowane w zestawie z roku 1969 !
 13. Może i ja się kiedyś za niego wezmę bo majstrzy takie zestawy. Jeden z Chematica, i dwa NOVO w tym jedn eksportowy a drugi taki z pudełkiem robionym metodą chałupniczą :). Ten z Chematica jest z białego tworzywa a oba NOVO zielonego. Ciekaw jestem jak z wytrzymałością podwozia bo podwozie główne Hellera ma niezbyt fajne golenie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.