Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M2 Zero [Fujimi, 1:48]


łsobota

Rekomendowane odpowiedzi

14a.jpg

Model to stare Fujimi (30002) w skali ok. 1:48 (piszę ok. ponieważ spotkałem się z opiniami, że może to być 1:50). Zrobiony praktycznie prosto z pudła (dorobiłem tylko przewody hamulcowe, pasy oraz popracowałem nad celownikiem). Skończyłem go ponad 2 lata temu i był to mój ostatni model malowany pędzlem, Humbrolami z niewielką domieszką aotake-iro Gunze. Ponieważ kolory jakie wówczas dobrałem to science fiction (pamiętam, że miaszałem coś z kilku szarości jakie miałem akurat w domu) to zastanawiam się nad jego renowacją. W związku z tym zamiarem, celem zachowania modelu w w wersji cyfrowej zrobiłem mu małą sesję zdjęciową, a jej efekty pozwoliłem sobie zaprezentować poniżej.

th_01-4.jpg th_02-5.jpg th_04-5.jpg th_03-4.jpg

 

th_05-5.jpg th_06-5.jpg th_07-4.jpg th_08-4.jpg

 

th_11-2.jpg th_12-3.jpg th_15-1.jpg th_09-3.jpg

 

th_10-2.jpg th_13-2.jpg th_14-3.jpg

 

Model przedstawia maszynę z 3 Kokutai, stacjonującego w Kendari na Celebes w marcu 1942. Latał na niej m.in. Yoshiro Hashiguchi, as z 10 zestrzeleniami (zginął podczas bitwy o Leyte 25 października 1944)

a-8.jpg

I na koniec jeszcze jedyne zdjęcie oryginału jakie udało mi się odnaleźć :

b-8.jpg

To na jego podstawie założyłem, że wszystkie powierzchnie sterowe powinny być ciemniejsze od reszty (ster kierunku na pewno ma nie ten kolor co trzeba, ale dwa lata temu jeszcze tego nie wiedziałem).

 

Edit: Zmieniłem rozmieszczenie zdjęć, bo poprzednie powodowało "rozjechanie się" wyglądu forum - Nexus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare dobre Fujimi i do tego bardzo zacnie wykonane.

 

Z tym innym kolorem steru kierunku to bym się nie rozpędzał. Na moje oko wygląda jakby ster był skręcony w prawo ("rozcięcie" na cyfrze 1, na części wyrównoważającej steru), przez co znajduje się w cieniu. Pozostałe maszyny również mogą mieć wychylone stery w tę samą stronę ze względu na: A.blokadę sterów w takiej pozycji (trzeba by sprawdzić w jakiejś b. szczegółowej dokumentacji); B.stery kierunku nie miały blokady, więc powiew wiatru wychylił je w jednakowym kierunku. Również ze względu na oświetlenie maszyny od przodu ster kierunku (tu już ewidentnie zablokowany w pozycji wychylonej w górę) wydaje się być jaśniejszy.

W twoim modelu, z resztą widzę też nieco inny odcień na powierzchniach sterowych. To celowy zabieg malarski był, czy zasługa faktury płóciennego pokrycia ("wyciągniętej" przez wash)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.