Skocz do zawartości

Bf.109D, Academy, 1/48


Wachmistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowanie!

Zamiarem moim było wykonanie modelu Messerschmitta 109D-1 w barwach lotnictwa Szwajcarii z 1944 -45 roku. Szwajcaria dysponowała niewielką partią 10 egzemplarzy wersji D (Dawid), dostarczonych w 1938 r. w oczekiwaniu na lepsze Emile. Egzemplarz J-307 szczęśliwie przetrwał wojnę, skończył jednak w 1949 r. jako cel na fabrycznej strzelnicy Oerlikona.

 

Sporo dobrych modeli ostatnio pokazano na forum, co mnie trochę onieśmiela, tym bardziej, że akurat ten model uważam za średnio udany. Za bardzo uwierzyłem, że wszystkie niedociągnięcia da się później jakoś zamaskować, co się zemściło szczególnie na białych powierzchniach. Swoje dołożył też sam model - kiedy wyrób Academy przyłożyłem do planów Kagero, zdałem sobie sprawę, że nie będę w stanie usunąć np. nieprawidłowości w kształcie kadłuba (szczególnie skopany jest przedział silnika). Bardzo to oziębiło mój entuzjazm. Wpłynęło to na detale w końcowej fazie budowy. Chciałem go po prostu skończyć.

 

Kalki: częściowo z Kagero Top Drawings, częściowo samodzielnie wykonane. Malowanie: pędzelkiem (RLM70 -pactra, RLM02, RLM65-Vallejo) i sprayami (czerwień, biel, werniks).

 

ova9.jpg

 

qgg7.jpg

 

bk2a.jpg

 

x1br.jpg

 

bwxq.jpg

 

vrmm.JPG

 

3i9.JPG

 

jr3j.jpg

 

i99v.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadki model w mojej skali i oryginalne malowanie - się mówi, że Szwajcarzy neutralni, ale jednak sporo się nastrzelali w powietrzu i z niemiaszkami i z aliantami podczas wojny Mnie się podoba

Jedyne co bym dodał to kolor wylotów rur wydechowych na jakiś rdzawo-czarno-bury oraz lekkie okopcenia przy karabinach maszynowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Postanowiłem poprawić nieco okaptowanie silnika. Okleiłem przód białą kalkomanią, potem lekko podkreśliłem linie podziału ołówkiem, na to lakier bezbarwny i to wszystko. Więcej już chyba nie wycisnę, ale i tak wygląda to chyba lepiej. Okopceń przy kaemach nie dawałem, bo w 1944 przestrzeń powietrzną Szwajcarii naruszały przeważnie alianckie wyprawy bombowe i Szwajcarzy raczej nie wdawali się z nimi w walki, a już na pewno nie na Bf.109D.

 

Tutaj zresztą są fotki tego egzemplarza, po szwajcarsku czystego i zadbanego: http://www.lw.admin.ch/internet/luftwaffe/de/home/themen/history/mittelaus/bf109d1.html

 

A teraz fotki poprawionego modelu:

30q9.jpg

 

icjh.jpg

 

apbv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawki udane, przód wygląda dużlo lepiej A przy okazji polecam ciekawą ksiażke "Białe krzyże przeciwko czarnym" o Szwajcarii podczas wojny, jest tam tez o walkach z Luftwaffe i lotnictwem alianckim, samych Amerykanów z USAAF internowali ok.1700 Interesujące są też opisane na kilku stronach w necie pojedynki późnych Bf109 szwajcarskich z Mustangami i Thunderboltami eskortującymi uszkodzone bombowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Academy jaki jest każdy widzi. Ale mimo to udało Ci się wybrnąć z niego całkiem zgrabnie dzięki bardzo efektownemu malowaniu, które cieszy oko. Przy nim błędy zestawu tracą na znaczeniu więc pozostaje pogratulować ukończenia modelu. Widzę, że dorobiłeś dodatkowe wybrzuszenia na pokrywie silnika. Mało kto wie, że drobne wybrzuszenia były też na pokrywach skrzydłowych km-ów. Ale to drobiazg, 99,99% ludzi tego nie zauważy (akurat na kolorówkach w Topdrawing są).

 

Jeśli chodzi o literaturę to Kozaczuk jesz dobry, ale o walkach w powietrzu pisze niewiele i czasem się myli. Polecam coś nowszego np. artykuły z "Lotnictwa":

"Bitwa o Szwajcarię 1940", Lotnictwo 12/2012

"Bitwa o Szwajcarię 1943-1945", Lotnictwo 2/2013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.