Skocz do zawartości

Messerchmitt Bf-109 E3 Tamiya 1:48


Ostach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zaczynając budowę tego modelu chciałem by był to samolot Adolfa Gallanda (104 zwycięstwa) ale po głębszej analizie tematu w chwili obecnej nawet nie jestem pewien czy istniał taki samolot. Moja koncepcja ewoluowała i z dążenia do autentycznego samolotu Gallanda zrobił się model z pudełkowym malowaniem. Temat mnie trochę przerósł i sił było brak na poszukiwania i wykopki literaturowe. Ostatecznie stwierdziłem, że chcę zrobić model tak, by mi się po prostu podobał.

 

Bf-109E3%20082.jpg

 

Kilka słów o zestawie. Tamiya dała radę i otrzymujemy ładny, dobrze spasowany model za nieduże pieniądze. Tablica przyrządów posiada wypukłe szczegóły, w kokpicie sporo się dzieje. Wskazane dodanie pasów. Polecam ten model każdemu kto chce mieć zgrabną E-trójeczkę.

 

Słowo o moich modyfikacjach. W kabinie dodałem pasy, które sam wykonałem z wieczka od śmietany i drucika. Nie są może ultrarealistyczne, ale chyba ożywiają kokpit. Odciąłem stery wysokości i wykonałem je w pozycji wychylonej. Antenę zrobiłem ze struny gitarowej (konkretnie e ).

 

Malowanie. Model malowany w całości pędzlem emaliami Model Master serii Authentic. Schemat malowania RLM 65/02/71. Farby kładły się dobrze, zwłaszcza RLM 65. Na sidoluksie zapuszczony wash z czarnej emalii Humbrola.

 

Kalki. Zestawowe. Kładzione z pomocą płynów set i sol Model Master. Ma to być sierpień 1940, Francja, 9 Staffel JG 26.

 

Znane błędy: szew na spodzie, brak fragmentu anteny (przerosło mnie to).

 

Bf-109E3%20058.jpg

Bf-109E3%20059.jpg

Bf-109E3%20060.jpg

Bf-109E3%20061.jpg

Bf-109E3%20062.jpg

Bf-109E3%20064.jpg

Bf-109E3%20065.jpg

Bf-109E3%20066.jpg

Bf-109E3%20067.jpg

Bf-109E3%20069.jpg

Bf-109E3%20071.jpg

Bf-109E3%20073.jpg

Bf-109E3%20074.jpg

Bf-109E3%20075.jpg

Bf-109E3%20076.jpg

Bf-109E3%20077.jpg

Bf-109E3%20078.jpg

Bf-109E3%20079.jpg

Bf-109E3%20080.jpg

Bf-109E3%20081.jpg

Kopiuj%20%20z%20Bf-109E3%20077.jpg

 

Kilka fotek z warsztatu:

 

Bf-109E3%20001.jpgBf-109E3%20016.jpg

Bf-109E3%20017.jpgBf-109E3%20018.jpg

Bf-109E3%20029.jpg

 

Warsztat: LINK

 

pozdrawiam i zapraszam do komentowania

 

Bf-109E3%20054.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie wydaje, ze ta okragla kalka obok gniazda 24V powinna byc na wierzchu strzalki, a nie pod spodem. Na wszystkich zdjeciach Messerow jakie mam, napisy eksploatacyjne sa zawsze na wierzchu.

 

Plus za inicjatywe przy wykonaniu pasow od podstaw. Nie jestem znawcą, ale wydaje mi sie, ze Twoja upsząż jest niekompletna. Powinny byc jeszcze dwa pasy wiszące sobie od szczytu oparcia az do siedziska.

 

Mojej krytyki (mam nadzieje delikatnej) nie bierz sobie wcale do serca, bo czuje, ze moj Messer nie bedzie lepszy od Twojego.

 

Gratuluje udanego modelu i czekam na kolejne Twoje relacje warsztatowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy aby na pewno powinien tak błyszczeć Question
No właśnie lakieru jeszcze nie jestem do końca pewien. Czekam na sugestie. Na żywo aż tak się nie błyszczy no ale właśnie...błyszczy sie chyba z deka za dużo.

 

2. Malowanie ram owiewki od wewnątrz raczej tak sobie wygląda
Nie umiałem jej tam zamaskować dobrze :/

 

 

Mnie sie wydaje, ze ta okragla kalka obok gniazda 24V powinna byc na wierzchu strzalki, a nie pod spodem. Na wszystkich zdjeciach Messerow jakie mam, napisy eksploatacyjne sa zawsze na wierzchu.
Hm, na paru rysunkach widziałem je pod spodem - ale to chyba był błąd. Następnym razem bardziej to ogarnę.

 

 

Plus za inicjatywe przy wykonaniu pasow od podstaw. Nie jestem znawcą, ale wydaje mi sie, ze Twoja upsząż jest niekompletna. Powinny byc jeszcze dwa pasy wiszące sobie od szczytu oparcia az do siedziska.
Powinny być, słuszna obserwacja. I próbowałem je zrobić, ale nie umiałem zrobić dostatecznie małych. Te pasy które są i tak już są za duże.

 

Mojej krytyki (mam nadzieje delikatnej) nie bierz sobie wcale do serca, bo czuje, ze moj Messer nie bedzie lepszy od Twojego.

Nie biorę. Proszę o jeszcze! Dobrej twórczej krytyki nigdy zbyt wiele. A Twój pewnie będzie lepszy

 

Dzięki za miłe słowa Wam obu. Zamówiłem niedawno FW190 A-8 z Eduarda. To będzie mój pierwszy mdoel z blachami. Będę prowadził relację, ale nie wiem kiedy bo rok akademicki się zbliża i nie wiem jak będzie z czasem.

 

A jak zdjęcia? Mogą być? Pierwsze moje takie na jednolitym tle. Trochę też obrobione.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny model,słyszałem ze Bf 109 były czasem polerowane w celu zmniejszenia oporu powietrza ale to najwyżej byłby kolor półbłyszczący.

Brawo odwaliłeś kawał dobrej roboty:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem niedawno FW190 A-8 z Eduarda. To będzie mój pierwszy mdoel z blachami.

 

Życzę powodzenia, zdecydowanie lepszym wyborem byłby A-8 z Tamiya, nie mówiąc już o Hasegawie najnowszej. Edek to karykatura Fw 190 niestety :/.

 

Co do modelu

 

Kup w końcu aerograf, zaciśnij zęby, odpuść ze dwie imprezy nie jedz przez dwa tygodnie czy coś w tym stylu. Ładnie pędzlujesz, a z aero miałbyś już w ogóle pole do popisu .

Zdjęcia zupełnie przyzwoite. Model zapędzluj albo lakierem satynowym, albo matowym i potem miejscowo przepoleruj filcem

Struna to e-1 jaki rozmiar dziewiątka czy ósemka

 

Pozdrawiam i gratuluję, ja tego modelu nie mogę od maja skończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia, zdecydowanie lepszym wyborem byłby A-8 z Tamiya, nie mówiąc już o Hasegawie najnowszej. Edek to karykatura Fw 190 niestety :/.
O A-8 słyszałem właśnie raczej dobre opinie - może nie jeśli chodzi o kształty i proporcje, ale o detale o ogólnie o zestaw. Przyznam, że kierowała mną głównie chęć posiadania blaszek i masek. O hasegawie czytałem że jest "prze" i "naj", ale cóż...

 

Może trochę do roboty pochodzę (hm dawno nie byłem w firmie, ciekawe czy mnie pamiętają ;p), to na przyszłe wakacje może sobie sprawię. Teraz nie ma co, bo mało będę robił bo podczas roku akademickiego to niewiele mi się chce. Szaleję w wakacje

I kurde, pójdę i kupię wreszcie jak Bóg przykazał satynowy i już. Nie ma co się szczypać.

 

Struna to e-1 Question jaki rozmiar Question dziewiątka czy ósemka Question
Tak. Możliwe, że nawet siódemka, ale nie powiem Ci na 100% bo te akurat walają się od jakichś dwóch lat.

 

 

Piękny model
Ja tam wiem czy piękny... Normalny. Ale zadowolony jestem z niego bardzo Dzięki w każdym razie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Generalnie mi się bardzo podoba Ale ten połysk nie pasuje mu za nic dlatego sugestia o pomalowaniu na mat i przepolerowaniu miejscami filcem była na miejscu.Dodałbym jeszcze trochę srebrnego w miejscu łączenia skrzydło kadłub od butów pilota.Co do sprzączek do spróbuj może z cieńszego drutu je zrobić? Tak czy inaczej twoja 109 jest bardzo ok Gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś dodał jeszcze ślady od wydechów to byłoby ekstra

faktycznie, za bardzo się błyszczy model i to chyba najbardziej razi.. ale cóż :P

może jeszcze jakieś odpryski farby na śmigłach.. sam nie wiem

ogólnie się podoba

jeszcze tylko powiedz czym wycinałeś klapy.. normalny skalpel da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś dodał jeszcze ślady od wydechów to byłoby ekstra
W foce już tak zrobię bo wreszcie nabędę aero.

 

Obdrapywać nie chciałem by nie zniszczyć efektu który wyszedł. No i nie czułem się pewnie. Jak mi się zbierze to puszcze w ruch mat+semi gloss zobaczymy co wyjdzie.

 

Klapy i sloty są zestawowe. Stery wysokości wycinałem nożem do cięcia tapet więc trochę brutalnie Bez szpachlowanka od spodu się nie obyło Najlepiej by było chyba sprawić sobie jakąś piłę do skalpela.

 

A opony są czarne bona sporej ilości zdjęć widziałem, że kołpak jest ciemniejszy od opony. Jak powinno być poprawnie?

 

pozdrawiam i dziękuję za uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A opony są czarne bona sporej ilości zdjęć widziałem, że kołpak jest ciemniejszy od opony. Jak powinno być poprawnie?

No powinny a na zdjeciach tak wyglada poprostu zludzenie optyczne (odbicie swiatla i kurz) ale kazda pona jest czarna. mozesz delikatnie rozjasnic bialym ale doslownie sladowa iloscia albo uzyc farby Revell o nr. 06

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powinny a na zdjeciach tak wyglada poprostu zludzenie optyczne (odbicie swiatla i kurz) ale kazda pona jest czarna. mozesz delikatnie rozjasnic bialym ale doslownie sladowa iloscia albo uzyc farby Revell o nr. 06
Wezmę to pod uwagę przy budowie foki dzięki.

 

Na starociach robiłem próby polerowania matowego lakieru ale aparat pożyczyłem mojej Lubej więc zdjęcia próbek będę pewnie jakoś w przyszłym tygodniu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.