Skocz do zawartości

TUTORIAL: Aerograf-Zasada działania, kalibracja, czyszczenie


Piter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W związku z wieloma pytaniami jakie często padają na forum postanowiłem wykonać drobny poradnik odnośnie aerografów. Poruszę tu tematy takie jak: rozbieranie, składanie, kalibracja i czyszczenie naszych psikawek. Oczywiście zachęcam innych forumowiczów dzieleniem się swoim doświadczeniem bo niestety omnibusem w tej dziedzinie nie jestem.

 

Zaczynamy:

 

Aerograf jedno funkcyjny - tak zwany "rusek"

Bardzo ciekawa konstrukcja rodem z CCCP. Wielu starszych modelarzy chwali go sobie i maluje od bardzo wielu lat twierdząc nieraz, że nie zamienią go na nic innego. Zaletą jest fakt, że można nim z powodzeniem malować nawet przy użyciu samego agregatu lodówkowego bez butli retencyjnej. Do tego trwała, prosta konstrukcja za baaardzo niewielką cenę która nieraz wynosi tyle co tandetne psikawki za 40 zł na znanym portalu aukcyjnym.

Przejdźmy do konkretów.

Wygląda on tak :

P1010034.jpg

 

Składa się natomiast z następujących części :

P1010035.jpg

 

Jak widać konstrukcja prosta ja budowa cepa. Sprawia to, że praktycznie do każdego elementu mamy bardzo prosty dostęp. Ułatwia to czyszczenie i składanie do kupy tego ustrojstwa.

 

Zasada działania jest bardzo prosta, co bardzo sprytnie przedstawia kolejny obrazek wykonany w MS Paint :

P1010039.jpg

 

Jak widać wewnątrz głównej części znajduje się bolec który przy poruszaniu spustu sprawia, że cały system iglicy porusza się otwierajac nam dyszę. Obrazują to następne ilustracje:

Przepustnica zamknięta:

P1010037.jpg

Przepustnica otwarta:

P1010038.jpg

(na zdjęciu widoczna pewna piwatka ale o tym kiedy indziej)

 

Kolejnym etapem jest kalibracja:

P1010036.jpg

Tutaj widzimy cały system "strojenia" iglicy. Składa się on z trzech cześci:

- Samej iglicy

- Nakrętki regulacyjnej i docisku dzięki któremu mamy pewność, że aerograf nie będzie się cały czas nam rozregulowywał.

Regulacja jest prosta. Pierwszym co musimy zrobić to włożyć całe to ustrojstwo do głównej części jednak wcześniej wkręcamy dyszę. Wkładamy do oporu lecz z wyczuciem tak by iglica całkowicie zatkała dysze. Nie naży się martwić, że jeśli trochę przesadzimy skrzywimy iglice bo naprawdę jest to dobrze wyprofilowane.

Teraz zaczyna się zabawa. Musimy ustawić nakrętkę na iglicy i docisnąć ją tak by spust miał delikatny luz (czyli wiemy, że aero nam nie będzie samo malować a iglica dobrze zatyka dyszę przy zwolnionym spuście).

Przedstawiają to ilustracje :

P1010041.jpg

Tutaj mamy przypadek nieprawidlowy ponieważ spust bedzie miał zbyt wielki luz i poprostu nie otworzymy w pełni dyszy.

 

P1010042.jpg

Prawidłowe ustawienie iglicy gdyż bolec przylega do nakrętki a iglica szczelnie zamyka dyszę ( co można poznać po tym, że nieda się jej wsunąć już bardziej). Spust ma delikatny luz. Musicie mi uwierzyć na słowo bo nie mam rendgenu w aparacie niesty tak by to jakoś składnie zobrazować (dysza też jest nakręcona ).

Tutaj całość po nakręceniu osłony wraz ze spreżyną :

P1010043.jpg

 

Kolejnym etapem jest ustawienie osłony dyszy:

P1010044.jpg

Jak widać osłona ma blokadę w postaci nakrętki - czyli wkręcamy osłonę i dociskamy ją nakretką. Dyskutowaliśmy już na forum o tym jak osłona powinna byc dokręcona. Padło stwierdzenie, że dysza powinna minimalnie wystawać poza osłonę - ja się z tym zgadzam. Uzyskuje się przez to najlepsze efekty (dla nie wtajeniczonych: powietrze również jest podawane prze nią).

mniejwięcej tak :

P1010045.jpg

(Przepraszam za tą plamke ale chyba czegoś nie doczyściłem)

Tak poskładany aerek działa świetnie i zdaje swój egzamin. Należy jednak pamientać, że jest to aerograf jedno funkcyjny.Nie posiada regulacji powietrza dostarczanego z kompresora (dyszy powietrzem cały czas). Regulacja jedynie polega na ilości farby dostarczanej ze zbiornika (za pomocą spustu) lub wymianie dyszy na inna (w zestawie są 3 sztuki).

Rusek nie posiada też zaworka więc użytkowanie go z kompresorem typu Mar'owskiego odpada gdyż z racji iż nie będzie nam się wyłączał poprostu go zajedziemy.

Cały zestawik wygląda tak :

P1010046.jpg

Ogulnie konstrukcja świetna i lubiana bo poprostu "tanie wino jest dobre bo jest dobre i tanie" . Polecam dla początkujących jako alternatywę z racji, iż poza samym aero można się wybrać na złom i mieć wszystko co nam potrzebne do malowania (i to całkiem niezłego).

W dalszej części opiszę jak "naprawić" samą iglice metodą chaupniczą oraz kolejny aerograf trafi na warsztat. Pokażę też metody czyszczenia.

Dięki uprzejmości kolegów pokażę też bebechy pewnego Revela i penej Iwaty za te 600 zyla co się tak upieraja niektorzy ;).

Pozdrawiam

P.S. na zdjęciach wszystko jest proste tylko jakoś perspektywa siadła. Należy też zawsze o to dbać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten "artykuł". Mam dokładnie takiego samego ruska w szufladzie i myślałem, ze tylko na śmietnik z nim. Może jednak coś z niego będzie jak poddam go gruntownemu serwisowi wg. opisu. Pozostanie kupno tylko jakiegoś kompresora. Może teraz przesiadka na aerek nie będzie tak bolesna finansowo. Wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tasme teflonowa do uszczelaniania gwintow na "rusku"?

W niektorych przypadkach tasma ta moze byc pomocna przy niezbyt precyzyjnie nacietym gwincie dyszy powietrza, co owocuje chybotaniem tejze i klopotami z jej wycentrowaniem.

Bardzo fajny poradnik, Piter!

Brakuje tylko pokazu malowania tym antykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erkamo - pokaz będzie niedługo na BMP-3 niestety trochę to wszystko czasu zajmuje ale wieczorkiem wkleje kilka fotek malowania "ruskiem" w wykonaniu mojego ojca. Zachecam ogulnie do wrzucania tutaj Recenzjo-tutoriali odnośnie różnych aerek. Napewno wszystkim nam się to przyda. Testy malowania, czyszczenia rozbierania - wszystko co tylko może być

przydatne.

Co do taśmy teflonowej to idealnie zastępuje też stare uczczelki np. przy "zbiorniku paliwa". Niestety mi się skończyła i musiałem tymczasowo zastąpić ją taśmą klejącą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluję tak AB-1007 więc raczej nie jest to wyjątkowa zdolność ruska ;)

Owszem nie wyjątkowa ale jest Nigdzie nie napisałem, że to jego wyjątkowa cecha

Kiedy wykręcisz zaworek z jakiej kolwiek piwaty też można malować bez oporu samym agregatem

Opisz jak bedziesz miał chwilke w podobny sposób swoją psikawke. Napewno sie przyda to wszystkim

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Żeby temat trzymał się ładu i składu dubluje zdjęcia z mojego wątku warsztatowego odnośnie BMP-3. Typowym "ruskiem" bez najmniejszych problemów można zrobić coś takiego:

499b6eb1.jpg

1-23.jpg

2-19.jpg

3-9.jpg

4-4.jpg

 

Pisze, że bez problemu ponieważ sam przestawiłem się ostatnio na EW-770 i troszęczkę zapomniałem z zabywy tym wynalazkiem ale sprzęt do rozpoczęcia zabawy na początek jest świetny. Ostatnio na wolumenie widziałem taki zestawik za 30 zł. Do tego agregat ze złomu i już można się uczyć. Dokładnie tego użyłem do przemalowania tego modelu.

Pozdrawiam

P.S. Użyłem średniej dyszy - niewiem ile ona ma ale w zestawie jest jeszcze mniejsza więc można sporo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przyłączam się do zachwytów nad "ruskiem". Kilkanaście lat temu kupiłem takie cudo na rynku prosto od "importera" za jakieś 100 tys. złotych ;) Największą jego zaletą w porównaniu z tymi "lepszymi" była właśnie ta prostota konstrukcji pomagająca rozkręcić go na czynniki pierwsze i dostania się do każdego elementu celem wyczyszczenia. Niestety po kilku latach myślałem, ze skończyłem z modelarstwem i dałem jakiemuś dziecku w modelarni ...

Zostało mi kilka modeli, oto przykłady co można tym zrobić - wszystkie malowane z ręki bez zadnych maskowań:

491.jpg]30_sm79005[1600x1200]491.jpg.jpg]30_model023[900].jpg30_kate010.jpg

30_p1070895.jpg30_t7506.jpg30_lvtp01.jpg30_leclerc1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.